Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 170 oldal
20 cm x 11 cm
963-15-2045-5
2020-03-29 20:00
Budapest, 1982, Szépirodalmi Könyvkiadó kiadása (Szikra Nyomda, Pécs), 169 p. + [1] p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Testnek feltámadása. Írta: Kerényi Grácia. A címlapon a szerző, Kerényi Grácia tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "V.-nak szeretettel 1984. szeptember 26. Grácia." A védőborító- és kötéstervet Szántó Piroska grafikáinak felhasználásával Bujdos Magdolna készítette. Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomtatta a Szikra Nyomda Pécsen. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, fehér illusztrációval ellátott címfedéllel, fehér feliratos könyvgerinccel, hiánytalan állapotban, feliratos, fülszöveges, színes illusztrációval és a szerző fekete-fehér fotójával ellátott, kissé kopott, foltos, kiadói borítófedélben. A kötet szerzője, Kerényi Grácia (Budapest, 1925. április 9. – Budapest, 1985. április 7.) magyar költőnő, magyar-lengyel műfordító, esszéíró, a lengyel irodalom kutatója. A német megszállás alatt az ellenállási mozgalom, a nyolcvanas években a lengyel ellenzéki mozgalom aktív résztvevője. A Pázmány Péter Tudományegyetemen 1943-ban kezdte meg tanulmányait magyar-latin-görög szakon. Németellenes propagandát fejtett ki hallgatótársai körében, ezért a Gestapo 1944 áprilisában letartóztatta. Megjárta a náci börtönöket, a koncentrációs táborokat. 1949-ben egyetemi diplomát szerzett filológiából. 1970-ben az Uniwersytet Warszawski tudományegyetemen doktorált.
Az írónő - a könyvéről:
Az írónő - a könyvéről:
"A szeretet soha el nem múlik - ehhez a bibliai gondolathoz tér vissza belső monológjában újra meg újra A pokol kapui című egymondatos miniregényem passzív hősnője, Biri; A történet elbeszélője, Euphroszüné, Andrzejewski regényének, A paradicsom kapui-nak írói technikájával mesél azokról, akikből oly fájón hiányolja a lengyel író hőseinek erényeit, indulatait és szenvedélyeit: mai emberekről, akiket nem mély érzések, hanem időszakos kapcsolatok kötnek embertársaikhoz. Euphroszüné egy keretes elbeszélésben mondja el Biri történetét, mely a Mikes fordította francia rokokó regényciklusra, a Mulatságos napok-ra kacsint vissza, Tanulságos éjszakák címmel. Ezeken a mai tanulságos éjszakákon nem történik semmi; a közeg, amiben telnek, valódi vagy állítólagos művészek életének beltenyészete, szinte rokokó módra mesterkélt világ, ezért a szereplők neve is nyugodtan lehet mitológikus: a hét vezéré, a három Gratiáé. Az érzelmi elsivárodás zsákutcáit tárja fel az első két elbeszélő, Thaleia szigorúbban, Euphroszüné árnyaltabban: Aglaia mintegy ellenpontként a múltból hoz elő egy drámaibb történetet, a háborús nemzedék másfajta tapasztalatokkal terhes éjszakáiról. Azoknak az éjszakáknak kimondatlan-megfogalmazatlan tanulsága határozza meg, hogy a túlélők az érdekek vagy az értékek világát választják-e. És ez a tanulság nem csupán a művészek szűk körének szól. Ebből a körből Ablakok nyílnak. Kifelé mindenféle, mindenki felé.
Az én éjszakáim tanulsága: azért támadtunk fel a 20. század pokoljárása után, hogy szeressünk. A szeretet az élet. És ezzel magamról is elmondtam, ami lényeges."
Leütési ár:
1.600 Ft
Licitek száma: 9