Móricz Zsigmond: Elbeszélések (dedikált példány)

Móricz Zsigmond
Kiss Ferenc
Szabó Lajos
Országos Református Szeretetszövetség (Budapest)
Kiadói varrott papírkötés , 63 oldal
Sorozatcím: Népbarát
Kötetszám: 51
Méret: 17 cm x 12 cm
2021-06-06 20:00

[Budapest], [1939], Országos Református Szeretetszövetség kiadása (Bethlen Nyomda Rt., Bp.), 63 p. + [1] p.

Szerző által dedikált példány. Népbarát. Református Iratterjesztés No.: 51 sz. VIII. sorozat. Szerkesztik: Kis Ferenc és Szabó Lajos.
Elbeszélések. Írta: Móricz Zsigmond.
A címlapon a szerző, Móricz Zsigmond tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "F. M. S. barátomnak Móricz Zsigmond 1940.".
Zsigmond Ferenc bevezetésével, részletes tartalom mutatóval, Móricz Zsigmond megjelent műveinek jegyzékével, és az Országos Református Szeretetszövetség reklámjával kiegészített kiadás. A kiadványt a Bethlen Nyomda Rt. nyomtatta Budapesten.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratozott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, néhol ceruzás jelöléssel és bejegyzéssel ellátott belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Móricz Zsigmond (Tiszacsécse, 1879. július 2. – Budapest, 1942. szeptember 5.) magyar író, újságíró, szerkesztő. A 20. századi realista prózairodalom legismertebb alakja. A "Debreceni Hírlap" segédszerkesztője, a kisújszállási gimnázium óraadó tanára, a kultuszminisztérium tisztviselője, a Központi Statisztikai Hivatal munkatársa. Mikszáth Kálmán hívására "Az Újság" gyermekrovatának szerkesztője lett. A Kisfaludy Társaság megbízásából népdalgyűjtésbe kezdett, s 1903–1905 folyamán Szatmár falvait járva rengeteg dalt, köszöntőt, találós mesét, játékot gyűjtött. 1908-ban a "Nyugat"-ban megjelent "Hét krajcár" c. novellája azonnali hírnevet hozott a szerzőnek. Az első világháborúban haditudósító volt és élet közeli bemutatást adott a katonasorsról. A Tanácsköztársasághoz nagy reményeket fűzött, de a kommün diktatórikus módszereit látva kiábrándult belőle. Osvát Ernő halála után Babits Mihállyal közösen szerkesztette a "Nyugatot". A folyóiratot igyekezett a „nemzeti koncentráció” orgánumává tenni, megszervezte a Nyugat Barátok Körét, könyvsorozatot tervezett, járta az országot, erdélyi, felvidéki, vajdasági, amerikai magyar szerzők írásait közölte, felkarolta az autodidakta paraszttehetségeket. 1939-től a népi írók atyjaként, a Kelet Népe szerkesztője lett.

Bevezetés Számunkra megfejthetetlen kérdés, hogy igazában milyen a világ, a bennünket körülvevő és magában foglaló élet. Csak azt kérdezhetjük és kutathatjuk: milyennek látom én, milyennek látja... Tovább

Bevezetés Számunkra megfejthetetlen kérdés, hogy igazában milyen a világ, a bennünket körülvevő és magában foglaló élet. Csak azt kérdezhetjük és kutathatjuk: milyennek látom én, milyennek látja más az életet, a világot? Ugyanaz az ember sem mindíg egyformán látja; a világ képe más-más színben mutatkozik előttünk a szerint, milyen hangulatban, vagy milyen szándékkal vesszük szemügyre. Móricz Zsigmondnál nincs fáradhatatlanabb kérdezője és kutatója a magyar életnek, legfőképen pedig az alföldi, törzsökös fajtájú és református vallású magyar nép sajátos kis világának. Kérdező-kutató-vallató buzgalma többnyire kiábrándító eredményekre jut, bűn és nyomorúság tárul eléje, s ilyenkor a fajtájáért aggódó szívéből kitör a harag, a fájdalom, a vádaskodás, egyaránt meggyötri önmagát és olvasóit. De időnként belefárad a szigorú erkölcsbíró szerepébe s elfogja a vágy, hogy egy-egy kis időre mintegy visszaolvadjon abba a magyar néprétegbe, amelyből létre hívatott, amelyből kiszakította őt szellemi műveltsége és írói sorsa, - időnként lelki szükségét érzi, hogy egyszerű faj- és hittestvéreinek szemével, vagy épen a gyermeki léleknek még meg nem keseredett látásmódjával nézzen szét maga körül... Vissza

Zsigmond Ferenc: Bevezetés3
Az atyafiság7
A bécsi bútor27
Vas Jankó31
Fillentő42
Rektor bácsi48
Rojtos Bandi55
Móricz Zsigmond műveinek jegyzéke62
141

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
255.202 Ft Licitek száma: 215