Sorozatcím: | |
Kötetszám: | |
Nyelv: | Magyar |
Méret: | 24 cm x 16 cm |
ISBN: | 963-11-1552-6 |
2021-06-06 20:00
Illyés Gyula által dedikált példány. Hetvenhét magyar népmese. Írta: Illyés Gyula.
A címlapon Illyés Gyula tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "M. E.-nek kellemes olvasást kívánva szeretettel Illyés Gyula bácsi 1981. X.1."
Kilencedik kiadás. A kötet szövegközti, fekete-fehér, feliratozatlan illusztrációit Szántó Piroska készítette. Illyés Gyula irodalmi feldolgozásához a kötet meséit Banó István, Berze Nagy János, Bözödi György, Brassai Sámuel, Dégh Linda, Erdélyi János, Gyulai Pál, Horger Antal, Ipolyi Arnold, Katona Imre, Kálmán Lajos, Kornya Sándor, Kovács Ágnes, Kriza János, Mailand Oszkár, Merényi László, Nagy Olga, Ősz János, Sebestyén Gyula, Simonyi Zsigmond, Török Károly, Túri Sándor és Vikár Béla gyűjtéséből Katona Imre, Rádics József és a kiadó válogatta.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratozott, színes illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet szerzője, Illyés Gyula ( Sárszentlőrinc-Felsőrácegrespuszta, 1902. november 2. – Budapest, 1983. április 15.) magyar költő, író, drámaíró, műfordító, lapszerkesztő, MTA tag. A Nyugat kiadásában jelent meg első verseskötete (Nehéz föld, 1928). A fiatal költőnemzedék egyik legelismertebb tagja lett. Irodalmi műveinek fő megjelenési helye az ezt követő másfél évtizedben a Nyugat lett. 1928-tól szoros barátságban volt József Attilával, az 1930-as évek elejétől pedig nemzedéke több más jeles tagjával, irodalmi és világnézeti eszmetársaival: Erdélyi Józseffel, Kodolányi Jánossal, Szabó Lőrinccel, Németh Lászlóval és Gelléri Andor Endrével.Több nemzedéktársával együtt a harmincas évek közepén csatlakozott a népi írók mozgalmához, s annak egyik vezető alakja lett. Közös gondolkodásuk eredményeként látott napvilágot 1932-ben a Tanú című lap, egy évvel később pedig Debreceni káté címmel megszületett egy új, társadalmilag érzékeny népi írói mozgalom cselekvési programja. Illyés maga is részese, nemegyszer elindítója volt a különféle folyóiratok hasábjain folyó világnézeti-kritikai vitáknak, így például az irodalmi zsidókérdésről, a katolikus költészetről, a jobb- és baloldali irodalomról, a Zilahy Lajos nevével fémjelzett Új Szellemi Front irodalmi programjáról.
A kis gömböc | 5 |
Kacor király | 7 |
A kakas és a pipe | 11 |
A kiskondás | 13 |
Együgyű Misó | 18 |
Az állatok nyelvén tudó juhász | 24 |
Fábólfaragott Péter | 27 |
A diákot erővel királlyá teszik | 32 |
Virág Péter | 36 |
Ribike | 44 |
Az együgyű csizmadia mint csodadoktor | 50 |
Az égigérő fa | 57 |
Nyakigláb, Csupaháj meg Málészáj | 86 |
A repülő kastély | 87 |
A táltos ökör | 103 |
Ilók és Mihók | 109 |
A róka és a farkas a lakodalomban | 114 |
A zöldszakálló király | 117 |
Erős János | 123 |
Aranyszóló pintyőke | 130 |
A malacon nyert királylány | 135 |
A legerősebb állat | 142 |
Kis Kolozs meg nagy Kolozs | 146 |
A muzsikáló ezüstkecske | 155 |
A szegény lányról, aki aranyvirágot lépik | 159 |
Tündérszép Ilona és Árgyélus | 165 |
A loncsos medve | 172 |
Jávorfából furulyácska | 176 |
A huszár és a szolgáló | 179 |
A bőgős fia meg az ördögök | 182 |
A farkas mulatni megy, azután szállni tanul | 193 |
Csinosomdrága | 199 |
A titkolódzó kisfiú és az ő kis kardja | 208 |
A kígyókirály gyűrűje | 219 |
A hiú király | 229 |
Rózsa vitéz | 232 |
Bendebukk | 237 |
A rest macska | 248 |
A becsületes tolvaj Marci | 251 |
A szamárrá változott barát | 256 |
Fanyűvő, Vasgyúró, Hegyhengergető | 258 |
A palóc meg az egri nagytemplom | 258 |
Három kívánság | 287 |
Rózsa és Ibolya | 289 |
Az igazmondó góbé még igazabb kalandjai | 295 |
A házasodni indult királyfiú | 300 |
A virágfejű ember | 307 |
Az öreg halász és nagyravágyó felesége | 315 |
Győző | 316 |
A három vándorló | 326 |
A halkisasszony | 329 |
A buták versenye | 336 |
Mese Bruncik királyfiról | 341 |
A libapásztorból lett királyné | 361 |
Mátyás király meg az öreg ember | 367 |
Mátyás király meg az igazmondó juhász | 369 |
Mátyás király és a székely ember lánya | 372 |
Ludas Matyi | 377 |
A koporsóba tett fiú | 383 |
Térdszéli Katica | 397 |
A róka, a medve és a szegény ember | 401 |
Az ördög kilenc kérdése | 404 |
A kecskepásztor fia | 411 |
Ej Haj | 415 |
Adj isten egészségére! | 425 |
Kilenc | 430 |
Így jár, aki irigy | 441 |
Vitéz János és Hollófernyiges | 444 |
A két lány meg a vasorrú banya | 468 |
Bíró János | 471 |
A rátóti csikótojás | 490 |
Nap, Hold, Szél | 493 |
Három aranyszőrű bakkecske | 505 |
A hét holló | 506 |
A szélkötő Kalamona | 526 |
A háromágú tölgyfa tündére | 532 |
Utószó | 555 |
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul. |
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni! |