Budapest, 1976, Szépirodalmi Könyvkiadó (Kner Nyomda), 819 p. + [1] p., 667 p. + [1] p., ill.
Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Illyés Gyula Munkái. No.: XIII-XIV.
Itt élned kell I-II. (különálló egységes kötetekben). Írta: Illyés Gyula.
I. kötet: Magyarok, Lélek és kenyér, Csizma az asztalon.
II. kötet: Őrjárat, Hajszálgyökerek.
Az I. kötet címlapján a szerző, Illyés Gyula tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
A kötésterv Pintér László munkája. A kötetek szövegközti fekete-fehér illusztrációit Borsos Miklós készítette. Nyomtatta a Kner Nyomda.
Kiadói egészvászon kötésben lévő kötetek aranyozott feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta, szép belívekkel, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban, két színnel feliratozott, illusztrált, fülszöveggel és a szerző fekete-fehér fotójával ellátott, jó állapotú, kiadói borítófedélben.
A kötet szerzője, Illyés Gyula (Sárszentlőrinc-Felsőrácegrespuszta, 1902. november 2. – Budapest, 1983. április 15.) magyar költő, író, drámaíró, műfordító, lapszerkesztő, az MTA levelező tagja. Fiatalon a kassáki avantgárd mellett kötelezte el magát, s a "Dokumentum" hasábjain szerzőtársaival – Déry Tiborral, Nádass Józseffel és Németh Andorral – együtt elhatárolta magát a Nyugat képviselte irodalmi eszménytől. 1928-ban azonban nyitott szellemisége a Nyugat bűvkörébe vonzotta, kapcsolata Kassák körével meglazult, revelációként ismerte fel, hogy költői feladata a magyar irodalmi hagyományokhoz kapcsolódva szót emelni a haza sorsáért. Az avantgárd egyes formai jegyeit, a meghökkentő asszociációs füzéreket és a sajátos ritmikát megőrizve utat tört benne az egykori pusztai cselédgyerek élményvilága és társadalmi érzékenysége, s mondandóját modorosságtól mentes, de erőteljes képi hatású nyelvezete tette még mozgalmasabbá.