Domokos Pál Péter: Bartók Béla kapcsolata a moldvai csángómagyarokkal (dedikált példány)
Népdalok, népmesék, népszokások, eredetmondák a magyar nyelvterület legkeletibb részéről
Domokos Pál Péter
Imets László
Dr. Erdélyi Zsuzsanna
Bartók Béla
Szent István Társulat(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 116 oldal
25 cm x 19 cm
963-360-136-3
2020-03-29 20:00
Budapest, 1981, Szent István Társulat (Franklin Nyomda, Bp.), 116 p.; ill.
Szerkesztő által dedikált példány. Első kiadás. Bartók Béla kapcsolata a moldvai csángómagyarokkal. Népdalok, népmesék, népszokások, eredetmondák a magyar nyelvterület legkeletibb részéről. Összeállította: Domokos Pál Péter. A kötet címlapján a szerkesztő: Domokos Pál Péter névre szóló dedikációja olvasható: " Sz. P.-nak nagy szeretettel küldöm legfrissebb könyvemet: Bp. 1981. V. 27. Domokos Pál Péter". Szerzői bevezetéssel, számozott lábjegyzetekkel, szövegközti kottákkal, egész oldalas, fekete-fehér metszet-fotókkal, illusztrációkkal, tájszavak jegyzékével kiegészített kötet. Lektorálta: Dr. Erdélyi Zsuzsanna. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, feliratos, illusztrált, jó állapotú, kiadói borítófedélben. Domokos Pál Péter (Várdotfalva, 1901. június 28. – Budapest, 1992. február 19.) magyar tanár, történész, néprajzkutató, szakíró, a csángók történetének, kultúrájának kutatója. 1929-ben, huszonnyolc éves korában indult első ízben a csángók közé. Moldvából visszatérve újra tanítani kezdtett Kézdivásárhelyen, míg végleg el nem tiltották a pályától. Gyergyóalfaluba került kántornak. Összegyűjtött anyagát Bartóknak és Kodálynak is bemutatta, akik további kutatásokra ösztönözték. Hóman Bálint kinevezte a Kolozsvári Állami Tanárképző igazgatójává. 1945-től a közoktatási, később a népjóléti minisztériumban dolgozott. Számos könyve ma is a téma forrásirodalmának számít.
A Szocilista Román Népköztársaság Moldva nevű tartományába, melyet a Kárpátok keleti gerince, a Prut folyó jobb partja és a Milkov folyó bal partja fog közre, az 1352-ben megalakult magyar hűbéres vajdaság (Kara-Bogdánia) előtti idők óta napjainkig él egy sajátos viseletű, katolikus vallású, a magyar nyelvet régies zamattal beszélő nép. Ők a moldvai csángómagyarok.
Számukat személyes tájékozódásom, számbavételem, egyházi schematismusok és a hivatalos román népszámlálás adatai alapján 120 000-r teszem, akik közül mintegy 80 000-en beszélik még magyar anyanyelvüket.
A moldvai csángómagyarok három nagy csoportban élnek.
Leütési ár:
20.000 Ft
Licitek száma: 38