Kuncz Aladár: Fekete kolostor (A kötet illusztrátora Szántó Piroska által dedikált példány)

Feljegyzések a francia internáltságból

Kuncz Aladár
Győri János
Szántó Piroska
Szépirodalmi Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 656 oldal
Sorozatcím: Magyar Elbeszélők
Méret: 19 cm x 13 cm
ISBN: 963-15-0432-8
2021-02-28 20:00

Budapest, 1975, Szépirodalmi Könyvkiadó (Kossuth Nyomda, Budapest), 656 p. + [1] p. +[14] t.: ill.

Szántó Piroska által dedikált példány. A Magyar Elbeszélők c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent kötet.
Fekete kolostor. Feljegyzések a francia internáltságból. Írta: Kuncz Aladár. A szövegközti, színes, egész oldalas rajzillusztrációkat Szántó Piroska készítette.
A feliratos előlapon az illusztrátor, Szántó Piroskaa tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "K. G. főorvos úrnak szeretettel, köszönettel: 1975. nov. 19. Szántó Piroska".
Kötésterv és tipográfia: Zsoldos Vera. A kötetben lévő tanulmányt Ács Margit írta. A kötetet a Kossuth Nyomda nyomtatta Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésen lévő példány feliratozott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, kiadói előzéklapokkal, tiszta, szép belívekkel, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban, feliratos, színes rajzillusztrációval ellátott, fülszöveges, a szerző fekete-fehér fotójával ellátott, szöveges hátlappal, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet illusztrátora: Szántó Piroska (Kiskunfélegyháza, 1913. december 7. – Budapest, 1998. augusztus 2.) magyar festő, grafikus, író, Vas István költő harmadik felesége. A Szocialista Képzőművész Csoport, a Szocialista Képzőművészek Társaság és az Európai Iskola tagja. Első önálló kiállítását 1946-ban rendezte. Az 1940-es évek elejétől Vajda Lajos késői szürrealista műveinek hatására találta meg képi gondolkozásának egyik ciklikusan visszatérő arculatát, a szürrealisztikus, antropomorfizált növény- és állatábrázolásokat. A természettel kialakított bensőséges kapcsolata a stiláris változások ellenére mindvégig művészetének egyik alapvető jellemzője maradt. E törekvéseket foglalta szintézisbe a Cantata Profana c. nagy méretű gobelinjében. Az 1950-es években Villon, Boccaccio, Shakespeare, Kipling, Krúdy Gyula, Radnóti Miklós műveinek illusztrálása jelentett megélhetést a művész számára. 1960-as évektől kezdődően a képépítés azonossága mellé sokszor technikai eljárásokat és anyaghasználatot is társított a művész. Életművét a Szombathelyi Képtárnak ajándékozta 1988-ban. Irodalmi értékű elbeszéléseiben életének fordulópontjait veti papírra.

A regény szerényen hangzó alcíme: "Feljegyzések a francia internáltságból." Az írót, a francia kultúra rajongóját, az első világháború kitörése Franciaországban érte, s ellenséges állam... Tovább

A regény szerényen hangzó alcíme: "Feljegyzések a francia internáltságból." Az írót, a francia kultúra rajongóját, az első világháború kitörése Franciaországban érte, s ellenséges állam honpolgáraként társaival együtt öt évig gyötrődött különböző francia internálótáborokban. Nagy regényekre emlékeztető, ellenállhatatlan sodrású "feljegyzéseiben" rendkívüli egyszerűséggel és erővel idézi fel a nacionalista gyűlölködésnek kiszolgáltatott internáltak szenvedéseit, a rabok erőszakosan beszűkített, elveszejtő és félelmes infernóvá torzuló világát. Egyedüli iránytűje, mentsége és menedéke a megértő humanizmus, az óvja meg őt minden durva elfogultságtól, általánosítástól, s ez teszi lehetővé, hogy rabtartóinak egyik-másikában is meglássa az embert, s hogy ne a francia népből, kultúrából ábránduljon ki, hanem a polgári demokráciának álcázott imperializmusból. Rabságának második felében egyre világosabban látja, hogy a háború céltalan vérontása kizárólag imperialista érdekeket szolgál, s bár emberileg érthető, szubjektív sértettsége miatt nem tud teljesen kívülálló józansággal, határozottan állást foglalni a háborús felek igazságának, igazságtalanságának kérdésében, magát a vérontást embertelennek, jogosulatlannak tartja. Ha a második világháború és a fasizmus szörnyűségei messzemenően felül is múlták az egykori internáltak szenvedéseit, a könyv megrendítő ereje ma sem csökkent, egészében véve egyértelmű tiltakozást jelent minden igazságtalanság és embertelenség ellen.
Kuncz Aladár Aradon született 1886-ban. Gyermekkorát Kolozsváron töltötte. A szülői házból (apja tanár, később tankerületi főigazgató volt) hozta magával műveltségigényét, liberális, humanista életszemléletét, irodalomszeretetét. Az Eötvös-kollégium tagja lett, és Budapesten szerezte meg latin-magyar szakos tanári diplomáját. Az egyetemen pályadíjat nyert Toldy Ferencről írt dolgozatával (Toldy Ferenc, 1907). Fővárosi gimnáziumban kapott állást. A Nyugat-nak indulásától k edzve munkatársa, Ady barátja és lelkes propagátora volt. Nevét azonban csak szűkebb körökben tette ismertté néhány kisebb tanulmány, kritika és elbeszélés. 1909-ben utazott először Párizsba. A háború kitöréséig minden évben ellátogatott Franciaországba, egy ízben, 1912-ben még ösztöndíjat is szerzett, hogy tizennégy hónapot tölthessen egyhuzamban azon a földön, ahol - mint Bóka László megállapítja - "a demokratikus polgári Európa ábrándjával együtt kapta valamiféle európai humanista közösség ábrándját is". 1914 nyarán Bretagne-ban érte a háború híre. Ekkor kezdődött megaláztatásának és internáltságának története. Öt évet töltött polgári internáltként különböző táborokban (Noirmoutier, Ile d'Ieu). Hazatérése után ismét tanár Budapesten, irodalmi szerkesztője az Új Magyar Szemle és az Aurora című folyóiratoknak. 1923-ban visszament Kolozsvárra, s az Ellenzék, majd az Erdélyi Helikon szerkesztője lett. legjelentősebb műve a halála évében megjelent Fekete kolostor. ("A Fekete kolostor az egyik legnagyobb én-regény, egy ember belső, drámai fejlődésének rajza, s ugyanakkor talán az első magyar kollektív regény, mely egy tragikusan összeverődött alkalmi csoportosulás közösséggé kovácsolódását ábrázolja" - írja Bóka László.) A tervezett és félbeszakadt regényciklus első része, a Felleg a város felett, már az író halála után jelenik meg. Vissza

Utolsó szabad napok Párizsban5
Perigueuxi karantén37
A szigetbörtön92
A 6-os lakói118
Az első temetés152
Karácsonyest Noirmoutier-ben158
Az új adminisztrátor uralma175
Tavasz191
Nyári idillek210
Foglyok kutyája23
Börtön a börtönben246
1915 karácsony hava283
A gyászhír321
A menekülés útjai338
Utolsó hónapok Noirmoutier-ben356
Az ile d'yeu-i citadella376
A "fekete barát"405
A kulisszák mögül437
Egyszerű örömök466
Fenyegető örvények503
Páriák lázadása529
Az összeomlás548
Haláltánc Ile d'Yeu-n562
Koporsók vére585
A szabadulás híre595
Az első kiadás rajzai és fényképei607
Ács Margit: A fekete kolostor regényrétegei609
118

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
6.100 Ft Licitek száma: 19