Békeffi László: Közéleti tankönyv (dedikált példány)

Népszerű, tudományos útmutató, szövegközötti ábrákkal, grafikonokkal, magyarázatokkal és példákkal kezdők és haladók számára/Ügyvédek, orvosok, diplomaták, politikusok, bankárok, pincérek, szinészek, közgazdászok, ujságírók, dizőzök, rémhírterjesztők, stb., stb. részére

Békeffi László
Rózsavölgyi és Társa (Budapest)
Kiadói varrott papírkötés , 224 oldal
Méret: 20 cm x 14 cm
2020-10-25 20:00

Budapest, [1940], Rózsavölgyi és Társa kiadása (Fővárosi Nyomda Rt.), 224 p., ill.

Szerző által dedikált példány. Első, javított kiadás. Közéleti tankönyv. Népszerű, tudományos útmutató, szöveg közötti ábrákkal, grafikonokkal, magyarázatokkal és példákkal kezdők és haladók számára. Ügyvédek, orvosok, diplomaták, politikusok, bankárok, pincérek, színészek, közgazdászok, újságírók, dizőzök, rémhírterjesztők, stb., stb. részére. Írta: Békeffi László nyilv. rendk. közéleti tanár.
Az előlapon a szerző, Békeffi László tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "S. F. igazgató Úrnak őszinte tisztelettel Békeffi László 940. VII/30".
Harminchárom, számozott, fekete-fehér illusztrációval ellátott kiadás. A kötet és a borítófedél illusztrációit "Vasi" készítette. Szerzői bevezetéssel az első kiadáshoz, kiadói bevezetéssel az I. javított kiadáshoz, előszóval az általános tudnivalókkal, számozott lábjegyzetekkel, forrásokkal és tartalomjegyzékkel ellátott közéleti tankönyv. Nyomtatta a Fővárosi Nyomda Rt.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, hiánytalan állapotban, eredeti, két színnel feliratozott, illusztrált, fülszöveges, enyhén kopott kiadói borítófedélben.
A kötet szerzője, Békeffi László (Szeged, 1891. január 4. – Zürich, 1962. január 21.) magyar komikus, konferanszié, kabarészerző, színész. Ferenczy Károly Kabaré, a Modern Színpad, az Apolló Kabaré tagja, színi tanulmányok szerzője. Boross Gézával Vidám Színpad néven kabarét hoz létre. Később a Papagáj Kabaré, a bécsi Boulevard Theater, a Simplicissimus, majd a Ronacher Theater komikusa. Majd az Andrássy úti Színház és a Teréz körúti Színpad tagja. Komjáti Károllyal megalapítja a Pódium Írók Kabaréját. 1943-ban Sopronkőhidára, onnan a dachaui koncentrációs táborba hurcolták. Soha nem tért vissza Magyarországra. Angliában és az USA-ban élt, majd Svájcban telepedett le. Számtalan színmű, kabaréjelenet, sanzonszöveg szerzője. Konferanszait a szokatlanul bátor hang, az újszerű formavilág, a szellem és a humor finom ötvözése jellemezte, amely remek felszabadult, őszinte előadásmóddal párosult.

A szatirának országszerte ismert művészet görbe tükröt tart ezúttal nem hallgatói, hanem olvasói elé: távolról sem békésen folydogáló életünk leginkább szemelőtt mozgó foglalkozásainak típusairól... Tovább

A szatirának országszerte ismert művészet görbe tükröt tart ezúttal nem hallgatói, hanem olvasói elé: távolról sem békésen folydogáló életünk leginkább szemelőtt mozgó foglalkozásainak típusairól mond nem túlságosan hízelgő véleményt, amikor megmutatja, hogy ilyenek vagytok ti...! Nem kíméli se a politikus, vagy diplomata, se a nagyképű sebész, a női szabó, éppúgy nem, mint a színész, vagy filmes, sőt önmaga, a hivatott konferanszié pályájának jellemző tulajdonságait sem. Hangja csak szellemesen gunyoros, de sohasem sértő, vagy bántó.
A magyar "tankönyvirodalom" ez új terméke jóízű, hangos kacagásra készteti minden olvasóját és míg pompás olvasmányt nyujt, derűs életfilozófiával ajándékozza meg hiveit.
Az élet bölcs tanítómestereként a nemes humort a szatira attikai sójává fűszerezve használja "tanítványai" oktatására. Külön értéke a könyvnek a nagyszámú kitűnően sikerült illusztráció, amelyek az előadott "tananyagot" remekül szemléltetik és így remény van rá, hogy ennek a "tankönyv"-nek az olvasói sikerrel vizsgázhatnak az élet nagy iskoláján. Vissza

Bevezetés az I. kiadáshoz5
Bevezetés a bevezetéshez7
Előszó a bevezetéshez8
Általános tudnivalók9
A politikus13
A diplomata21
Az ügyvéd25
A belgyógyász29
A sebész33
A szanatóriumi orvos37
A fogorvos41
A bankigazgató45
A közgazdász50
Az ujságíró62
A színész66
A színigazgató71
A jósok és jósnők75
A filmes84
A pincér, a fodrász, a háztartási alkalmazott88
A lélekbúvár92
A végrehajtók97
A zeneértő, zenész, karmester101
A biztosítási ügynök105
A kozmetikus110
A régiség- és perzsaszőnyegkereskedő113
A könyvszakértő117
A bárhölgy120
A kiadó125
A soffőr130
A zugírász134
A szabónő, kalaposnő, stb.138
Házasságközvetítő143
A magánzó és a háztulajdonos148
A sportférfiú150
A dizőz155
Specialitások161
A hiszterika161
A lóversenyszakértő164
A rémhírterjesztő168
A kártyás172
Függelék: A férj, mint foglalkozás179
Feleségem családja197
Nagytakarítás205
A konferanszié213
A névtelenek217
Ami a "Közéleti tankönyv"-ből kimaradt220
Források222
018

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
11.000 Ft Licitek száma: 48