Stein Frigyes: A keleti szőnyeg története

Stein Frigyes
Perzsa Szőnyeg R. T. (Budapest)
Kiadói tűzött papírkötés , 20 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm

Budapest, é. n., Perzsa Szőnyeg Rt ("Jókai" Nyomda és Könyvkiadó R.-T., Bp.), 14 p. + [2] p. + [4] t.: ill.

Első kiadás. A keleti szőnyeg története. Írta: Stein Frigyes.
Fejezetnyitó fekete-fehér iniciálékkal és 4 szövegközti, hártyapapírral védett, egyszínű, feliratos, keretes képpel illusztrált, valamint a kiadó egész oldalas, fekete-fehér, keretes kereskedelmi hirdetésével kiegészített kötet. Nyomtatta a "Jókai" Nyomda és Könyvkiadó R.-T. Budapesten.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, sérült könyvgerinccel, tiszta, keretes belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Stein Frigyes a Perzsa Szőnyeg Rt. (korábban Stein Vilmos és Fia Szőnyeggyár) vezérigazgatója. A céget 1869-ben alapították Pesten. A cégnek Pesten és Bécsben is voltak kirendeltségei. Az 1910-es években a cég hatalmas raktára Budapesten, a Magy. Kir. Fővámházban volt. A cég idővel Budapest híres perzsaszőnyeg gyárává nőtte ki magát. Stein Frigyes amellett, hogy a cég vezérigazgatója volt a perzsaszőnyeg nagy ismerőjévé vált. Számos szakmunkában hivatkoztak rá és ő írta "A keleti szőnyeg története" c. ismertető kiadványt is.

Részlet: A valószinűségnek minden jele megvan arra, hogy a csomózóművészet Keleten - az Izlámon - már a korábbi időkben is ismert volt, dacára annak, hogy az általunk ismert és Koniá-ban az... Tovább

Részlet: A valószinűségnek minden jele megvan arra, hogy a csomózóművészet Keleten - az Izlámon - már a korábbi időkben is ismert volt, dacára annak, hogy az általunk ismert és Koniá-ban az Ala-Eddin Moscheé-ban található szőnyegeket a kutatók a 13-ik vagy 14-ik századra vezetik vissza. Ezek a középkorabeli szőnyegek kétségessé teszik azt a feltevést, hogy az első készitményekhez hasonlóak lettek volna. Ezt bizonyitja a szőnyegek rajza, a művésziesen ábrázolt szalagminta és az arabs irásjelek tul magas szinvonalon levő művészi elhelyezése. Ha elfogadjuk azt a körülményt, hogy a szőnyegcsomózó-művészet a formák eredetét az ősrégi rokon technikától, a szövéstől vették, ugy az első csomózóknak sok nehézséget és fejtörést okozott az, hogy a tagozott, valamint szétágazó mintákat miképen egyeztethetik össze a csomózás nehézségeivel. Valószinűleg megelégedtek azzal, hogy egyszinű mezőbe pontokat csomóztak, vagy vonalakkal osztották széjjel. Ha nehezen ábrázolható és technikailag alig kivihető ornamentikákat akartak ábrázolni, akkor számolniok kellett azzal, hogy mi módon lehet a csomókat tartósan az alapláncba kötni, általában pedig, hogy miképen lehet egy tartós alapot teremteni és viszont a már meglevő alapra a gyapjucsomókat, illetve csokrokat elhelyezni, stb. Vissza
386

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
6.700 Ft Licitek száma: 4