Békássy Jenő: Zala vármegye feltámadása Trianon után

Zalai fejek

Békássy Jenő
Dr. Csák Árpád
Dr. Barnabás István
Figura György
Tábori Kornél
Schischa Dávid
Vida János
Dr. Pesthy Pál
Molnár János
Békássy Jenő
Gyömörey György
Bődy Zoltán
Dr. Brand Sándor
Csobor Mátyás
Dr. Krátky István
Serényi Árpád
Hahn Ferenc
Hungária Hirlapnyomda Részvénytársaság (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 466 oldal
Méret: 25 cm x 18 cm
2019-12-15 20:00

Budapest, 1930, Hungária hirlapnyomda Részvénytársaság, 463 p. + [3] p.; ill.

Zala vármegye feltámadása Trianon után. Zalai fejek. Irta és sajtó alá rendezte: Békássy Jenő. Főmunkatárs: Hahn Ferenc
Fekete-fehér fényképekkel gazdagon illusztrált kiadás. A fényképfelvételek egy részét Serényi Árpád zalaegerszegi fotó-művész készítette. Szerzői előhanggal, részletes tartalomjegyzékkel, valamint utóhanggal kiegészített kötet. A kötést az Eterna R. T. Könyvkötészet végezte Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, díszített címfedéllel, feliratozott, dúsan aranyozott könyvgerinccel, eredeti kiadói előzéklapokkal, hiánytalan, szép állapotban megőrzött példány.
"Útjára bocsátjuk ezt a munkát, melyben Zala vármegye utolsó tíz esztendejének - kissé tán hiányos - történetéről számolunk be. Megírtuk benne, mi történt Zala vármegyében az összeomlás óta és hogyan építették újjá, hogyan támasztották fel, romjaiból a vármegye, a megyei városok és községek vezetői. Megörökítettük benne a jövő történetírása számára mindazokat, akik lángoló hazaszeretettel, szűkebb hazájuk iránti mélységes rajongással, emberfeletti erővel megküzdöttek a legrettenetesebb tragédia csapásaival és a legmélyebbről felhozták Zala vármegyét a való élet magasságába." - írta Békássy Jenő a könyv előhangjában.

Tíz elmult esztendő! Arasznyi létünkben is végtelen idő, de nemzetek életében számba alig jöhet. És mégis, az elmult tíz esztendő rettenetes, súlyos volt. Súlyos az egyénekre, de sokkal súlyosabb... Tovább

Tíz elmult esztendő! Arasznyi létünkben is végtelen idő, de nemzetek életében számba alig jöhet. És mégis, az elmult tíz esztendő rettenetes, súlyos volt. Súlyos az egyénekre, de sokkal súlyosabb erre a szerencsétlen, magára maradt magyar nemzetre. Sorsdöntő tíz esztendeje volt ez a magyarnak, melyhez hasonlót nagyon keveset jegyzett fel a történelem. Eredmény: Csonka-Magyarország! Hosszú századok véres küzdelmei, milliónyi embertömeg életemésztő munkája odaveszett. A világháború és azt követő forradalmak, idegen megszállás, lerombolta, koldussá tette ezt a mi gyönyörű hazánkat. A nép ijesztő nyomorban , a szenvedések gyötrelmeiben, ellenségeink gúnykacaja közben álltunk a vérzivatarok üszkös romjai felett. Vissza

Előhang. Írta: Békássy Jenő 3
Zala vármegye 1919-1929 5
Az alsólendvai ellenforradalom 56
Muraköz és a határkiigazító bizottság 61
IV. Károly király trónfoglalási kísérlete 76
A Balatoni Múzeum multja és jelene. Írta: Dr. Csák Árpád 89
Zala vármegye népoktatásügye Trianontól napjainkig. Írta: vitéz dr. Barnabás István kir. tanfelügyelő 91
Zala vármegye állattenyésztése és mezőgazdasága az utolsó tíz évben. Írta: Figura György gazdasági felügyelő 95
A zalai kereskedelem tíz esztendeje. Írta: Schischa Dávid tanár 98
A zalamegyei balatoni fürdők 105
Balatonfüred, Zala vármegye ékessége. Írta: Tábori Kornél 107
Zalavármegyei gazdasági egyesület. Írta: Vida János egyesületi titkár 111
Zalaegerszeg város utolsó tíz esztendeje. Írta: Dr. Pesthy Pál 114
A zalaegerszegi sportélet fejlődése. írta: vitéz Molnár János 127
A zalaegerszegi államrendőrség működése. Írta: vitéz Molnár János 131
Gyömörei és teölvári Gyömörey György Zala vármegye főispánja 134
Bődy Zoltán Zala vármegye alispánja 136
Dr. Brand Sándor Zala vármegye főjegyzője 138
Zala vármegye felsőházi tagjai 139
Zala vármegye országgyűlési képviselői 141
Csobor Mátyás Zalaegerszeg megyei város polgármestere 148
Zalaegerszeg megyei város 150
Zalaegerszegi járás 197
Nagykanizsa város utolsó tíz esztendeje 228
Dr. Krátky István Nagykanizsa megyei város polgármestere 244
Nagykanizsai járás 263
Alsólendvai járás 278
Balatonfüredi járás 299
Az aszófői áramfejlesztőtelep története 304
Keszthelyi járás 314
Letenyei járás 336
Novai járás 356
Pacsai járás 373
Sümegi járás 396
Tapolcai járás 412
Zalaszentgróti járás 442
Zalai fejek Budapesten 461
Zárás után érkezett képek 464
Utóhang 465 Vissza
036

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
45.000 Ft Licitek száma: 16