Bálint Sándor: Szeged reneszánsz kori műveltsége (dedikált példány)

Bálint Sándor
Klaniczay Tibor
Tóth Sarolta
Akadémiai Kiadó (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 185 oldal
Sorozatcím: Humanizmus és reformáció
Kötetszám: 5
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-05-0685-8
2020-03-29 20:00

Budapest, 1975, Akadémiai Kiadó kiadása (Akadémiai Nyomda, Budapest), 185 p. + [1] p.; ill.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Humanizmus és Reformáció. No.: 5. sz. Szerkeszti: Klaniczay Tibor.
Szeged reneszánsz kori műveltsége. Írta: Bálint Sándor.
Címlapon a szerző, Bálint Sándor tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "V. K.-nak szíves szeretettel ajánlja Szeged, 1976. IV. 5. Bálint Sándor."
Szerzői előszóval, a rövidítések jegyzékével, francia nyelvű összefoglalóval, fekete-fehér képanyaggal, betűrendes névmutatóval közzétett tanulmánykötet.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány tiszta belívekkel, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban, feliratos, könyvdíszekkel gazdagított fülszöveges, jó állapotú, kiadói borítófedélben.
A kötet szerzője, Bálint Sándor (Szeged, 1904. augusztus 1. – Budapest, 1980. május 10.) magyar néprajzkutató, művészettörténész. A 20. századi magyar néprajz és folklorisztika egyik legnagyobb alakja, rövid ideig nemzetgyűlési képviselő. Fő kutatási területei: az Alföld néprajza, a vallási néphagyományok, Szeged néprajza.

A szerző sok évtizedes anyaggyűjtésének és kuttásainak eredményeképpen a humanizmus és reneszánsz nyomait, ill. összefüggéseit elemzi Szeged kulturális életének fejlődésében. E színmagyar városnak... Tovább

A szerző sok évtizedes anyaggyűjtésének és kuttásainak eredményeképpen a humanizmus és reneszánsz nyomait, ill. összefüggéseit elemzi Szeged kulturális életének fejlődésében. E színmagyar városnak igen fontos szerep jutott a XV. századi reneszánsz kultúra kialakításában és a magyarországi urbanizmus megteremtésében. A város sokrétű - paraszt-polgári - műveltségének központjai természetesen a kolostorok voltak, ahol elsőrendű feladatnak tekintették az irodalom művelését és a kódexmásolást. Ezek a kulturális központok eltűntek a török hódoltság idején, hatásuk azonban tovább élt: anyanyelvi kultúránk és nemzeti irodalmunk alapjainak megteremtésénél fontos szerepük volt. Vissza

Előszó3
A középkori Szeged társadalmi és gazdasági fejlődése5
Kolostori műveltség21
Szent Miklós kolostor22
Szent Erzsébet kolostor25
Havi Boldogasszony kolostor37
Szentlélek monostor42
Egyetemi és literátus műveltség65
Szeged egyetemi műveltsége65
Literátus-világ79
Reformáció, hódoltság, diaszpóra85
Refomáció85
A hódoltság és következményei88
Debrecen92
Kassa100
Nagyszombat103
Kolozsvár102
Függelék106
Szegediek Kapisztrán sírjánál (1459-1465)111
Pestisűző szegedi imádságok (1510)125
A somlóvásárhelyi apácakolostor ingóságainak leltára (1597)129
Jegyzetek129
Rövidítések159
La civilisation de Szeged á l'époque de la Reinaissance (Résumé)163
Képmellékletek167
Névmutató171
008

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
15.000 Ft Licitek száma: 15