Kassák Lajos: Anyám címére (aláírt példány)

Kassák Lajos
Derkovits Gyula
Cserépfalvi Kiadás (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 257 oldal
Méret: 22 cm x 15 cm
2021-06-06 20:00

[Budapest], 1937, Cserépfalvi kiadás (Pápai Ernő Műintézete, Bp.), 257 p. + [1] p., ill.

Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Anyám címére. Írta: Kassák Lajos.
Az előzéklapon a szerző, Kassák Lajos tollal beírt aláírása olvasható.
A könyv hetedik oldalán Derkovits Gyula fekete-fehér, egész oldalas rajza látható. A könyvet a Pápai Ernő Műintézete nyomtatta Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Kassák Lajos (Érsekújvár, 1887. március 21. – Budapest, 1967. július 22.) író, költő, műfordító, képzőművész. A "Tett" főszerkesztője, a bécsi "Ma" munkatársa, a Tanácsköztársaság alatt az Írói Direktórium tagja, avantgárd szellemű folyóiratok szerkesztője. Az "Új Idők" és az "Alkotás" szerkesztője, a Libertas szabadkőműves páholy tagja. Az SZDP Művészeti Bizottságának elnöke. 1948 januárjától országgyűlési képviselő. A mű fiktív levelek sorozata, melyeket Kassák édesanyjához, a "Mutterkához" írt, ezek a lírai vallomások mintegy összefoglalják azokat a gondolatokat, amelyek a szerzőt ez idő tájt (a 30-as évek közepén) foglalkoztatták. A közelgő háború előszele, a fokozódó erőszak, a növekvő szegénység, a látható nyomor, a művészet „elpolitizálódása”, az individuum, az emberi-művészi szuverenitás megtépázása.

Részlet a könyvből: Kedves Mutterkám, bocsássa meg, hogy a nyilvánosság előtt írok Magához levelet. Nem azért választottam ezt a formát, hogy hivalkodón világgá kiabáljam érzéseimet, de úgy... Tovább

Részlet a könyvből: Kedves Mutterkám, bocsássa meg, hogy a nyilvánosság előtt írok Magához levelet. Nem azért választottam ezt a formát, hogy hivalkodón világgá kiabáljam érzéseimet, de úgy vélem, felesleges lenne borítékba zárnom soraimat, melyekben szeretetemet és hódolatomat óhajtom kifejezni. Mindkettőt megérdemli tőlem, mint senki jobban ezen a világon. Nem mondom, hogy a szívem csordultig érzelemmel s hogy könnyek buggyannak ki a szemeimből, nem mondom - hiszen sokkal különösebb anyagból faragott bennünket a Teremtő és sokkal keményebbé, szívósabbá edzett bennünket az élet, semhogy az ilyen vizenyős ellágyulások és felelőtlen szavak illenének hozzánk. De mégis, alig tudom magam megtartani régi kereteim között és régi szokásaimban. Vissza
106

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
82.100 Ft Licitek száma: 78