Csemer Géza: Cigányok főztje

Aranyoldalak a magyar művelődéstörténethez

Csemer Géza
Modor Ádám
Bába Kiadó (Szeged)
Ragasztott papírkötés , 270 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN: 978-963-971-773-2
2020-11-22 20:00

Különösebb vallási-ünnepi, hagyományozott étrendünk nincs. Sose volt. Ha nincs mit enni, az a böjt - ha akad lábosba való, az az ünnep. Csak a halotti virrasztókon fogyasztanak szinte mindenütt... Tovább

Különösebb vallási-ünnepi, hagyományozott étrendünk nincs. Sose volt. Ha nincs mit enni, az a böjt - ha akad lábosba való, az az ünnep. Csak a halotti virrasztókon fogyasztanak szinte mindenütt túrót - s isznak hozzá pálinkát, azaz targyit. Búcsúkon és pirosbetűs ünnepeken, de meg általában is - azokat az ételeket főzik, mint a nem cigány (gádzsó) szomszédok. Tehát akármilyen meghökkentően hangzik is - Indiából főzési-étkezési szokást nem örökített át a mi népünk, de egy ezeréves éhséget igen. Hogy a cigányok vándorlásukat Nyugat felé már a X. sz. előtt mi okból kezdték meg - titok, de hogy vándorlási ösztönük máig él, az köztudott. A cigány mindenütt vendégnép. Magyarországra a 15. században jönnek - ahogy a szaktudósok állítják, a törökökkel együtt mint zenészek, kovácsok, teknővájók - jókedvű, kémkedni tudó népség. A romák vallást, második anyanyelvet, új hazát, szokásokat a környezetüktől vettek át - így aztán a konyhát is másolták. Vissza

Bevezetés9
Előételek és egyebek39
Levesek - Gulyások57
Pástétomok91
Feltétek-Betétek93
Kávéházi ételek95
Cigányos ételek108
Raguk112
Bélszínek115
Sertésből készült ételek121
Pörköltek - Paprikások - Tejfölösök147
Főzelékek154
Húsos zöldfélék157
Egybefőtt ételek161
Belsőségek191
Nem mindennapi ételek203
Mártások, Szószok205
Köretfélék215
Krumpliételek225
Kukoricaételek235
Saláták236
Sűrítések240
Édességek243
Vendéglői kellékek259
Epilógus261
073

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
6.100 Ft Licitek száma: 42