Magyarország képes albuma
Illustrirtes album von Ungarn/Album illustré de la Hongrie/Illustrated album of Hungary/Illjusztrirovannij album Vengrii
Idegenforgalmi és Utazási Vállalat Részvény-Társaság
Kiadói egészvászon díszkötés
, 507 oldal
Angol
Német
Francia
Orosz
32 cm x 42 cm
Budapest, é.n., Idegenforgalmi és Utazási Vállalat Részvény-Társaság kiadása (Globus Műintézet, Bp.), 40 p. + [104] p. + 329-336 p. + [64] p. + 201-328 p. + 337-368 p. + [12] t., ill.
Első kiadás. Magyarország Képes Albuma. / Illustrirtes album von Ungarn. / Album illustré de la Hongrie. / Illustrated album of Hungary. / Illjusztrirovannij album Vengrii.
Több nyelvű (magyar, angol, francia, német, orosz) képes album. 12 fekete-fehér, feliratos, egész oldalas képtáblával és számos szövegközti, fekete-fehér, feliratos képpel illusztrált, valamint korabeli reklámokkal kiegészített kiadás. Közreadta az Idegenforgalmi és Utazási Vállalat Részvény-Társaság a Magyar Királyi Államvasutak Központi Menetjegyirodája, nyomtatta a Globus Műintézet és kötötte Sebők Gyula és Társa Könyvkötészete Budapesten. A címlapon tollal beírt ajándékozási bejegyzés látható.
Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példány feliratos, mintás, aranyozott, Magyarország címerét ábrázoló illusztrációval és 4 réz könyvdísszel ellátott címfedéllel, a könyvkötő által pótolt vászon könyvgerincre kasírozott eredeti, feliratos könyvgerincrészlettel, új előzéklapokkal, néhol enyhén foltos, sérült belívekkel, dombornyomott, keretdíszes hátlapon a kötészet feltüntetésével, hiánytalan állapotban. A címlap és az utolsó oldal javított.
"...Az »Idegenforgalmi és Utazási Vállalat« (Magy. kir. államvasutak központi menetjegyirodája) egyrészt hazánk idegenforgalmának emelésére, másrészt ezzel kapcsolatosan kulturális és nemzeti érdekekből kiadja a »Magyarország Képes Albumát«-t, amelyet német, franczia, angol és orosz nyelven a külföldi világforgalom központjain ingyen terjeszt magyar, német, franczia és angol nyelven pedig Magyarország területén is forgalomba bocsát. A nagyszabású díszmű Magyarország városait, fürdőit, üdülőhelyeit, természeti szépségeit és egyéb nevezetességeit művészi kivitelű képekben ismerteti..." - (Gulner s. k., államtitkár, Belügyi Közlöny, 1903. március 22./13. szám)
Magyarország leírása. Magyarország természeti szépségeit müvelődéstörténelmi emlékeit és építési remekeit akarjuk a müveit világ előtt feltárni.
Egy évezred óla él a magyar faj Európa szivében mint hódító ura a földkerekség egyik legszebb birodalmának.
Mint kietlen pusztaságot foglalta el, mely az emberiség siralomvölgye volt, s ma jogos büszkeséggel hívhatja megtekintésére a nagyvilágot, mert a kulturának magas színvonalára emelte és intézményeiben a polgári szabadságnak oly biztosítékait fektette le, melyek a jólét áldásait a nemzet minden rétegére és osztályára kiterjeszteni alkalmasak.
Mikor a magyar faj fegyverrel kezében először jelent meg e földön, a Kárpátok bérczei alatt és a síkján gomolygó félvad néptöredékeket talált, melyek a rómaiak hajdan virágzó tartományainak civilizációját elsöpörték. Négy-öt évszázad óta tartott már akkor a népvándorlás, hatalmas fajok tüntek fel és vesztek el, hunok, gótok, gepidák, szlávok, avarok, frankok egymást követték és pusztították el, de maradandó államot alkotni egyedül a magyar tudott e földön. Abban a pillanatban midőn Árpád hadai itt megjelentek, egy hatalmas birodalom keletkezik, mely egy évszázad múlva már kerészténynyé lesz, s azontúl Nyugot védőbástyája Kelet ellen, melyen az ázsiai hordák rettentő áramlata megtörik.