Te-Art-Rum Művészeti Bt.(Budapest)
Kiadói fűzött kemény papírkötés
, 128 oldal
30 cm x 23 cm
963-204-663-3
2021-02-28 20:00
Budapest, 2002, Te-Art-Rum Művészeti Bt. (Keskeny és Társai Nyomda, Bp.), 128 p., ill.
Gyulai Líviusz grafikusművész által dedikált példány. Első kiadás. Gyulai Líviusz. Időutazás álló- és mozgóképekben. Szerkesztette: Antall István. A címlapon Gyulai Líviusz grafikusművész tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "T. R.-nak szeretettel, emlékül Gyulai Liviusz. 2007. Bp. július 3.". Megjelent 2002. decemberében, a művész 65. születésnapja alkalmából. Szövegközti, számos, fekete-fehér és színes fotóval, reprodukcióval, rajzzal illusztrált, valamint szerkesztői bevezetéssel, részletes tartalomjegyzékkel és a könyvben idézett Gyulai Líviuszról szóló cikkek jegyékével kiegészített kiadás. Néhány írás angol nyelven is megtalálható a kötetben. A szöveget gondozta: Tóth László. A könyvet tervezte: Gyulai Katalin. Fordította: Teski Tibor. A borítón: Henry c. színes tollrajz (1998), a belső borítón: Teázás Topkapiban c. litográfia (1993) látható. Nyomtatta a Keskeny és Társai Nyomda Budapesten. Kiadói fűzött kemény papírkötésben lévő példány feliratos, színes, alakos-ábrás reprodukcióval illusztrált címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, tiszta, szép előzéklapokkal és belívekkel, színes illusztrációval ellátott, feliratos hátlappal, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban. Gyulai Líviusz (Barót [Székelyföld], 1937. december 2. –) erdélyi magyar grafikusművész, könyvillusztrátor, A Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja (2012). 1944-ben családja Erdélyből Magyarországra menekült. Az általános- és középiskolát és a Képzőművészeti Főiskolát (Kmetty János és Ék Sándor tanítványaként) Magyarországon végezte. Majd Olaszországban és Angliában járt tanulmányúton. Főként könyvillusztrációkat és animációs filmeket, valamint ironizáló, archaizáló tollrajzokat, linómetszeteket, litográfiákat és rézkarcokat készít. Weöres Sándor könyvének, a Psychének illusztrálásával robbant be a kulturális köztudatba, kiváló stílusérzékkel valósítva meg a grafika eszközeivel ugyanazt a szerepjátékot, amelyet Weöres Sándor az irodalomi művében megvalósított. Tollrajzain, linó- és fametszetein hitelesen ábrázolja az átélt irodalmi, kultúrtörténeti világot, amelyet egy-egy grafikai ötlettel és sajátos humorral ironikussá változtat. „Utazóféle vagyok. De sosem csak átutazó. Arra vágyom – s tudom, e kívánságom mind elérhetetlenebb –, hogy elidőzhessek egy-egy munkám világában, a képzelet számomra nagyon is valóságos színhelyén." - vall frappánsan önmagáról és műveiről a kiváló művész.
Eddig mások könyveibe rajzolt Gyulai Líviusz. Itt az ideje, hogy neki is legyen egy könyve. Eddig más meséjét tálalta, ízesítette, más történeteihez adta saját képeit. Vannak versek, regények, elbeszélések, amelyek csakis az ő rajzairól jutnak eszünkbe. Azt mondod: Weöres Sándor, azt mondom: Gyulai Líviusz. Azt mondod: Babits Mihály, Krúdy Gyula, Szerb Antal, azt mondom: Gyulai Líviusz. Azt mondod Honoré de Balzac, azt mondod: Shakespeare, azt mondod: Cervantes, Defoe, Moliére, Szamártestamentum, azt mondom: Gyulai Líviusz...
"A könyv maga műtárgy legyen, mint egész, öröm legyen, ha szemünket rajta legeltetjük, lapozgatjuk, már a tartalmától függetlenül is gyönyörűséget okozzon." Ferenczy Béni.
Leütési ár:
7.000 Ft
Licitek száma: 30