Témakörök



Lezárt aukciók


Fettich Nándor: Magyar stilus az iparművészetben I-III. (Két kötetben, duplán dedikált példány!)

Szerző
Fettich Nándor
Grafikus
Fettich Nándor
Méri István
Fotózta
Pósta Béla
Szerzői magánkiadás (Budapest) ,
Kiadói varrott papírkötés , 248 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 26 cm x 18 cm
ISBN:
Aukció vége:
2021-09-26 20:00

Aukciós tétel adatai

Budapest, 1943, 1944, 1947, k. n. (vitéz Csaba és Társa Nyomda-Királyi Magyar Egyetemi Nyomda, Bp.) 103 p. + [1] p. + XXIV t., 76 p. + XLVIII t., 68 p. + XXVIII t., ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Magyar stílus az iparművészetben I-III. (egységes külön kötetekben). Írta: Fettich Nándor.

I. kötet
: 24 fekete-fehér, feliratos képtáblával és 9 szövegközti, fekete-fehér képpel illusztrált kiadás. Bp. 1943. 103 p. + [1] p. + XXIV t., ill.
A kötet címlapján a szerző, Fettich Nándor tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "V. O. L.-nak igaz szeretettel. Budapest, 1946. XI. 6. Fettich Nándor".

II. kötet: A Magyar Tudományos Akadémia támogatásával. 48 fekete-fehér, feliratos képtáblával és 5 szövegközti, fekete-fehér képpel illusztrált kiadás. Bp. 1944. 76 p. + XLVIII t., ill.

III. kötet: A Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyar Iparügyi Minisztérium támogatásával. 28 fekete-fehér, feliratos képtáblával és 3 szövegközti, fekete-fehér képpel illusztrált. Bp. 1947. 68 p. + XXVIII t., ill.
A kötet címlapján a szerző, Fettich Nándor tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "V. O. L.-nak igaz tisztelettel, hálás köszönettel. Budapest, 1947. IV. 23. Fettich Nándor".

Bevezetéssel, előszóval, utószóval, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötetek. Az I. kötetet a vitéz Csaba és Társa Nyomda, a II-III. kötetet a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda nyomtatta, Budapesten.
Kiadói varrott papírkötésben lévő kötetek feliratozott, néhol enyhén foltos címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, körbevágatlan belívekkel, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet szerzője, Dr. Fettich Nándor (Acsád, 1900. január 7. – Budapest, 1971. május 17.) magyar régész, ötvös, szakíró, MTA tag. A budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen szerzett bölcsész-doktori diplomát. A Zeneakadémia fuvola tanszakának növendéke, a Magyar Nemzeti Múzeum Érem- és Régiségtára népvándorlás kori gyűjteményének állandó felelőse. Alapítószerkesztője a "Folia Archaeologica" c. régészeti periódikának. A Magyar Nemzeti Múzeum igazgatója. László Gyulával együtt a Kijevi múzeumban végeztek leletmentő munkát. Orosz nyelvtudásának köszönhetően meg tudta előzni a Magyar Nemzeti Múzeum műkincseinek széthordását is. Régészeti szakmunkáit a precizitás, a gazdag tényanyag és a kiváló kutatómunka jellemezte.

Előszó

A nemzeti stílus keresése kétségtelenül a mesterkéltség veszélyét rejti magában, azaz könnyen véthet a művészet egyik legalapvetőbb törvénye, a természetesség ellen. Már maga a stílus sem lehet... Tovább

Előszó

A nemzeti stílus keresése kétségtelenül a mesterkéltség veszélyét rejti magában, azaz könnyen véthet a művészet egyik legalapvetőbb törvénye, a természetesség ellen. Már maga a stílus sem lehet eszménye, vagy célja semmiféle művészetnek. A stílus csak a kifejezés módját képviselheti, amellyel a művészetnek, az emberi szellem egyik legelőkelőbb megnyilvánulásának programmja megvalósul. Mégsem lehet elzárkózni a nemzeti stílus gondolatától, márcsak azért sem, mert az megvan: benne él talán minden nemzet széles rétegeinek lelkében. Tisztán művészeti jelentősége is van, mert hisz kétségtelenül egyike a szinte végtelen számú utaknak, lehetőségeknek, amelyeken az ember művészeti igénye és készsége megnyilatkozhat. De rá lehet mutatni speciális erkölcsi hatására is: az embert, aki mégis csak nemzeti közületekbe összeolvadva munkálkodik az egyetemes emberi célok elérésén, megragadja ez a nemzeti stílus, mert minden különösebb kommentár, nagyobb szaktudás nélkül is könnyen megérti ezt, sőt öntudatlanul is megérzi, hogy jelképes művészeti nyelvezetről van itt szó s e szimbólika minden különös fáradság nélkül a művészet ideális világába viszi a szemlélőt. A hazafin át pedig megfogja az embert. Vissza

Tartalom

I. kötet

Bevezetés 3
A magyar őstörténet vázlata 8
Az ősmagyarság és a legismertebb rokonnépek művészete 14
A magyar stílusú ötvösség előfeltételei és kezdeti nehézségek 26
Architektúra-frízminták 31
Kelyhek 39
Ovális tálak 53
Omphalos-csészék 60
Magyar stilusú textilek, ékszerek 71
Népművészet - nagyművészet - magyar stílus 77
Technikai megjegyzések a magyar stilusú ötvösséghez 88
Irodalmi áttekintés 99
Utószó 102

II. kötet
A legújabb irodalom áttekintése 3
A somorjai orosz hadifoglyok fafaragványai 17
Boda Gábor kőbálványai 29
Újabb omphaloscsészék és tálak 41
Formalisztikus magyar stílusirányzat 58
Az első ellenvető bírálat 70

III. kötet
Előszó 3
Megadott minták másolásának kérdése 9
Újabb magyar stílusú ezüstmunkák 14
Kelta stílusú omphalos-csésze 18
Szláv stílus az iparművészetben 21
Magyar stílusú omphalos-tál 28
Öncélúság-filozófiai elem a művészetben 29
Ezüst borospoharak 33
Újabb formalisztikus ezüstművek 48
Ötvösművészet, magyar stílus és kép (1946) 51 Vissza
Tétel sorszám:
136

Kikiáltási ár:
15.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
- Ft Licitek száma: 0



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!