Petőfi Sándor: János vitéz/A helység kalapácsa/Bolond Istók/Az apostol (Bibliofil félbőr kötésben összesen 50 példányban kiadott kötet, Kozma Lajos fametszésű könyvdíszeivel)

Petőfi Sándor
Kner Izidor (Gyoma) ,
Kiadói félbőr sorozatkötés , 239 oldal
Méret: 20 cm x 11 cm

Gyoma, 1921, Kner Izidor kiadása (Kner Izidor Nyomdája, Gyoma), 237 p. + [2] p., ill.

Bibliofil kiadás. Kner-Klasszikusok. No. 10. sz.
János vitéz - A helység kalapácsa - Bolond Istók - Az Apostol. Írta: Petőfi Sándor.
A fametszésű, fekete-fehér könyvdíszeket Kozma Lajos készítette. Megjelent 1200 példányban, melyből 50 aranyozott gerincű, félbőr kötésben került kiadásra. Jelen példányunk is egyike, az 50 bibliofil félbőr kötetnek. Király György utószavával és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadsá. A címlapon tulajdonosi bejegyzés látható. A kötetet nyomatta Kner Izidor Nyomdája, Gyomán.
Kiadói félbőr sorozatkötésben lévő példány aranyozott, Kozma Lajos által tervezett kiadói cégjeggyel ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású, díszes, bőr könyvgerinccel, körbevágatlan belívekkel, színezett felső lapélekkel, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet szerzője, Petőfi Sándor /született Petrovics Sándor/ (Kiskőrös, 1823. január 1. – Fehéregyháza, 1849. július 31.) ismert, népszerű költő, forradalmár, nemzeti hős, a magyar költészet egyik legismertebb, legkiemelkedőbb alakja. Tizennyolc évesen színész lett, majd baráti körével együtt irodalmi társaságot szervezett. A márciusi ifjak tagjaként az 1848. március 15-i események egyik vezéralakja, a forradalom szimbóluma volt. A 26 éves költő a szabadságharc küzdelmeiben is keményen részt vállalt. A segesvári csatát követő menekülés közben a honvédeket üldöző kozák ulánusok által elkövetett mészárlásban tűnt el. Eltűnésének a körülményei a mai napig nem tisztázottak. Költészetében a magyar romantika kiteljesítője, a családi líra, a szerelmi vonzódás, a hitvesi, házastársi szerelem lírai ábrázolója. Tájköltészetében a „puszta”, a magyar Alföld megrajzolója, a „világszabadság” eszményének felvállalója. Rövid élete alatt közel ezer verset írt magyarul, ebből körülbelül nyolcszázötven maradt az utókorra, és az ismertebbeket sok más nyelvre lefordították.

A könyvritkaságról a A Kner-nyomda, kiadványainak tükrében 1882-1944 c. szakmunka említést tesz (1.307. tétel), megjegyzi: "Félbőr. Kék táblák barna gerinccel. Az első táblán aranyozott Kner-nyomdajegy (121/4.sz.). Gerincen aranyozott díszek Kozma Lajos aranyozóvéseteiből. Gerinccím: Petőfi Sándor János vitéz. Megjelent 50 példányban."

Részlet a könyvből: Tüzesen süt le a nyári nap sugára Az ég tetejéről a juhászbojtárra; Fölösleges dolog sütnie oly nagyon, A juhásznak úgy is nagy melege vagyon. Szerelem tüze ég... Tovább

Részlet a könyvből: Tüzesen süt le a nyári nap sugára Az ég tetejéről a juhászbojtárra; Fölösleges dolog sütnie oly nagyon, A juhásznak úgy is nagy melege vagyon. Szerelem tüze ég fiatal szivében, Ugy legelteti a nyájt a faluvégen; Faluvégen nyája mig szerte legelész, Ő addig subáján a fűben heverész. Vissza

János vitéz7
A helység kalapácsa67
Bolond Istók109
Az apostol137
Utószó235
349

Kikiáltási ár:
15.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
40.550 Ft Licitek száma: 57