Marcellinus, Ammianus: Róma története (Szepesy Gyula fordító által dedikált példány)

Ammianus Marcellinus
Szepesy Gyula
Európa Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói fűzött keménykötés , 793 oldal
Méret: 19 cm x 13 cm
ISBN: 963-07-5551-3
2020-11-22 20:00

Budapest, 1993, Európa Könyvkiadó, 793 p. + [6] p.

Fordító által dedikált példány. Róma története. Írta: Ammianus Marcellinus. Magyar nyelvre fordította: Szepesy Gyula.
A kötet előzéklapján a fordító, Szepesy Gyula névre szóló dedikációja olvasható: "P. L.-nénak nagyrabecsüléssel Szepesy Gyula 1993. október 19.".
A fordítás alapjául szolgáló kiadás: Ammiani Marcellini Rerum Gestarum libri - W. Seyfarth (Berlin 1968-71).
Kiadói fűzött keménykötésben lévő példány ezüstözött feliratozással ellátott, a Romulust és Remust szoptató nőstényfarkas képével illusztrált címfedéllel, ezüstözött feliratozású könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan megkímélt állapotban.
Ammianus Marcellinus (330 körül – 395/400 körül) a késő római császárkor legkiemelkedőbb történetírója. Jelentőségét az adja, hogy az általa megírt és fennmaradt könyvekben olyan eseményeket beszél el, melyekben ő maga is aktívan részt vett és más egykorú források nem számolnak be róluk. Műve a Rerum gestarum libri (azaz a „viselt dolgok könyvei”, röviden Res Gestae), magyarul „Történeti könyvek” címet viseli.
A kötet fordítója és egyben dedikálója: Szepesy Gyula (Dömsöd, 1913 – Budapest, 2001. január) magyar leíró nyelvész. Az ún. „tötö” nyelv vagy tötözés kifejezés egyik megalkotója. Poliglott volt, aki összesen kb. 20 nyelven beszélt. Finnországban két hónapot töltött még egyetemistaként egy evangélikus papnál. A második világháborúban tartalékos tisztként Finnországba küldték, és tolmácsként részt vett az 1939/40-es téli háborúban. Később még néhányszor visszatért oda. Svéd nyelvi előadásokat is hallgatott, tanára Valdemar Langlet, a budapesti svéd nagykövetség tanácsosa volt.

A múlt század legnagyobb klasszikus-filológusa kirekesztette a római irodalom történetéből.
A közelmúlt legnagyobb ókortudósa a kései barokk oltárokhoz hasonlította ábrázoló művészetét.Tovább

A közelmúlt legnagyobb ókortudósa a kései barokk oltárokhoz hasonlította ábrázoló művészetét.
Szenvedélyes stílusa szenvedélyes vitákat váltott ki, ábrázolásának hűvös tárgyilagossága vitathatatlan elismerést.
Ahol a három évszázaddal korábban élt történetíró óriás, Tacitus pontot tett műve végére, ott folytatta a mesét a pogány történetírás utolsó nagy alakja, Ammianus Marcellinus - a világtörténelem és bölcs vagy őrült, szelíd vagy vérengző, építő vagy tombolva romboló urainak meséjét: Róma históriáját.
Az ókori kéziratok sorsától sújtva csak első tizenhárom könyve híján fennmaradt, de töredékesen is lenyűgöző mű a késői birodalomnak, a pogány Iulianus, a keresztény Constantinus és Valens császár korának riasztó képe: emberek, városok, országok élnek fenyegetettségben, egész közösségek tűnnek el a föld színéről egy-egy meggondolatlan kijelentés miatt, besúgók ólálkodnak, a veszély árnyékát vetítve a birodalom minden polgárára, akiknek pedig össze kellene fogniuk, hogy a gyülekező barbár hadakkal, az egyre sokasodó és egyre ádázabb támadásokkal szemben megvédjék az örök Rómát.
A magyarul háromnegyed évszázad után újra olvasható könyv abba a korba vezeti el az olvasót, amelytől Szent Jeromos így búcsúzott: "pusztul a római világ". Vissza

Tizennegyedik könyv5
Tizenötödik könyv45
Tizenhatodik könyv81
Tizenhetedik könyv119
Tizennyolcadik könyv155
Tizenkilencedik könyv181
Huszadik könyv209
Huszonegyedik könyv241
Huszonkettedik könyv275
Huszonharmadik könyv317
Huszonnegyedik könyv349
Huszonötödik könyv377
Huszonhatodik könyv411
Huszonhetedik könyv443
Huszonnyolcadik könyv475
Huszonkilencedik könyv511
Harmincadik könyv551
Harmincegyedik könyv583
Utószó (Írta Adamik Tamás)629
Jegyzetek (Összeállította Adamik Tamás)645
Szövegmagyarázatok647
Jegyzetszótár717
226

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
19.100 Ft Licitek száma: 73