Csokonai Vitéz Mihály: Lilla (Bibliofil félbőr kötésben összesen 50 példányban kiadott kötet, Kozma Lajos fametszésű könyvdíszeivel)

Anakreoni dalok/Ódák/Marosvásárhelyi gondolatok/A lélek halhatatlansága/Dorottya - Anthologia Csokonai Vitéz Mihály költeményeiből

Csokonai Vitéz Mihály
Kozma Lajos
Kner Izidor (Gyoma) ,
Kiadói félbőr sorozatkötés , 201 oldal
Sorozatcím: Kner-Klasszikusok
Kötetszám: 4
Méret: 20 cm x 11 cm

Gyoma, 1921, Kner Izidor kiadása (Kner Nyomda, Gyoma), 201 p., ill.

Bibliofil kiadás. Kner-Klasszikusok. No.: 4. sz.
Lilla - Anakreoni dalok - Ódák - Marosvásárhelyi gondolatok - A lélek halhatatlansága - Dorottya. Anthologia Csokonai Vitéz Mihály költeményeiből. Írta: Csokonai Vitéz Mihály.
A kötet szövegközti fametszésű könyvdíszeit Kozma Lajos készítette. Megjelent 1200 példányban, melyből 50 aranyozott gerincű félbőr kötésben került kiadásra. Jelen példányunk is egyike, az 50 bibliofil félbőr kötetnek. Király György utószavával és részletes lajstrommal kiegészített kiadás. A címlapon tulajdonosi bejegyzés látható. A kötetet nyomtatta Kner Izidor Nyomdája, Gyomán.
Kiadói félbőr sorozatkötésben lévő példány aranyozott, Kozma Lajos által tervezett kiadói cégjeggyel ellátott, kissé foltos címfedéllel, aranyozott feliratozású, díszes, enyhén kopott bőr könyvgerinccel, körbevágatlan, részben felvágatlan belívekkel, színezett felső lapélekkel, hiánytalan állapotban.
Különálló egyedi mellékletként: két vonatkozó újságcikkel.
A kötet szerzője, Csokonai Vitéz Mihály (Debrecen, 1773. november 17. – Debrecen, 1805. január 28.) a magyar felvilágosodáskori irodalom egyik legjelentősebb, meghatározó költője. Tanárai a jövő tudósaként emlegették, „Poeta Doctusnak” és „Poeta Natusnak” is nevezték. A 18.-19. század fordulójának magyarországi viszonyai között lenyűgöző tájékozottsággal rendelkezett a kor gondolkodását, irodalmát, politikáját illetően egyaránt. A Debreceni Református Kollégiumban tanult Tanára Budai Ferenc, Budai Ézsaiás, Háló Kováts József, az Aeneis fordítója. A gimnázium elvégzése után az akadémiai tanfolyamot választotta. Milesz Józseftől hallgatta az alkalmazott mértant, természettant és bölcseletet; a teológiai szakon Ormós András oktatta, a héber és arab nyelvet és az Ó- és Újszövetségi Biblia-magyarázatot Sebestyén Istvántól, az ágazati, erkölcsi és lelkipásztori hittudományt az egyháztörténettel Szilágyi Gábortól hallgatta. Mindnyájuk közül a Budaiak, akik a hazai történelmet adták elő, és Sinay Miklós, akitől az általános világtörténelmet és régi irodalmat hallgatta, voltak rá legnagyobb hatással. Gyenge szervezete mellett is éjjel-nappal olvasott, tanult és kisebb-nagyobb költeményeket szerzett. A Békaegérharcot már 18 éves korában írta, Homérosz után ugyan, de az akkori politikai viszonyokra alkalmazva. 1793-ban Kazinczy Ferenc már barátai között említi a szerzőt. 1793-ra datálható Mozart Varázsfuvolájának (Boszorkánysíp címen) nyers prózai fordítása, s bár egész életén végigkíséri a feladat, véglegesen sosem készült el vele. 1794 tavaszán nyilvános tanítónak választották, ekkor már a görög, latin, olasz és magyar költészetben is járatos volt.

A könyvritkaságról a A Kner-nyomda, kiadványainak tükrében 1882-1944 c. szakmunka említést tesz (1.301. tétel), megjegyzi: "Félbőr. Kék táblák barna gerinccel. Az első táblán aranyozott Kner-nyomdajegy (121/4.sz.). Gerincen aranyozott díszek Kozma Lajos aranyozóvéseteiből. Gerinccím: Csokonai Vitéz Mihály Lilla. Megjelent 50 példányban."
A kiadást könyvgyűjtői bibliográfiák is lajstromukba sorolják, köztük a Kner nyomtatványok és egyéb ritkaságok: Haiman György gyűjteménye címen, a Műgyűjtő magyarok sorozat 2. köteteként megjelent bibliográfia is jegyzi az 50 bibliofil kötet egyikét, a 67. tételszám alatt.

Jóbarátairól elhagyva, kora legkiválóbb embereitől félreismerve, költői önérzete büszke föllángolásában Csokonai Vitéz Mihály (1773-1805) azt a kijelentést tette, hogy ő a XX. század számára írt.... Tovább

Jóbarátairól elhagyva, kora legkiválóbb embereitől félreismerve, költői önérzete büszke föllángolásában Csokonai Vitéz Mihály (1773-1805) azt a kijelentést tette, hogy ő a XX. század számára írt. Az idő elérkezett, s ha azt kérdezzük magunktól, mit jelent számunkra Csokonai költészete, először is alapos válogatást kell tennünk művei között. Bármennyire a messze jövőbe irányult a költő tekintete, nem kerülhette el, hogy a kor áldatlan viszonyai között annyi engedményt ne tegyen közönségének, amennyi sokszor épen az éhenhalástól megmentette. Költeményei között sok a személyes vonatkozású, a pártfogók kegyének szóló, s ez késztetett bennünket arra, hogy egy helyütt eltérjünk kiadásunk egyik alapelvétől, hogy t.i. válogatunk, de semmit nem csonkítunk, s ezt épen a leghatalmasabb alkotásánál, a Lélek halhatatlanságánál kellett megtennünk; ez tudvalevőleg egy előkelő úriasszony halottas búcsuztatójának készült s el kellett hagynunk az aktuális vonatkozású befejező részleteket, még pedig azért, mert a költemény csak így hat, mint művészi kerek egész és filozófiailag zárt egység. Annál teljesebben, összes bevezetéseivel és legapróbb jegyzeteivel együtt közöljük azonban Csokonai kómikus eposzát, a Dorottyát, ugyanabból az esztétikailag igazolható okból: amint a terhelő, aktuális részletek elhagyása csak emelheti a komoly és filozófiai irányú költemény összhatását, úgy a tréfás kis eposz kómikus benyomásának a fokozását a legkisebb apróságok, az elavult célzások, fura megjegyzések nagy mértékben elősegítik. Vissza

Lilla, érzékeny dalok
Az én poézisom természete - Sírhalmok, ó köd-lepte kertek7
A rózsabimbóhoz - Nyílj ki, nyájasan mosolygó10
Az eleven rózsához - Nincs tavasszal, nincs se nyáron11
A Duna Nimfája - Amott egy nyárfa hívesében12
Tartózkodó kérelem - A hatalmas szerelemnek12
Az alvó Lilla felett - Nyugodj csendességgel13
A tanúnak hívott liget - Itt a liget. - Zöld rejtekébe15
Az esküvés - Esküszöm, szép Lilla! hidd el16
Alku - Vitéz és Lilla (Kettős dal)17
Lillám szácskája - Ó, Lilla! Lilla halld meg18
A tihanyi echóhoz - Ó Tihanynak riadó leánya!19
Az estvéhez - Csendes este! légy tanúja21
A pillangóhoz - Hamar követje a tavasznak23
A reményhez - Földiekkel játszó25
Anákreoni dalok
A búkergető - Ha szíhatok borocskát31
A boldogság - Most jázminos lugasban32
Keserédes - A rózsa szép virágszál32
A szeplő - Mint egy megért boróka33
Az eltávozás - Távol vagyok tetőled33
A Hafiz sírhalma - Sirászi barna hölgyek34
Ódák
D. Földi sírhalma felett - Megkönnyezetlen kell hamuhodni hát43
Fillishez - A semmiség örök tavában44
Parasztdal - Ama fejér nyárfák alatt46
Szerelemdal a csikóbőrös kulacshoz - Drága kincsem, galambocskám,48
A magánossághoz - Áldott magánosság, jövel! ragadj el51
Szegény Zsuzsi a táborozáskor - Estve jött a parancsolat54
Marosvásárhelyi gondolatok59
A lélek halhatatlansága
Rémítő s vidító kétségek67
Okoskodások, érzések69
Népek (Reveláció, filozófia nélkül)79
Bölcselkedők (Filozófia, reveláció nélkül)84
Keresztyénség (Filozófia is, reveláció is)90
Dorottya, avagy A dámák diadalma
Előljáró beszédje az előbeszédnek95
Előbeszéd97
Ebédig112
Estvélig127
Éjfélig141
Hajnalig161
Jegyzések a Dorottyára180
Utószó196
102

Kikiáltási ár:
15.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
43.000 Ft Licitek száma: 26