Kassák Lajos (1887-1967): Kompozíció - szitanyomat, papír, 25 cm x 22 cm

Kassák Lajos
Méret: 25 cm x 22 cm
2020-04-26 20:00

Kassák Lajos: Kompozíció - szitanyomat, papír, 25 cm x 22 cm

Jelezve jobbra lent: Kassák Lajos, szitanyomat, papír, 20 cm x 28 cm.
A műalkotás a La lune en rodage III. c. album egyik grafikája. 1960, 1965 és 1977-ben jelent meg egy-egy album, összesen kb 180 grafikát tartalmaznak. Az albumok szerkesztője Carl Laszlo. A 3. albumban eredendően 54 grafika van, melyből 19. a Kassák Lajos Kompozíció c. grafikája.

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II.
Író, költő, festő és művészeti író. Ami a képzőművészetet illeti önképző volt. 1909-ben nagyobb európai körutat tett és megismerkedett a modern művészeti áramlatokkal, a konstruktivizmus, az expresszionizmus és futurizmus megszólaltatója lett. Az 1920-as években s az 1952-es évek után készített úgynevezett "képarchitektúrái" a konstruktivizmus dekoratív-geometrizáló irányával rokonok. Munkáinak túlnyomó része non-figuratív, festett azonban dekoratív szellemű tájakvarelleket és rajzolt realisztikus női portrékat is. Saját versesköteteit ő maga illusztrálta. 1957-ben a Csók Galériában, 1960-ban pedig Párizsban rendezett nagysikerű gyűjteményes kiállítást. Képzőművészeti vonatkozásban nem is elsősorban alkotó, mint szervező munkája volt jelentős. Mint a TETT és a MA aktivista folyóiratok szerkesztője az avantgárd törekvések legnagyobb hatású magyar képviselője volt. A "Ma" Váci-utcai szalonjában a legradikálisabb törekvésű művészek műveiből kollektív kiállításokat rendezett. Több művészeti vonatkozású könyve látott napvilágot. 1922-ben Moholy-Nagy Lászlóval közösen Budapesten és Bécsben kiadta "Új művészek könyve" című művét, mely a konstruktivista irány propaganda-albuma. A berlini Sturm adta ki "Ma-Buch"-ját, mely költeményeket tartalmaz, s melynek könyvdíszeit ő rajzolta. Művészi vonatkozású könyvei: Új művészet, 1926 (Kolozsvár); Vallomás 15 művészről, 1942; Képzőművészetünk Nagybányától napjainkig, 1947. "Egy ember élete" címen nyolc kötetben adta ki önéletrajzi feljegyzéseit. (ML, Éber, Új Idők Lexikona) Vissza
453

Kikiáltási ár:
30.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
73.500 Ft Licitek száma: 29