Trencsényi-Waldapfel Imre/Hésiodos: Munkák és Napok (Trencsényi-Waldapfel Imre által dedikált példány) (Összesen 900 példányban megjelent kötet)
Görögül és magyarul
Hésiodos
Gyóni Mátyás
Trencsényi-Waldapfel Imre
Marót Károly
Moravcsik Gyula
Akadémiai Kiadó(Budapest)
Kiadói fűzött, keménykarton kötés
, 225 oldal
Görög és latin írók
3
MagyarGörög
21 cm x 15 cm
2020-03-29 20:00
Budapest, 1955, Akadémiai Kiadó kiadása (Akadémiai Nyomda, Bp), 225 p. + [2] p.
Fordító álatal dedikált példány. Első kiadás.Görög és Latin Írók./Scriptores Graeci et Latini. No.: 3. sz. Szerkesztő: Gyóni Mátyás. Hesiodos: Munkák és Napok. Görögül és magyarul. Fordította, a bevezetést, a jegyzeteket és a kísérő tanulmányokat írta: Trencsényi-Waldapfel Imre. A kötet előzéklapján a fordító, Trencsényi-Waldapfel Imre névre szóló dedikációja olvasható: " B. F. R. kedves tanítványomnak és munkatársamnak Trencsényi-Waldapfel Imre 1955. ápr. 14." Számozott lábjegyzetekkel, névmutatóval, tartalomjegyzékkel kiegészített, 900 példányban megjelent kötet. Nyomtatta az Akadémia Nyomda Budapesten. Kiadói fűzött keménykötésben lévő példány aranyozott feliratozású, kiadói emblémás címfedéllel, feliratozott könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban. A kötet fordítója, Trencsényi-Waldapfel Imre (Budapest, 1908. június 16. – Budapest, 1970. június 2.) klasszika-filológus, irodalomtörténész, szakíró, vallástörténész, egyetemi tanár, műfordító, MTA tag. Kutatási területe az antik irodalomtörténet, a klasszika-filológia, a vallástörténet, a magyar irodalomtörténet és a humanizmus kutatása.
Hésiodos Munkák és Napok című, önéletrajzi vonásokban gazdag költeménye megemlékezik arról a versenyjátékról, amelyet az euboiai Khalkisban Amphidamas fiai rendeztek apjuk temetésén. A költő áthajózott Boiótiából a hazájától keskeny tengerszorossal elválasztott szigetre, s ott himnuszával győzelmet aratott. Győzelmi díja egy tripusz volt: három lábon álló üst; ezt hálából a helikóni Múzsáknak ajánlotta fel, akik korábbi művében a Theogoniában részletesen elbeszélt körülmények között az ének művészetére tanították. Hésiodos költészetének ez az egyetlen olyan utalása, amely egyidejű történeti eseményekre enged következtetni, s ezáltal a költő tevékenységének időpontját is meghatározza. Egyéb forrásokból tudjuk, hogy Amphidamas azokban a harcokban esett el, amelyek Khalkist egy másik euboiai várossal, Eretriával, a termékeny lélantosi síkság birtokáért állították szembe; ez a lélantosi háború i. e. 700 körül lobbant fel a VIII. század utolsó harmadában még közös vállalkozásokat szervező két város között, és a VII. század közepe előtt Khalkis győzelmével ért véget. Ugyanebben az időben élt tehát Hésiodos, i. e. a VII. század első felében, de közelebb a század elejéhez, mert a század közepén működő Archilochos már ösztönzést meríthet költészetéből. Ez a költészet egyébként azt is bizonyítja, hogy a kisázsiai görög városok körében keletkezett homérosi eposzok már az európai Görögország viszonylag lassú fejlődésű vidékén, Boiótiában is elismert tekintéllyel rendelkeztek, ezért él a boiótiai költő is a kisázsiai ión és aiol nyelvjárásterület határvidékén kialakult epikus nyelvvel és a homérosi eposzok számos fordulatával, s főleg ezért kellett nem egy vonatkozásban a maga újszerű mondanivalóját a homérosi hagyománnyal összeegyeztetnie. Homéros és Hésiodos viszonyának a vizsgálata tehát megerősít minket abban a véleményünkben, hogy a két homérosi eposz i. e. a VIII. században jött létre, az Ilias inkább a század elején, a minden tekintetben fejlettebb viszonyokat tükröző Odysseia közelebb a század végéhez.
Leütési ár:
9.200 Ft
Licitek száma: 5