Illyés Gyula: Hetvenhét magyar népmese (Illyés Gyula által dedikált példány) (A kötetet illusztrálta: Szántó Piroska)

Illyés Gyula
Bodó Klára
Szántó Piroska
Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 555 oldal
Méret: 24 cm x 16 cm
ISBN: 963-11-1552-6
2021-06-06 20:00

Budapest, 1979, Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó (Zrínyi Nyomda, Bp.), 555 p. + [5] p., ill.

Illyés Gyula által dedikált példány. Hetvenhét magyar népmese. Írta: Illyés Gyula.
A címlapon Illyés Gyula tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "M. E.-nek kellemes olvasást kívánva szeretettel Illyés Gyula bácsi 1981. X.1."
Kilencedik kiadás. A kötet szövegközti, fekete-fehér, feliratozatlan illusztrációit Szántó Piroska készítette. Illyés Gyula irodalmi feldolgozásához a kötet meséit Banó István, Berze Nagy János, Bözödi György, Brassai Sámuel, Dégh Linda, Erdélyi János, Gyulai Pál, Horger Antal, Ipolyi Arnold, Katona Imre, Kálmán Lajos, Kornya Sándor, Kovács Ágnes, Kriza János, Mailand Oszkár, Merényi László, Nagy Olga, Ősz János, Sebestyén Gyula, Simonyi Zsigmond, Török Károly, Túri Sándor és Vikár Béla gyűjtéséből Katona Imre, Rádics József és a kiadó válogatta.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratozott, színes illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet szerzője, Illyés Gyula ( Sárszentlőrinc-Felsőrácegrespuszta, 1902. november 2. – Budapest, 1983. április 15.) magyar költő, író, drámaíró, műfordító, lapszerkesztő, MTA tag. A Nyugat kiadásában jelent meg első verseskötete (Nehéz föld, 1928). A fiatal költőnemzedék egyik legelismertebb tagja lett. Irodalmi műveinek fő megjelenési helye az ezt követő másfél évtizedben a Nyugat lett. 1928-tól szoros barátságban volt József Attilával, az 1930-as évek elejétől pedig nemzedéke több más jeles tagjával, irodalmi és világnézeti eszmetársaival: Erdélyi Józseffel, Kodolányi Jánossal, Szabó Lőrinccel, Németh Lászlóval és Gelléri Andor Endrével.Több nemzedéktársával együtt a harmincas évek közepén csatlakozott a népi írók mozgalmához, s annak egyik vezető alakja lett. Közös gondolkodásuk eredményeként látott napvilágot 1932-ben a Tanú című lap, egy évvel később pedig Debreceni káté címmel megszületett egy új, társadalmilag érzékeny népi írói mozgalom cselekvési programja. Illyés maga is részese, nemegyszer elindítója volt a különféle folyóiratok hasábjain folyó világnézeti-kritikai vitáknak, így például az irodalmi zsidókérdésről, a katolikus költészetről, a jobb- és baloldali irodalomról, a Zilahy Lajos nevével fémjelzett Új Szellemi Front irodalmi programjáról.

A kis gömböc5
Kacor király7
A kakas és a pipe11
A kiskondás13
Együgyű Misó18
Az állatok nyelvén tudó juhász24
Fábólfaragott Péter27
A diákot erővel királlyá teszik32
Virág Péter36
Ribike44
Az együgyű csizmadia mint csodadoktor50
Az égigérő fa57
Nyakigláb, Csupaháj meg Málészáj86
A repülő kastély87
A táltos ökör103
Ilók és Mihók109
A róka és a farkas a lakodalomban114
A zöldszakálló király117
Erős János123
Aranyszóló pintyőke130
A malacon nyert királylány135
A legerősebb állat142
Kis Kolozs meg nagy Kolozs146
A muzsikáló ezüstkecske155
A szegény lányról, aki aranyvirágot lépik159
Tündérszép Ilona és Árgyélus165
A loncsos medve172
Jávorfából furulyácska176
A huszár és a szolgáló179
A bőgős fia meg az ördögök182
A farkas mulatni megy, azután szállni tanul193
Csinosomdrága199
A titkolódzó kisfiú és az ő kis kardja208
A kígyókirály gyűrűje219
A hiú király229
Rózsa vitéz232
Bendebukk237
A rest macska248
A becsületes tolvaj Marci251
A szamárrá változott barát256
Fanyűvő, Vasgyúró, Hegyhengergető258
A palóc meg az egri nagytemplom258
Három kívánság287
Rózsa és Ibolya289
Az igazmondó góbé még igazabb kalandjai295
A házasodni indult királyfiú300
A virágfejű ember307
Az öreg halász és nagyravágyó felesége315
Győző316
A három vándorló326
A halkisasszony329
A buták versenye336
Mese Bruncik királyfiról341
A libapásztorból lett királyné361
Mátyás király meg az öreg ember367
Mátyás király meg az igazmondó juhász369
Mátyás király és a székely ember lánya372
Ludas Matyi377
A koporsóba tett fiú383
Térdszéli Katica397
A róka, a medve és a szegény ember401
Az ördög kilenc kérdése404
A kecskepásztor fia411
Ej Haj415
Adj isten egészségére!425
Kilenc430
Így jár, aki irigy441
Vitéz János és Hollófernyiges444
A két lány meg a vasorrú banya468
Bíró János471
A rátóti csikótojás490
Nap, Hold, Szél493
Három aranyszőrű bakkecske505
A hét holló506
A szélkötő Kalamona526
A háromágú tölgyfa tündére532
Utószó555
086

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
120.000 Ft Licitek száma: 111