Reich Károly: Hitem szerint (aláírt, számozott, bibliofil példány)
Pásztói Margit
Reich Károly
Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 105 oldal
32 cm x 22 cm
963-336-099-4
2021-06-06 20:00
Budapest, 1977, Képzőművészeti Alap Kiadóvállalat (Athenaeum Nyomda, Bp.), 105 p. + [4] p., ill.
Reich Károly ggrafikusművész által aláírt példány.Számozott kiadás. Hitem szerint. A grafikai munkákat készítette: Reich Károly. A kötet feliratozott előlapján a grafikus, Reich Károly aláírása látható. Ez a könyv a 104. számú példány. Reich Károly számos fekete-fehér és színes grafikájával illusztrált kötet. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány Reich Károly grafikájának aranyozott nyomatával ékesített címfedéllel, feliratozott könyvgerinccel, grafikákkal díszített kiadói előzéklapokkal, hiánytalan állapotban, színes illusztrációkkal és a szerző portréjával ellátott, feliratozott, fülszöveges kiadói borítófedélben. Reich Károly (Balatonszemes, 1922. augusztus 8. – Budapest, 1988. január 7.) magyar grafikusművész. A budapesti Iparművészeti-, majd a Képzőművészeti Főiskolán végzett, ahol kiváló mesterei voltak (Haranghy Jenő, Hincz Gyula, Konecsni György stb.). Grafikusi pályafutását plakáttervezőként kezdte, majd illusztrátorként folytatta. Reich Károly szülőföldjén, a Balatonnál ismerte meg a természetet, ami alkotásainak állandó ihletője lett. Erőteljesen hatott rá még a görög mitológia derűje, sokszínűsége és klasszikus, mély nyugalma. Különösen könyvillusztrációi lettek nagyon emlékezetesek. Több mint ötszáz könyvet illusztrált nagy átélő képességgel, tiszta, klasszikus vonalvezetéssel. Művei megtalálhatók a Déri Múzeumban, a Magyar Nemzeti Galériában, a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Gyermekek számára készített alkotásai több helyen is megtalálhatók (fóti Gyermekváros, zalaegerszegi, rákospalotai óvoda, budapesti Gyermekklinika, miskolci Gyermekkórház, stb.).
Reich Károly az emlékezésre intő őszi napfényből szőlősgazdaként száll alá pincéje garádicsán régi jó borok ízét kortyokban fölidézni. Gyermekkora mesés tájairól kóstolgat először, nagyszülők alakjai fogják körül jellegzetes szerepükkel, hogy aztán a családi fényképalbumba merevüljenek, s helyet adjanak szelíd tájrészleteknek, kedves állatoknak, kerekes kútnak, szekérnek, galambdúcnak és mindannak, ami képek, jelképek harmóniájába simult emlékezetében apja haláláig.
A férfikor, a hit vállalása, a jó ügy szolgálatába szegődés valójában ekkor kezdődött. Amit gyermekként kapott, azt adta át szeretettel és sok tehetséggel meggyarapítva gyermekeknek készült rajzain. Olykor egyszerűen mesél, a legkisebbek is megértik, máskor írott történetek bonyodalmát lesi ki.
A szerelem ünneplésében klasszikus példák nyomán jár. Leplezetlen kamaszos mohósággal csodálja a kerek keblek és combok dombvidékét. Érzékenysége mégsem egyoldalú, nemcsak az élet szépségeire figyel, a drámai vízió, az embertelenség elítélése is helyet kap alkotásainak regiszterében, bár illusztrációi többnyire humorát, játékos kedvét csillogtatják.
Rajzainak egyik nagy csoportján pompás lovak jelennek meg, gyakorta viruló, meztelen nőalakok társasságában. A művek e csoportja a számára legbecsesebb elemekből felépített aranykor ábrándvilágát idézi. A természet ereje, ritmusa lüktet a büszke mének izmain, kentauri kedvüket leányok gyengéd szépsége zabolázza.
Végül még felhangzik a hajdani szüret pánsípja. A szüret kavargása mögött előtűnik a nagy diófa, az "égig érő zöld palota", mely mintegy a mulandóság fölé nyúlik.
Rajzban így vall életéről, örömeiről és vágyairól Reich Károly. Vallomását bocsátja útjára ez a kötetünk.
Leütési ár:
41.500 Ft
Licitek száma: 81