Sikota Győző/Zsolnay Teréz: Zsolnay (Sikota Győző által dedikált példány)

A gyár és a család története 1863-1948/A gyár története 1948-1973

Zsolnay Teréz
M. Zsolnay Margit
Sikota Győző
Corvina Kiadó (Budapest) ,
Kiadói egész vászonkötés , 290 oldal
Méret: 23 cm x 21 cm
ISBN: 963-13-1025-6
2020-03-29 20:00

Budapest, 1974, Corvina Kiadó kiadása (Kner Nyomda, Gyoma), 236 p. + [48] t.; ill.

A szerző által dedikált példány. Első kiadás. Zsolnay. - A gyár és a család története 1863-1948. Írta: Zsolnay Teréz és M. Zsolnay Margit. / A gyár története. 1948-1873. Írta: Sikota Győző.
A kötet feliratozott előlapján az egyik szerző, Sikota Győző névre szóló dedikációja olvasható: "V. családnak szívélyes barátsággal Sikota Győző. 1975. I. 6."
A kötet 1-28. számú fekete-fehér fotófelvételeit Nádor Katalin, a 29-36. sz. fotókat és a színes felvételeket Szelényi Károly készítette. A kötet rajzait Istókovits Károlyné készítette. Borító- és kötésterv: Gyárfás Gábor. A címlapképen Zsolnay Vilmos egész oldalas képe látható.
Kiadói egész vászonkötésben lévő példány feliratozatlan, színes (kék) középdísszel ellátott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, mintázott kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban. Feliratos, színes illusztrációval ellátott, fülszöveges, jó állapotú, kiadói borítófedélben.
A kötet dedikálója, Sikota Győző (Zalaegerszeg, 1922. augusztus 30. – 2011) keramikus, művészeti író, önálló porcelántervező. Az első nagyformátumú Herendi könyv szerkesztője. Az Építőanyagipari Technikum tanára, a Finomkerámiaipari Művek művészeti vezetője. A Hollóházi Porcelángyár alkotótáborának résztvevője. Szakírói munkássága a tradicionális magyar kerámiagyárak történetével kapcsolatos.

A múlt század ötvenes éveiben mindössze néhány munkást foglalkoztató, kezdetleges kis kerámia-manufaktúra alakult Pécsett. Tulajdonosa egy tekintélyes kereskedőcsalád lelkes, vállalkozó szellemű,... Tovább

A múlt század ötvenes éveiben mindössze néhány munkást foglalkoztató, kezdetleges kis kerámia-manufaktúra alakult Pécsett. Tulajdonosa egy tekintélyes kereskedőcsalád lelkes, vállalkozó szellemű, ám kevéssé gyakorlatias fia, Zsolnay Ignác volt. Ez az üzem a magja a méltán világhírű Zsolnay-gyárnak. A kezdeti korszak főhőse Zsolnay Ignác öccse, Vilmos: kitartó munkával, állandó kísérletezéssel, művészi képességével és kitűnő kereskedelmi érzékével rövid idő altt színvonalas gyárrá változtatta a kis üzemet. A nagy eredményekhez azonban családtagjainak önfeláldozó munkája is hozzájárult. A Zsolnay-család élete szorosan összefonódott a gyárral. Vilmos gyermekei és a házastársak, majd az unokák és dédunokák vállaltak részt az egyre újabb kísérletekben, a művészi tárgyak tervezésében, az üzem szervezésében és vezetésében. A Zsolnayak számára a kerámiagyártás nem egyszerű anyagi bázis volt, hivatást jelentett a szó legnemesebb értelmében. Ezt kívánta megörökíteni Teréz, Zsolnay Vilmos leánya. Elbeszélése nyomán megelevenedik a gyár története. Az izgalmas kísérletek, anyagi gondok és erkölcsi sikerek egymásutánja nemcsak a magyar művészi kerámia fejlődésének egyik lényeges fejezetetét foglalja össze, hanem felvillantja a szereplők - a Zsolnay-család tagjainak, üzletfeleinek, barátainak és a munkásoknak - jellemét, sorsát, és kibontakozik a XIX. század második felének jellegzetes polgári élet- és gondolkodásmódja is.
Zsolnay Teréz nem fejezhette be munkáját. A modern nagyüzem történetét leánya, Mattyasovszky Zsolnay Margit írása kelti életre. A gyár utolsó 25 évének fejlődéséről Sikota Győző ad rövid összefoglalást. A regénynek is izgalmas gyártörténetet 43 fekete-fehér, 18 színes kép és számtalan rajz illusztrálja. Vissza
168

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
4.100 Ft Licitek száma: 11