Szabó Dezső: Az író és a haszon/Elkergetett istenek/Életeim/A Horvát néni sírása/Mai jegyzetek: Az Elsodort Falu filmjéhez (dedikált példány)
1941. március
Szabó Dezső
Ludas Mátyás kiadás(Budapest)
Kiadói tűzött papírkötés
, 64 oldal
Szabó Dezső ujabb művei
64
20 cm x 13 cm
2021-06-06 20:00
Budapest, 1941, Ludas Mátyás kiadás (Bethánia Nyomda, Bp.), 63 p. + [1] p.
Szerző által dedikált példány. Szabó Dezső Újabb Művei. No.: 64. sz. Az író és a haszon. - Elkergetett istenek (4.). - Életeim. - A Horváth néni sírása. - Mai jegyzetek: Az Elsodort Falu filmjéhez. Írta: Szabó Dezső. A címlapon a szerző, Szabó Dezső tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "I. S.-nak köszönettel. Szabó Dezső". Tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomtatta a Bethánia Nyomda Budapesten. Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány két színnel feliratozott, a szerző fekete-fehér fotójával illusztrált, enyhén foltos címfedéllel, feliratozatlan, sérült könyvgerinccel, körbevágatlan belívekkel, két oldalon tollal készített jelöléssel, kissé foltos hátlapon a nyomda feltüntetésével, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője, Szabó Dezső (Kolozsvár, 1879. június 10. – Budapest, 1945. január 13.) magyar író, kritikus, publicista, főreáliskolai tanár. A két világháború közötti magyar irodalom kiemelkedő, nagy hatású képviselője. A budapesti egyetemen tanult magyar–francia szakon. Első novellái a "Nyugat"-ban jelennek meg. "Az elsodort falu" c. könyve egy csapásra ismertté és híressé tette. A "Virradat" c. jobboldali lap publicistája, a "Nép" c. lap munkatársa, az "Auróra" felelős szerkesztője, az "Előörs" társszerkesztője. Nagy sikerű politikai tanulmányaival, közéleti írásaival és elhíresült "Ludas Mátyás Füzeteivel" nagy hatást gyakorolt a korabeli közgondolkodásra és politikára.
Részlet a tartalomból:
Részlet a tartalomból:
"Ezt a feladatot nem kerülhetem el. Az írók ezt nem végezhetik el. Egy írónak majdnem öngyilkosság: becsületesen és őszintén írnia arról a végzetről, melyet életében és munkásságában a könyvkiadók és könyvkereskedők jelentenek. Olyan megtorlásban lehetne része, mely talán alkotó erejét is derékon törné. Ide olyan ember kell, akit már annyiszor akasztottak fel, hogy már észre sem veszi ezt a szakszerű kezelést. Különben is: munkásságom egyetemes célja is kötelességemmé teszi, hogy ezt a tárgyat minél többször és minél részletesebben bevigyem a közvéleménybe. A magyar közvéleménybe, melynek a tartózkodási helyét még nem sikerült megtalálnom semmiféle nyilvántartásban.
Ha iskolai példát kell hoznunk arra, hogy a carpe-rape szabadságára hagyott gazdasági élet milyen irgalmatlan embertelenséget jelent: aligha találunk jobbat annál: hogy a szellemi alkotó, az író hogyan. milyen arányban részesedik a saját munkája gyümölcsében..."
Leütési ár:
8.000 Ft
Licitek száma: 16