Balázs Béla: Csodálatosságok könyve (dedikált példány)
Balázs Béla
Révai Könyvkiadó Nemzeti Vállalat(Budapest)
Kiadói tűzött félvászon kötés
, 163 oldal
Révai Könyvtár
16
18 cm x 11 cm
2020-01-26 20:00
Budapest, Révai Könyvkiadó Nemzeti Vállalat kiadása (Révai Irodalmi Intézet Nyomdája, Bp.) 163 p.
Szerző által dedikált példány.Első kiadás.Révai Könyvtár. 16. sz. Csodálatosságok Könyve. Írta: Balázs Béla. A kötet feliratozott előlapján a szerző, Balázs Béla névre szóló dedikációja olvasható: "K. L. elvtársnak hálásan Balázs Béla Bp. 48. III. 4." A kötetet nyomtatta a Révai Irodalmi Intézet Nyomdája Budapesten. Kiadói tűzött félvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratozott könyvgerinccel, tiszta belívekkel, színezett felső lapélekkel, hiánytalan, gyűjtői állapotban. A kötet szerzője, Balázs Béla (Szeged, 1884. augusztus 4. – Budapest, 1949. május 17.) író, költő, színész, filmesztéta, filmrendező, kritikus, filmfőiskolai tanár. A 20. századi magyar kultúra híres polihisztora, jeles egyénisége. Munkássága tartós és jelentős hatást gyakorolt a huszadik századi magyar szellemi mozgalmakra és közeli barátaira egyaránt (Bartók Béla, Kodály Zoltán, Lukács György, Fülep Lajos, Hauser Arnold, Mannheim Károly). A szerzőnek németül és magyarul is megjelent elragadó felnőtt mese gyűjteménye, ami a bécsi évekből származik igazi irodalmi csemege. "... a szövegrészek, amelyekkel az író a magyar változatot gazdagította, nem a fordítás folyamatában, hanem az alkotás ihletett pillanatának hangulati tükreként születtek." - írja a kötetről Eőry Vilma (1949. október 20. –) nyelvész, tanszékvezető egyetemi tanár.
Balázs Bélát, az Oroszországból hazatért nagy írót nem most fedezi fel a magyar olvasóközönség: régi kedvencét, az aranyos pompába öltözött versek, a "Kalandos figurák", a Logodi-utcai történetek íróját ünnepli benne újra. De leginkább talán meséit zárta szívébe. Ezek a mesék a világirodalom legszebb mesehagyományaihoz, Andersenhez, Wildehez, az Ezeregyéjszakához méltóak. Li-Tai-Pe-nek, a nagy kínai költőnek és a tolvajnak esete, Jang-Tsunak, a szegény utcai árusnak és feleségének kalandja a varázslatos napernyőkkel, az ópiumszívók, a holdhal, a hű barátok története, a kegyetlen ősök viaskodása az első utód fölött, a bolha alakjában újjászületett gyerek élete, a csodálatos báj és a dal a királylányokért, az "istenrabló", démoni sereg hajszája és meghajszoltatása - a világirodalom mesekincsének új gyöngyszemei. Lelemény és magas művészet, elbeszélőkedv és jelkép-teremtés jellemzi ezt a szép könyvet, melyet a német közönség figyelmébe Thomas Mann meleg sorai ajánlottak. Balázs Béla életművében kiemelkedő alkotás első híres és emlékezetes sikerű mese-kötete, a "Hét mese". Újabb könyve ismét a legősibb és legnemesebb műfaj ízeivel bódítja el olvasóit: a mesével. A kötet a Révai Könyvtár sorozatában jelenik meg.
Leütési ár:
23.000 Ft
Licitek száma: 33