Gyoma, 1917, Szerző kiadása (Kner Izidor Könyvnyomdája, Gyoma), [1] t. + 167 p., ill.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Kner Izidor aforizmái. Írta: Kner Izidor.
A címlapon a szerző, Kner Izidor tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "B. J.-nek. Zenének, dallamnak, írásnak legszebb pályafutása, ha suhancz, cselédlány, pásztorfiú fújja, vallja, mondja, kintorna nyikorogja. Igaz hű szeretettel a szerző. Gyoma. 917. aug. 22.".
Vadász Miklós 45 szövegközti, fekete-fehér illusztrációjával díszített kötet. Nyomtatta Kner Izidor Könyvnyomdája Gyomán. A fedlap belső oldalán nagy méretű, névvel, helységnévvel ellátott, alakos-ábrás, szám- és jelzet nélküli Ex-Libris címke látható.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratozott, fekete-fehér illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratozatlan, enyhén kopott könyvgerinccel, néhol tollal és ceruzával megjelölt belívekkel, egy tollal készített jelöléssel ellátott hátlapon a nyomda feltüntetésével, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Kner Izidor (Gyoma, 1860. február 5. – Gyoma 1935. augusztus 19.) könyvkiadó, a magyar nyomdászat és könyvkötészet kiemelkedő, meghatározó személyisége. Számára a könyvkiadás olyan hitvallássá vált, ahol a művészet s a szellem olyan termékeny kapcsolatban állt egymással, ami fogalommá tette a nevét és munkásságát. Az általa alapított és vezetett könyvnyomda az 1914. évi Lipcsei Kiállításon a rangos aranyérem elismerésben részesült. Emberismerete, fanyar humora és sajátos közvetlensége aforizmáiban is tökéletesen megmutatkozik.
A kötetről a A Kner-nyomda, kiadványainak tükrében 1882-1944 c. szakmunka említést tesz (1.266 tétel).
Ébren lévők szövögetik az álmodozók álmait.
Az universumban az elefánt és a bolha csak annyiban nem egyforma, hogy elmúlásakor az elefántnak - egy pár napra - nagyobb a szaga.
A szót egyszer is alig rágja meg az ember. De ha valamit a begyébe vett, azon elrágódik esztendőkig.
A tudósok, nagyeszűek között a zsenit soha meg nem leled, hanem a kissé kergültek között keresd.
Asszonyban, időjárásban - bármilyen - mindíg jobb volna másmilyen.
Tele hordónak nincsen hangja. Ezt a tartalmatlanra hagyja.