Kornis Gyula: Herczeg Ferenc

Balogh Jenő
Brisits Frigyes
Cs. Szabó László
Csathó Kálmán
Fekete István
Fitz József
Galamb Sándor
Gáspár Jenő
Kéky Lajos
Márai Sándor
Szabó Lőrinc
Tóth László
Voinovich Géza
Schöpflin Aladár
Halasy-Nagy József
Kornis Gyula
Herczeg Ferenc
Új Idők Irodalmi Intézete R.-T. (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 453 oldal
Méret: 31 cm x 20 cm

Budapest, 1943, Új Idők Irodalmi Intézete R.-T. (Pesti Lloyd Társulat Nyomdája), 370 p. + [1] p. + LXXXII t.: ill.

Első kiadás. Herceg Ferenc. Szerkesztette: Kornis Gyula. Írták: Balogh Jenő, Bethlen István gróf, Brisists Frigyes, Cs. Szabó László, Csathó Kálmán, Fekete István, Fitz József, Galamb Sándor, Gáspár Jenő, Halasy-Nagy József, Kéky Lajos, Kornis Gyula, Márai Sándor, Schöpflin Aladár, Szabó Lőrinc, Tóth László, Voinovich Géza.
Ez a könyv Herczeg Ferenc nyolcvanadik születésnapja alkalmából készült 1943-ban. LXXXII fekete-fehér, feliratos, számozott képtáblával illusztrált, valamint Vítéz Nagybányai Horthy Miklós Magyarország Kormányzójának sajátkezű köszöntésével, függelékkel (Film, Bibliográfia, Herczeg Ferenc névalakjai, névjelzései és álnevei, Arcképek, Rövidítések és magyarázat), a képek jegyzékével és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A könyvet a Pesti Lloyd Társulat Nyomdája nyomtatta.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, dombornyomott keretezésű címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, néhol enyhén foltos belívekkel, hátlap felőli oldalon hiányzó előzéklappal.
A kötet szerkesztője, Kornis Gyula (Vác, 1885. december 22. – Budapest, 1958. április 17.) római katolikus pap, piarista szerzetes, filozófus, egyetemi tanár, kultúrpolitikus, képviselőházi elnök, MTA tag. Középiskolai tanulmányait Vácott és a kecskeméti piarista gimnáziumban végezte. A budapesti és lipcsei egyetemen folytatott felsőfokú tanulmányokat. A Budapesti Magyar Királyi Tudományegyetemen latin-magyar szakon szerzett egyetemi diplomát (1907). A budapesti kegyesrendi (piarista) főgimnázium tanára, a pozsonyi Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetem filozófia tanára, a Budapesti Magyar Királyi Tudományegyetem Bölcsészeti Kara II. Filozófiai Tanszékének filozófia tanára, a Budapesti Magyar Királyi Pázmány Péter Tudományegyetem Bölcsészkarának dékánja.
A következő sorokat írta Máté Károly a Diárium c. folyóiratban a műről és annak szerzőiről (1943/10. szám) - "...Ennek a hatalmas Írói munkának egy-egy fejezetét mutatják be az Emlékkönyv kitűnő munkatársai. Schöpflin Aladár a jubiláló író elbeszéléseiről értekezvén, megállapítja, hogy Herczeg a „kurtalélekzetű elbeszélések"-ben írta legtökéletesebb, művészileg is legtisztább ragyogású műveit. Tóth László az író társadalmi regényeit jellemzi. Írása maga is valóságos társadalomrajz: az utolsó félszázad kortörténetének felvázolása Herczeg Ferenc munkái alapján. Brisits Frigyes Herczeg történelmi regényeit állítja be a magyar irodalom fejlődésmenetébe. Történetszemléletének magas fokát abban látja, hogy értékeszmények hivője és hirdetője. Voinovich Géza a színműveket veszi számba nagy elismeréssel, kitűnő dolgozatában. Márai Sándor Herczeg tanulmányairól szól és a megillető helyet számukra a nemes értelmű újságírás és a történetírás közt találja meg. Szabó Lőrinc Herczeg 1 erenc meséit méltatja. Cs. Szabó László egyéni színű írásában (Sola constantia constans) Herczeg Ferenc értékelésének változásairól szól: az író állhatatosan megmaradt mindig a maga helyén, csak az idő változott egyre körülötte több mint 50 esztendős írói működése alatt. Gróf Bethlen István a politikus és publicista Herczeggel foglalkozik. Úgy látja, hogy noha mint publicista is egészen kiváló, nála mégsem a politika a vezérmotívum; Herczeg elsősorban költő és író volt és az is maradt a mai napig. Balogh Jenő az írónak a Magyar Tudományos Akadémiához való viszonyát ismerteti, Kéky Lajos a Kisfaludy Társasághoz, Gáspár Jenő a Petőfi Társasághoz való kapcsolatait tárja elénk. Csathó Kálmán „Színészek Herczeg-szerepekben" című, emlékekben gazdag írásában szinte a magyar színészet 50 esztendejéről kapunk képet. Halasy-Nagy József Herczeg Ferenc életbölcseségéről szól, s „az emberismerő bölcs és a kifejező művész" jelentőségét méltatja. Galamb Sándor írónk kritikusait mutatja be, Fekete István pedig Herczeg „kiskorú testvérei", az állatok iránti, szeretetét jellemzi..."

Részlet a könyvből: Herczeg Ferenc életműve A Gondviselés csodálatos testi életerővel és felsőbbrendű szellemmel ajándékozta meg: erős Bios és hatalmas Logos egyesül benne. S ezt a kivételes... Tovább

Részlet a könyvből: Herczeg Ferenc életműve A Gondviselés csodálatos testi életerővel és felsőbbrendű szellemmel ajándékozta meg: erős Bios és hatalmas Logos egyesül benne. S ezt a kivételes testi-lelki alkatot mire használta fel? Mit alkotott? Mivel szőtte bele magát a magyar szellemi élet fejlődésébe? Mi a maradandó életműve? Fiatal korától először homályosan-ösztönösen, majd tudatosan érzi, hogy a puszta létezésnél életének magasabb rendeltetése van: a költői-írói hivatás szolgálatába kell állania. A serdül ifjúban már megmozdul az írói küldetés: a szegedi gimnázium tanulóiból, alighogy jól megtanul magyarul, Laetus-Klub néven diáktársaságot szervez, kis lapot szerkeszt, ezt jórészt maga írja és humoros illusztrációit maga rajzolja. Festő, író, jogász vagy katona lesz-e, még nem tudja. A fehértemplomi iskola önképzőkörében költői elbeszélést, tankölteményt és humoros eposzt mutat be. Pestre kerülve, a bánsági jogász 1886-ban először még németül a Budapester Tagblatt-ba tárcanovellákat ír. Majd frissen patakzó elbeszélő kedve a következő évben novellát jelentet meg a Pesti Hirlapban (A darúvári híd) a huszártisztek mozgalmas világából. Nemsokára Fenn és lenn regénye, majd Mutamur novelláskötete egy csapásra az irodalom első sorába állítja, Jókai és Mikszáth csillagcsoportjába. Vissza

Vitéz Nagybányai Horthy Miklós Kormányzó Úr Őfőméltóságának üdvözlő sorai9
Kornis Gyula: Herczeg Ferenc életműve11
Schöpflin Aladár: Herczeg Ferenc elbeszélései25
Tóth László: Herczeg Ferenc társadalmi regényei47
Brisits Frigyes: Herczeg Ferenc történelmi regényei71
Voinovich Géza: Herczeg Ferenc színművei87
Márai Sándor: Herczeg Ferenc tanulmányai97
Szabó Lőrinc: Herczeg Ferenc meséi105
Cs. Szabó László: Sola constantin constans111
Bethlen István gróf: A politikus és publicista117
Balogh Jenő: Herczeg Ferenc és a Magyar Tudományos Akadémia131
Kéky Lajos: Herczeg Ferenc és a Kisfaludy-Társaság161
Gáspár Jenő: Herczeg Ferenc és a Petőfi-Társaság177
Csathó Kálmán: Színészek Herczeg-szerepekben191
Halasy-Nagy József: Herczeg Ferenc életbölcsessége215
Galamb Sándor: Herczeg Ferenc kritikusai229
Fekete István: Herczeg Ferenc és az állatok241
Fitz József: Könyvészet253
A képek jegyzéke369
259

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
8.000 Ft Licitek száma: 1