Galamb Sándor/Heller Farkas/Kornis Gyula/Papp Viktor: A napkelet lexikona I-II.

I. kötet: A-K/II. kötet: L-Zs

Kornis Gyula
Heller Farkas
Galamb Sándor
Papp Viktor
Magyar Irodalmi Társaság (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 1.555 oldal
Méret: 20 cm x 14 cm

Budapest, 1927, Magyar Irodalmi Társaság kiadása (Stephaneum Nyomda és Könyvkiadó R. T., Bp.), VII p. + [1] p. + 740 p. + [23] t., ill. + 7 térk. (színes, kihajtható), 738 p. + [34] t., ill. + 5 térk. (színes, kihajtható)

Első kiadás. A Napkelet Lexikona I-II. (egységes külön kötetekben).

I. kötet. A-K. Bp. 1927., VII p. + [1] p. + 740 p. + [23] t., ill. + 7 térk. (színes, kihajtható)
II. kötet. L-Zs. Bp. 1927., 738 p. + [34] t., ill. + 5 térk. (színes, kihajtható)

A két kötet tartalmaz 30.000 címszót, 57 lap műmellékletet, 12 színes térképet, 530 szövegközti ábrát, 11 szövegközti térképet és számos statisztikai kimutatást. A mű illusztratív anyagát Helbing Ferenc iparművész tanár rendezte sajtó alá. A térképeket a Magyar Földrajzi Intézet R. T. készítette. A Magyar Irodalmi Társaság előszavával, az egyes tudományszakok szerkesztőinek, illetve a lexikon szerkesztőinek és munkatársainak teljes névsorával, a lexikon használatára vonatkozó utasításokkal kiegészített kiadás. Nyomtatta a Stephaneum Nyomda és Könyvkiadó Rt. Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, a Napkelet Irodalmi Folyóirat alakos-ábrás emblémájával és dombornyomott keretezéssel ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos, aranyozott kiadói emblémával ellátott könyvgerinccel, a Napkelet Irodalmi Folyóirat alakos-ábrás emblémájával ellátott, kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban.
A lexikon kiadója, A Magyar Irodalomtörténeti Társaság 1911 óta Budapesten működő irodalmi tudományos egyesület. A társaság célja a magyar irodalomtörténeti ismeretek terjesztése. A Társaságot Baros Gyula, Horváth János, Pintér Jenő alapították (1911. XII. 11.) Czvittinger Dávid Specimen Hungariae Literatae c. műve megjelenésének 200. évfordulója alkalmából. A századelőn még csak Budapesten és Kolozsvárott folyt irodalomtörténeti oktatás, így a megalakuló társaság elsősorban a középiskolákban tanító irodalomtanárokra számított. Szaksajtójuk az 1912-ben alapított "Irodalomtörténet" c. folyóirat. Horváth János egy magyar irodalomtörténeti kalauz megírását is szorgalmazta. A feladatot Király Györgyre bízták, később mégis Tolnai Vilmos: Bevezetés az irodalomtudományba c. műve teljesítette ezt a feladatot (1922). A kommunista egypárti rendszer 1949-es bevezetése után a "Nagy Magyar Klasszikusok"(1950-1962) és a "Nagy Magyar Írók" (1951-1956) c. könyvsorozatok megjelentetésével szerzett tekintélyt magának a társaság.
"...A Magyar Irodalmi Társaság - mely fennállása óta bebizonyította,hogy kiváló érzékkel rendelkezik a ma­gyar intelligencia szellemi szükségletei iránt, - nagyszerű, kétkötetes kézilexikonának kiadásával elsőrendű szol­gálatot tett a magyar értelmiségnek. Mint az előszó mondja «E kis lexikon célja, hogy a nemzeti érzésű magyar intelligencia számára a modern életeszméinek és a tudományok új ered­ményeinek útvesztőjében kalauzul szol­gáljon». Egyszerű átlapozás meggyőz arról, hogy nyugodtan rábízhatjuk ma­gunkat erre a kalauzra, összeállításá­ban résztvettek a magyar szellemi élet legelőkelőbb vezetői, ami a lexikonok történetében szinte páratlanul áll. A két kötetre szorítkozó harmincezer címszó persze nem engedi meg az egyes tételek hosszabb tárgyalását, de a meg­szövegezés tömörsége, célszerű rövidí­tések bevezetése még a legszűkebb szavú tájékoztatást is sokatmondóvá teszik. Tudományos megalapozottság­gal egybegyűjtve találjuk itt a magyar­ság minden értékét: tudományban, művészetben, irodalomban, a technikai és közgazdasági élet minden ágában s amellett európai tárlatot nyerünk. Belső tartalomban, térkép- és művészeti mel­lékletek számában és minőségében ver­senyezik bármely hasonló német vagy angol vállalkozással. Legnagyobbrészt a modern élet számára készült..." - írta a műről a Napkelet c. folyóirat (1927. december 1./5. évfolyam/3. szám).

E kis lexikon célja, hogy a nemzeti érzésű magyar intelligencia számára a modern élet eszméinek és a tudományok új eredményeinek útvesztőjében kalauzul szolgáljon. A magyar társadalom ama rétegéhez... Tovább

E kis lexikon célja, hogy a nemzeti érzésű magyar intelligencia számára a modern élet eszméinek és a tudományok új eredményeinek útvesztőjében kalauzul szolgáljon. A magyar társadalom ama rétegéhez akar tehát főképen szólni, amely a Magyar Irodalmi Társaság kiadásában megjelenő Napkelet folyóirat köré olyan lelkesedéssel sorakozott. Főelvének következetes keresztülviteléből folyik, hogy elsősorban az alkotó világnézet képviselőit, eredményeit és elveit ismerteti. mindamellett nem elfogult. Közönségével a másik tábor irányait és jelentősebb alakjait is megismerteti s vagy állást foglal velük szemben vagy pedig, amennyiben komoly értékekről van szó, elismerésben részesíti őket. Mint kis lexikon nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy az ismertetett fogalmakkal és nevekkel szemben a legteljesebben kiegyensúlyozott arányosságot őrizzen meg. Aktualitásra törekedvén, természetes, hogy a jelent mozgató eszméket, a jelenre ható egyéneket, a jelennek közéletében, művészetében és tudományosságában fontos eredményeket, vagy a multnak jelenbe átnyúló elemeit, bővebben tárgyalja, mint a letűnt korszakoknak - bár tiszteletreméltó - de hatásban vagy érdekességben csökkent neveit és erőit. Különös gondot fordít a társadalmi tudományokra, a jelenkor politikai eszméire, a világháborúra, a magyar közélet és műveltség legújabb lendületének jelenségeire, a megszállt területek irodalmi életére s a történeti, a technikai és természettudományok legfrissebb eredményeire. Különös figyelemben részesíti a magyar szellemnek részvételét az emberi tudás kialakulásában s a magyar tudósok közül nem egy olyat juttat a megérdemelt méltatáshoz, akiről eddig még nagyobb lexikonokban sem esett szó. Az összefoglaló képzőművészeti cikkek kissé nagyobb teret kaptak, mint az egyes irodalmak története, ennek oka azonban abban keresendő, hogy a képzőművészeti cikkekhez melléklet illusztratív anyag részletesebb kifejtésre ösztönöz. Az időszerű változásokkal a lexikon körülbelül ez év október havának közepéig tart lépést. Budapest, 1927 november hó A Magyar Irodalmi Társaság Vissza
097

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
8.000 Ft Licitek száma: 3