Témakörök



Lezárt aukciók


Viski Károly/Győrffy István/Bátky Zsigmond: Magyar népművészet (Az illusztrációk között Horváth Jenő festőművész alkotásaival)

Szerző
Viski Károly
Bátky Zsigmond
Györffy István
Szerkesztő
Györffy István
Viski Károly
Bátky Zsigmond
Kir. Magyar Egyetemi Nyomda (Budapest) ,
Könyvkötői egészvászon kötés , 263 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 31 cm x 24 cm
ISBN:
Aukció vége:
2021-09-26 20:00

Aukciós tétel adatai

Budapest, 1928, Kir. Magyar Egyetemi Nyomda kiadása és nyomása, XXIII. p. + [1] p. + 240 p., ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Első kiadás. Magyar Népművészet. A könyv bevezető szövegét Visky Károly, az ábrák magyarázó jegyzékét Bátky Zsigmond és Györffy István írta, a kötetet illusztráló képanyagot munkájuk során gyűjtötték össze.
Szövegközti, színes és fekete-fehér képekkel gazdagon illusztrált, valamint bevezetővel, a képek jegyzékével és részletes tartalommutatóval kiegészített kötet. A könyv képanyagának összegyűjtésében a szerkesztőket hathatósan támogatta kész képdúcok kölcsönadásával az Országos Magyar Iparművészeti Társulat és igazgatója Györgyi Kálmán, a M. Kir. Iparművészeti Iskola, a Faluszövetség, a Magyar Mérnök- és Építész-Egylet. A népviseleteket ábrázoló huszonkét alakos vízfestmény és rajz közül húszat Horváth Jenő festőművész készített. Nyomtatta a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda Budapesten.
Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozással és dombornyomott keretezéssel ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, színes előzéklapokkal, az eredeti, kiadói címfedél és hátlap megtartásával, hiánytalan állapotban.
Különálló mellékletként: egy tájékoztatólappal, rajta a kötet ábrázolóanyagát összeállító munkatársak teljes listájával.
Viski Károly (Torda, 1883. április 14. – Budapest, 1945. szeptember 5.) etnográfus, gimnáziumi és egyetemi tanár, 1945-től a Magyar Tudományos Akadémia aktív tagja. 1908-tól szülőhelyén Tordán, majd Nagyszalontán, Székelyudvarhelyen és Budapesten volt gimnáziumi tanár. 1919-től került a Magyar Nemzeti Múzeum néprajzi osztályára, ahol 1922-től volt megbecsült múzeumőr. 1940-ben nevezték ki a kolozsvári egyetem néprajz tanárává. 1941-ben került Budapestre, ahol a budapesti egyetemen tanított haláláig. Több jelentős néprajzi, főleg népművészeti és nyelvtudományi tanulmányt tett közzé. 1941-1945 között a Néprajzi Intézet igazgatója és a Közgyűjtemények Országos Felügyelőségének vezetője volt. Györffy Istvánnal és Bátky Zsigmonddal együtt szerkesztették "A magyarság néprajza" című négy kötetes magyar néprajzi összefoglaló, gyűjteményes kiadvány több fejezetét.

Előszó

A KÖNYV CÉLJA. Olyan könyv, mely a magyar népművészet egészét jellemző képsorozatokkal megfelelően mutatná be, mind máig nem jelent meg. A közismert és nagyérdemű angol Studio kiadványa: (Peasant... Tovább

Előszó

A KÖNYV CÉLJA. Olyan könyv, mely a magyar népművészet egészét jellemző képsorozatokkal megfelelően mutatná be, mind máig nem jelent meg. A közismert és nagyérdemű angol Studio kiadványa: (Peasant art in Austria and Hungary. London, 1911) csak szerény ízelítőt nyujt s nem is eléggé körültekintő, amennyiben pl. érdemes tárgyköröket mellőz, viszont az adott szűk tér keretei között is bizonyos csoporttal túlságos buzgalommal foglalkozik; szövegrésze ellen is sok kifogás tehető. Jobb műnek indult, kivált rendkívül gazdag, részben pompás képanyaga miatt MALONYAY DEZSŐ: A magyar nép művészete című vállalkozása (I-V. K. Budapest, 1907-1922), mely azonban részben a szerző halála, de más kedvezőtlen körülmények miatt is félben maradván, népművészeti területeinknek alig fele részét öleli fel. Könyvünk e hiányt óhajtja pótolni, midőn az elébb említett könyvnél részletesebben és egyensúlyozottabban, az utóbbinál pedig ugyan jóval szerényebb méretekben, de több kritikával s mindenesetre az egész tárgykört felölelően igyekszik a magyar nép enemű tevékenységéről alapvetésnek elegendő összefoglaló képet nyujtani. Vissza

Tartalom

I. BEVEZETŐ MAGYARÁZAT
1. A könyv célja V.
2. A tárgy terjedelme V.
3. Az érdeklődés multja, az irodalom jellemzése VI.
4. A hagyományőrző társadalmi rétegek VIII.
5. A magyar népművészet tájszólásai és összetevői VIII.
6. Mai állapota XI.
7. Áttekintése XI.
8. A magyar díszítőmód néhány jellemzője XVI.
II. A KÉPEK JEGYZÉKE
III. ÁBRÁK 1-240 Vissza
Tétel sorszám:
431

Kikiáltási ár:
18.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
25.000 Ft Licitek száma: 17



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!