Gál György Sándor: Honthy Hanna (Honthy Hanna által aláírt példány)
Egy diadalmas élet regénye
Gál György Sándor
Czigány Gyula
Honthy Hanna
Zeneműkiadó Vállalat(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 675 oldal
19 cm x 13 cm
2020-03-29 20:00
Budapest, 1973, Zeneműkiadó Vállalat kiadása (Alföldi Nyomda, Debrecen), 675 p. + [1] p., ill.
Honthy Hanna színművésznő aláírásával ellátott példány. Első kiadás. Honthy Hanna, egy diadalmas élet regénye. Írta: Gál György Sándor. A címlapot követő oldalon a művésznőt ábrázoló plakett fotója alatt Honthy Hanna magyar színésznő tollal beírt, aláhúzott aláírása látható. Szövegközti, fekete-fehér, feliratozott, egész oldalas fotókkal illusztrált kötet. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, feliratos, a művésznő fekete-fehér fotójával ellátott, fülszöveges, kissé sérült, kiadói borítófedélben. A kötet aláírója, Honthy Hanna (Budapest, 1893. február 21. – Budapest, 1978. december 30.) magyar színművésznő, operettprimadonna. 1916-tól a főváros különböző színházaiban – Vígszínház, Revü Színház, Blaha Lujza Színház, Király Színház, Belvárosi Színház – kapott szerződést. 1922-ben A bajadér című Kálmán Imre-operett Király színházi előadásán mérte össze tudását, tehetségét a kor ünnepelt, nála 14 évvel idősebb primadonnájával, Fedák Sárival. Neve ettől kezdve vált igazán ismertté Budapesten. 1925–27-ben és 1949-től a Fővárosi Operettszínház tagja volt, bár csak egyes szerepekre szerződött. A második világháború után Gáspár Margit szerződtette a Fővárosi Operettszínházhoz a már jóval 50-en túli primadonnát, ahol ugyanolyan nagy sikereket aratott, mint fiatal korában.
Ki hinné el: Honthy Hanna 80 éves. Az anyakönyv adatai szerint. Valójában: szelleme, érdeklődése olyan friss, mint egy 20 évesé. Gál György Sándor regénye éppen azt mutatja meg, miféle életelixír tartja ilyen fiatalon.
Mindenekelőtt a munkáé. Hiszen együtt dolgozott és együtt aratta sikereit Kálmán Imrével, Lehár Ferenccel, Szirmai Alberttel és Fényes Szabolccsal. Élete hátterében feltűnnek a magyar színjátszás feledhetetlen óriásai: Csortos, Hegedűs Gyula, Góth, Góthné Kertész Ella, Somlay Arthur, Fedák Sári, Lábass Juci, Kosáry Emmi, s mindazok, akik az elmúlt évtizedek magyar színjátszását megteremtették. Ez hát az az életelixír, mely Honty Hanna fiatalságát és életerejét biztosítja. Ma már több, mint nagy színésznő; jelképe zsenialitásának és szorgalomnak, a gyengéd és erőteljes jellemformálásnak, a zeneköltő és a szövegíró munkája iránti alázatnak. De mindenekelőtt a szeretetnek, amelyet publikuma iránt érez.
Gál György Sándor könyve egy nagy művésznő jubileumi köszöntése. De a regény és gazdag képanyaga elénk állítja az embert is. Sikereivel és megtorpanásaival. Magánéletének mindazon intimitásával, mely végül is emberközelbe hozza a művészt. Regény ez, de az ír a dokumentumok ezreit dolgozta fel. Méltón ahhoz a ranghoz, amit Honthy Hanna színházi világunkban képvisel.
Leütési ár:
10.600 Ft
Licitek száma: 16