Bibliofil kiadás. Kner-Klasszikusok. No. 9. sz.
Dalaim. Anthologia Petőfi Sándor legszebb költeményeiből. Írta: Petőfi Sándor.
A fametszésű, fekete-fehér könyvdíszeket Kozma Lajos készítette. Megjelent 1200 példányban, melyből 50 aranyozott gerincű, félbőr kötésben került kiadásra. Jelen példányunk is egyike, az 50 bibliofil félbőr kötetnek. Király György utószavával és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadsá. A címlapon tulajdonosi bejegyzés látható. A kötetet nyomatta Kner Izidor Nyomdája, Gyomán.
Kiadói félbőr sorozatkötésben lévő példány aranyozott, Kozma Lajos által tervezett kiadói cégjeggyel ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású, díszes, enyhén kopott, bőr könyvgerinccel, körbevágatlan, néhol enyhén foltos, nedvességtől hullámos belívekkel, néhány oldalon színes tollal készített jelöléssel, színezett felső lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Petőfi Sándor /született Petrovics Sándor/ (Kiskőrös, 1823. január 1. – Fehéregyháza, 1849. július 31.) ismert, népszerű költő, forradalmár, nemzeti hős, a magyar költészet egyik legismertebb, legkiemelkedőbb alakja. Tizennyolc évesen színész lett, majd baráti körével együtt irodalmi társaságot szervezett. A márciusi ifjak tagjaként az 1848. március 15-i események egyik vezéralakja, a forradalom szimbóluma volt. A 26 éves költő a szabadságharc küzdelmeiben is keményen részt vállalt. A segesvári csatát követő menekülés közben a honvédeket üldöző kozák ulánusok által elkövetett mészárlásban tűnt el. Eltűnésének a körülményei a mai napig nem tisztázottak. Költészetében a magyar romantika kiteljesítője, a családi líra, a szerelmi vonzódás, a hitvesi, házastársi szerelem lírai ábrázolója. Tájköltészetében a „puszta”, a magyar Alföld megrajzolója, a „világszabadság” eszményének felvállalója. Rövid élete alatt közel ezer verset írt magyarul, ebből körülbelül nyolcszázötven maradt az utókorra, és az ismertebbeket sok más nyelvre lefordították.
A könyvritkaságról a A Kner-nyomda, kiadványainak tükrében 1882-1944 c. szakmunka említést tesz (1306. tétel), megjegyzi: "Félbőr. Kék táblák barna gerinccel. Az első táblán aranyozott Kner-nyomdajegy (121/4.sz.). Gerincen aranyozott díszek Kozma Lajos aranyozóvéseteiből. Gerinccím: Petőfi Sándor Dalaim. Megjelent 50 példányban."
HAZA ÉS SZABADSÁG
A hazáról 7
Ha az isten 9
Ha férfi vagy, légy férfi 10
Dalaim 11
A nép . . . . 13
A bilincs 13
Erdélyben 14
Véres napokról álmodom 16
Egy gondolat bánt engemet 17
A kutyák dala . 19
A farkasok dala 19
A magyar ifjakhoz 20
A nép nevében 22
A rab 24
Nemzeti dal 25
Föltámadott a tenger 27
Rákóczi 28
A ledőlt szobor 29
Respublika 31
A székelyek 33
Csatában 33
Az erdélyi hadsereg 35
CIPRUSLOMBOK ETELKA SÍRJÁRÓL
Cs. E. kisasszony emlékkönyvébe ... 39
Hull a levél a virágról 39
Mit nem tettem volna érted 40
Hová levél? 40
Zárjátok be már azt a koporsót 41
Jaj be bús ez a harangszó! 41
Én vagyok itt 42
Miért tekintesz be szobámba ? 43
Hol vagy te régi kedvem? 44
Játszik öreg földünk 44
Kéket mutatnak még 45
Ha életében 45
Hiába várlak hát... 46
SZERELEM GYÖNGYEI
Száz alakba... 49
Álmaimban gyakran 50
A világtól elvonulva 51
Háborúval álmodám 51
A letarlott. . 52
Elnémult a fergeteg 53
Milyen furcsa álmam 54
FELHŐK
Elvándorol a madár 57
Nem sírok én . 57
Szeretném itt hagyni 58
Mi a dicsőség? 58
Sok embert ismerek 58
A bánat egy nagy óceán... 59
Mit ettél, föld 59
Hová lesz a kacaj 59
Te ifjúság 59
Kik a föld alacsony porából 60
Az én szivem 60
Mivé lesz a föld? . . . 60
Fönséges éj! 61
Ki fogja vajon megfejteni 61
Szép kedvesem 61
Ó szerelem 62
Mulandóság 62
Fövényszem... harmatcsepp 62
Fejemben éj van 63
A felhők 63
Alkony 65
Homér és Oszián 65
Ősz elején 67
Éj van . . . . . . . 68
NÉPDALOK
Befordúltam a konyhára 71
A szerelem, a szerelem... ... 72
A virágnak megtiltani nem lehet 72
Síkos a hó, szalad a szán 73
Kis furulyám szomorúfűz ága... 74
Temetésre szól az ének... ...... 74
A faluban utcahosszat 75
Árvalyányhaj a süvegem bokrétája... . 75
Ez a világ amilyen nagy 76
A toronyban delet harangoznak 76
Alku 77
Ereszkedik le a felhő 77
Tedd le, bojtár, a subádat 78
TÁVOLBÓL
Jövendölés 81
Füstbe ment terv 83
Távolból 83
István öcsémhez 84
A jó öreg kocsmáros 86
A vén zászlótartó 87
Szüleim halálára 89
FELESÉGEK FELESÉGE
Te a tavaszt szereted 93
Te vagy, te vagy, barna kislyány. . . 94
Nem csoda, ha újra élek 95
Volt egy szegény fiú... 97
Busúlnak a virágok 98
Reszket a bokor, mert 99
Bírom végre Juliskámat 100
Mily szép a világ! 101
Hol a leány, ki lelkem röpülését... . . 103
Látom kelet leggazdagabb virányit... 104
Augusztus 5-dikén 105
Beszél a fákkal a bús őszi szél 107
Szeptember végén 108
Rózsabokor a domboldalon 109
Az utósó virágok 110
Még alig volt reggel 110
Mit csinálsz, mit varrogatsz ott? 111
Minek nevezzelek? 111
Ilyen asszony való nékem 113
Ma egy éve 114
Itt benn vagyok a férfikor nyarában... 115
Tudod, midőn először ültünk... 116
Hogy volna kedvem 118
Itt van az ősz, itt van újra 119
ALFÖLDI KÉPEK
Az alföld 123
Az erdei lak 125
A csárda romjai 126
A Tisza 129
A gólya .. 131
A puszta, télen 135
Szülőföldemen 137
ÉLETKÉPEK
Farkaskaland 141
Fürdik a holdvilág az ég tengerében... 142
Megy a juhász szamáron . 143
Est 143
Egy telem Debrecenben . 145
Téli világ 146
Piroslik már a fákon a levél 147
A négyökrös szekér 148
A magyar nemes 149
A szerelmes tenger 150
Két sóhaj 154
Katona-élet 156
Sári néni 158
Falu végén kurta kocsma 159
A vándorlegény 160
Nézek, nézek kifelé 163
Pató Pál úr 164
Kinn a ménes, kinn a pusztán 166
A téli esték 167
UTÓSZÓ 173