Áprily Lajos/Gogol: Tarasz Bulba (Áprily Lajos által aláírt példány)
Gogol
Áprily Lajos
Új Magyar Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 89 oldal
29 cm x 21 cm
2020-10-25 20:00
Budapest, 1952, Új Magyar Könyvkiadó (Szikra Nyomda, Bp.), 89 p. + [3] p., ill.
A fordító (Áprily Lajos) által aláírt példány. Fordítói első kiadás. Tarasz Bulba. Írta: Gogol. Fordította: Áprily Lajos. A feliratos, illusztrált címlapon a fordító, Áprily Lajos által aláír, előre bejegyzett ajándékozási bejegyzés olvasható: "A budapesti Református Gimnázium és leánytagozata szavalóversenyén I. díjul nyerte P. Á. II. a. o. t. Budapesten, 1952, március 22.-én. Áprily Lajos, a bírálóbizottság elnöke." Készült Gogol halálának a 100. évfordulójára. Megjelent a Magyar-Szovjet Barátság Hónapjában (1952). Ez a fordítás az 1947-ben megjelent "Mírgorod" c. kötet szövegének alapján készült. A könyvet díszítő képeket az 1948-ban megjelent szovjet díszkiadásból vettük át. A képek és fedélrajz: E. Kibrika munkája. Jegyzetekkel kiegészített kiadás. Nyomtatta a budapesti Szikra Nyomda. Kiadói félvászon kötésben lévő példány piros feliratos, fekete-fehér, alakos-ábrás illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos, kopott könyvgerinccel, hiánytalan, jó állapotban. A kötet fordítója, Áprily Lajos /született Jékely Lajos/ (Brassó, 1887. november 14. – Budapest, 1967. augusztus 6.) magyar költő, műfordító. Elemi iskoláit Parajdon végezte, középiskoláit a székelyudvarhelyi gimnáziumban kezdte. A család Kolozsvárra költözött és Áprily Lajos a református kollégiumban tanult tovább. A kolozsvári egyetem bölcsészkarán szerzett magyar-német szakos diplomát. Nagyenyedi tanár, a Bethlen Kollégium tanítóképzőjének tanára. Az "Egyetemi Lapok", az 'Erdélyi Lapok", az "Új Erdély", a "Szászváros és Vidéke", az "Erdélyi Szemle", a "Napkelet", a "Zord Idő", a "Pásztortűz" publicistája. Az Erdélyi Irodalmi Társaság, a Kisfaludy Társaság, a Kemény Zsigmond Társaság tagja. Természetszerető, analógiákban gazdag, kifinomult költészetében a táj, a hely és az ember érzelemgazdag kapcsolódása prominens helyett kapott.
- Fordulj csak meg, fiam! Ejnye, micsoda figura vagy! Ugyan miféle papos lebernyeg van rajtatok? S mind ilyenben járnak az akadémián? Ilyen szóval fogadta az öreg Bulba a két fiát, akik eddig a kievi szemináriumban tanultak s most visszatértek az apai házba.
A fiúk csak az előbb szálltak le a lóról. Jó markos fickók voltak, de még bizalmatlan volt a nézésük, amilyen a szemináriumból nemrégen kikerült diáké. Erős, egészséges arcukon most ütközött az első pehelyszőr, nem érintette még a borotva kése. Nagy zavarba hozta, hogy az apjuk így fogadta őket s csak álltak mozdulatlanul, szemüket lesütve.
- No, csak álljatok, álljatok! Hadd nézzelek meg jól benneteket - folytatta s megforgatta a két fiút - micsoda hosszú köntös van rajtatok! Ez aztán a köntös! Ilyen köntöst nem látott a világ. No, iramodjék meg egyik vagy a másik! Hadd látom, nem botlik bele a szárnyába s nem esik végig a földön.
Leütési ár:
17.000 Ft
Licitek száma: 22