Nagy László: Arccal a tengernek (dedikált példány)
Versek - 1944-1965
Nagy László
Réz Pál
Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói fűzött kemény papírkötés
, 343 oldal
24 cm x 17 cm
2021-06-06 20:00
Budapest, 1972, Szépirodalmi Könyvkiadó (Kner Nyomda) 343 p. + [1] p. + [1] t.: ill.
Szerző által dedikált példány. Arccal a tengernek. Versek. 1944-1965. Írta: Nagy László. A címlapon a szerző, Nagy László tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "P. E.-nének jó emlékül: Nagy László". Második kiadás. A címlapképen a szerző fekete-fehér portréja látható. A borító- és kötésterv Pintér László munkája. Betűrendes és általános tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta a Kner Nyomda. Kiadói fűzött kemény papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, tiszta, szép előzéklapokkal és belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, két színnel feliratozott, fülszöveges, enyhén sérült, javított kiadói borítófedélben. A kötet szerzője, Nagy László (Felsőiszkáz, 1925. július 17. – Budapest, 1978. január 30.) magyar költő, műfordító, grafikus. A budapesti Iparművészeti Főiskola grafikus és rajzszakán diplomázott. Első verseit egy diákújságban, majd később a "Valóság" c. folyóiratban publikálta, de versei bekerültek a Sőtér István által szerkesztett, híres "Négy Nemzedék" c. antológiába is. Később a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem bölcsészkarára iratkozott be magyar–szociológia–filozófia szakra, majd fél év után orosz szakra váltott, hogy az általa tisztelt és kedvelt Szergej Jeszenyint fordíthasson. A "Kisdobos" c. gyermekújság szerkesztője, majd főszerkesztője. 1957 elején megszűnt irodalmi állása és évekig csak műfordításból élt. 1959-től haláláig az "Élet és Irodalom" c. irodalmi hetilap képszerkesztője, majd állandó főmunkatársa. Költészetére a letisztult formavilág, az őszinte hang és a kifinomult líraiság a jellemző.
A költő vallomása:
A költő vallomása:
Isten háta mögötti vidéken, kicsi Veszprém megyei faluban: Felsőiszkázon születtem 1925-ben. Földművelők gyermeke lévén, korán ismerősöm lett a kapa, kasza, fejsze, a ragyogó és beborult ég. A föld és az évszakok viselkedéséből, az égitestek mozgásából tanultam olyan empirikus igazságokat kiolvasni, amilyenek írva vannak Vergilius Georgikonjában. És elmondhatom, hogy igenis részesültem művészi neveltetésben! Apám, anyám és környezetem révén. Mert már kisiskolás koromban volt erőm kifejezni a "bennem rejlő szépet" az általam ojtott rózsavesszőben vagy a fűrészemtől alakult ifjú fakoronában. Bizonyos, hogy az akkor még eleven népköltészet, az ünnepi játékok énekei a gyakorolt ritmusok is hatottak a verseimre később. Anyám stilizált lovai palatáblámon addig nyargalásztak, míg az én rajzaim is követték őket. Eszmélésem idején elhatároztam, hogy festő leszek. Középiskoláimat Pápán végeztem s érettségiztem a Református Kollégiumban 1945-ben. Voltam nyugtalan grafikus- és festőnövendék, majd bölcsészhallgató, három évig népi kollégista. Első verseim az akkori Valóság című folyóiratban jelentek meg. 1949-ben egy évre szóló írói ösztöndíjat kaptam bulgáriai tartózkodásra. Második hivatásomnak érzem, hogy külföldi költőket fordítsak, moderneket főleg. Verset tizennyolc éves korom óta írok. Világos előttem, hogy a végzetes erők ellenére lettek költő, hogy végül is a szerencse fia vagyok. Szeretném, ha jelen gyűjteményes kötetemmel hódolhatnék nevelőimnek: a szülőföldnek és a csillagoknak.
Leütési ár:
20.100 Ft
Licitek száma: 34