Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 250 oldal
19 cm x 12 cm
2020-03-29 20:00
[Budapest], 1959, Szépirodalmi Könyvkiadó (Egyetemi Nyomda, Bp.), 250 p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Születésnap. Regény. Írta: Boldizsár Iván. A kötet feliratozott előlapján a szerző, Boldizsár Iván tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "K. S.-nak a régi, nagy szeretettel. Íván. 1961. január." Címlap és kötésterv Pap Klára műve. Nyomtatta az Egyetemi Nyomda Budapesten. Kiadói félvászon kötésben lévő példány fehér feliratos, illusztrált címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, hiánytalan, jó állapotban, feliratos, színes, illusztrált, kissé foltos, sérült, fülszöveges, kiadói borítófedélben. A kötet szerzője, Boldizsár Iván (Budapest, 1912. október 30. — Budapest, 1988. december 22.) magyar író, újságíró. Forrásértékű, történelmi és kulturális témájú újságokat, folyóiratokat szerkesztett. Regényeiben életrajzi párhuzamokat, régi megélt emlékeket találunk. A Dániáról szóló, 1940-ben megjelent faluszociológiai könyve országos ismertséget szerzett számára.
Korunk legnagyobb emberi gondja, a háború vagy béke kérdése a háttere Boldizsár Iván új regényének, a Születésnapnak, amelyet nemcsak a kérdésfeltevés újszerű bátorsága, hanem a mondanivaló kibontását szolgáló regényforma modern újszerűsége is jellemez. Olyan ember mondja el, milyen különös dolog történt vele negyvenedik születésnapján, akinek a második világháború vége felé imádott feleségét és vele együtt még meg nem született gyermekét megölte egy bombaszilánk, akinek egész életét megrontotta az esetleges atomháború szörnyűségeitől való rettegés, a mindig jelenlevő szorongás, amely már-már felülmúlja második házasságát és idegösszeomlásba kergeti. Ebben a különös állapotában "találkozik" azzal az önmagával, aki húsz év múlva lesz, a megvalósult atomkorban. Kis János mérnök tehát olyan ember, aki talán nincs is a mi valóságos életünkben, környezetünkben, ismerőseink között, ám ennek az elképzelt sorsnak a problémája mint reális gond ott fészkel mindannyiunk hétköznapjaiban. Boldizsár Iván regénye merész kísérlet, érdekes olvasmány és felrázó erejű könyv.
Leütési ár:
2.100 Ft
Licitek száma: 16