Budapest, 1975, Akadémiai Kiadó kiadása (Akadémiai Nyomda, Budapest), 185 p. + [1] p.; ill.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Humanizmus és Reformáció. No.: 5. sz. Szerkeszti: Klaniczay Tibor.
Szeged reneszánsz kori műveltsége. Írta: Bálint Sándor.
Címlapon a szerző, Bálint Sándor tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "V. K.-nak szíves szeretettel ajánlja Szeged, 1976. IV. 5. Bálint Sándor."
Szerzői előszóval, a rövidítések jegyzékével, francia nyelvű összefoglalóval, fekete-fehér képanyaggal, betűrendes névmutatóval közzétett tanulmánykötet.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány tiszta belívekkel, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban, feliratos, könyvdíszekkel gazdagított fülszöveges, jó állapotú, kiadói borítófedélben.
A kötet szerzője, Bálint Sándor (Szeged, 1904. augusztus 1. – Budapest, 1980. május 10.) magyar néprajzkutató, művészettörténész. A 20. századi magyar néprajz és folklorisztika egyik legnagyobb alakja, rövid ideig nemzetgyűlési képviselő. Fő kutatási területei: az Alföld néprajza, a vallási néphagyományok, Szeged néprajza.
A szerző sok évtizedes anyaggyűjtésének és kuttásainak eredményeképpen a humanizmus és reneszánsz nyomait, ill. összefüggéseit elemzi Szeged kulturális életének fejlődésében. E színmagyar városnak igen fontos szerep jutott a XV. századi reneszánsz kultúra kialakításában és a magyarországi urbanizmus megteremtésében. A város sokrétű - paraszt-polgári - műveltségének központjai természetesen a kolostorok voltak, ahol elsőrendű feladatnak tekintették az irodalom művelését és a kódexmásolást. Ezek a kulturális központok eltűntek a török hódoltság idején, hatásuk azonban tovább élt: anyanyelvi kultúránk és nemzeti irodalmunk alapjainak megteremtésénél fontos szerepük volt.