Ferenczy József, Dr.: Kossuth Lajos
Dr. Ferenczy József
Kossuth Lajos
Stampfel Károly magy. kir. udvari és akad. könyvárus
(Pozsony)
Könyvkötői félvászon kötés
, 72 oldal
23 cm x 17 cm
2019-12-15 20:00
Pozsony-Budapest, é.n., Stampfel Károly Magy. Kir. Udvari és Akadmiai könyvárus kiadása (Stampfel, Eder és Társai Könyvnyomtató Intézet, Pozsony) VII p. + 72 p.; ill.
Első kiadás. Kossuth Lajos. Írta: Dr. Ferenczy József.
Szövegközti néhány fekete-fehér, szöveges illusztrációval, részletgazdag iniciálékkal, csillagozott lábjegyzetekkel, valamint romantikus hangulatú, fekete-fehér, záró könyvdísszel kiegészített kötet. A kötetet Stampfel, Eder és Társai Könyvnyomtató Intézete nyomtatta Pozsonyban. A kötet tartalmazza az eredeti feliratozott, zöld-arany színezéssel és mintázattal ellátott díszkeretes kiadói címfedelet.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, márványmintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, díszes könyvgerinccel, néhol enyhén foltos, színes kerettel rendelkező, iniciálékkal díszített belívekkel, színes lapélekkel, átlagos állapotban.
A kötet szerzője Kossuth Lajosról, a nagy magyar történelmi személyiségről nyújt egy romantikus, adatokban gazdag, izgalmas portrét a történelmi események és helyek nagyszerű és színvonalas felvonultatásával.
Ritka.
Magyarország ezredéves történetének három utolsó évszázada szomorú kort képez nemzetünk életében. A mohácsi vésztől 1825-ig csak kevés oly mozzanat fordult elő történetünkben, melyre örömmel és megnyugvással tekinthetnénk vissza. sokáig idegen járom alatt nyögött nemzetünk, mely sem culturalis, sem állami fejlődésünknek nem kedvezett. Nemcsak nem haladhattunk sem anyagilag sem szellemileg, hanem mult tevékenységünk szellemi alkotásai is pusztultak, fogytak. Idegen zsarnokság, belviszályok és folytonos hadakozások gátolták nemzetünket az előrehaladásban, s midőn az idegen járomtól megszabadultunk is, új harczot kellett folytatnunk, mert nemzeti fejedelmeink nem levén, ősi alkotmányunk s nemzeti és állami jogaink fenntartásáért folyton küzdenünk kellett az uralkodók idegen kormánya és állami függetlenségünket taposó tanácsosai ellen.
Még a XIX-ik században is középkori állapotok uralkodtak Magyarországon. Voltak ugyan már nagy nemzeti költőink, a kik bármely müvelt nagy nemzet irodalmában is számot tevő jelenségekként tünhettek volna fel, de általános müveltség tekintetében még nagyon hátra voltunk. Nemzetgazdasági tekintetben is szomorú állapotok uralkodtak. Ipar és kereskedelem, a nemzetek hatalmának ez egyik legfontosabb eszköze még teljesen fejletlen állapotban volt, még földmivelésünk is patriarchalis eljárás szerint üzetett. Mig a nyugati müvelt nemzeteknél irodalmi és müvészeti élet, virágzó ipar és kereskedelem, nemzeti közérzés és nyilvános közvélemény fejlett ki, nálunk mindezek még a jelen század első tizedében is csaknem teljesen a jámbor óhajtások sorába tartoztak.