Vasúti Szakkönyvtár. No.: 11. sz.
Vasúti felvételi és áruforgalmi épületek. Írták: Fodor Jenő és Mangel János.
Előszóval ellátott, számozott, feliratozott, szövegközti fekete-fehér fényképekkel és rajzokkal illusztált, tartalomjegyzékkel ellátott, orosz, francia és német nyelvű összefoglalóval kiegészített kötet. Megjelent 660 példányban.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratozott, a címfedélre ragasztott számjelzéssel, könyvtári bélyegzéssel ellátott címlappal, tiszta oldalakkal, hiánytalan állapotban.
Az egyes épülettípusokkal foglalkozó műszaki irodalmunk erősen nélkülözi a vasúti épületek monografikus ismertetését és ez a témakör a külföldi szakirodalomban sem sorozható a sűrűn feldolgozott tárgyak közé. A nagy vasútépítések idejében - a mult század 80-90-es éveiben - ugyan több nagy, ilyen tárgyú mű látott napvilágot, ezek azonban ma már, legalább is részben, elavultaknak tekinthetők. Általában - kevés kivétellel - sehol sem foglalkozott a szakirodalom a vasút épületeivel, mint önálló épületfajtákkal, hanem csak mint a vasútépítés egy ágával, illetve, mint a vasúti üzem egy eszközével - tekintet nélkül az építészi szempontokra. Kivétel ezen a téren a szovjet szakirodalom, amely a vasúti épületek üzemével és kiképzésével is részletesen foglalkozik, a méretezésre vonatkozó elveket pedig először dolgozta fel tudományos alapon.
Előszó 3
I. A vasúti épületek felosztása és jellemző sajátosságaik 5
II. A vasúti állomások jellegzetes típusai 12
III. Felvételi épületek (személyforgalmi épületek) 17
I. A felvételi épület és a vasúti pálya viszonya 18
a) Fejpályaudvarok felvételi épületei 21
b) Átmenő pályaudvarok felvételi épületei 25
c) Szigetpályaudvarok 30
d) Ékpályudvarok 32
e) Torony- vagy keresztpályaudvarok 33
f) Kombinált elrendezésű felvételi épületek 34
2. A felvételi épület és a város viszonya 36
3. A felvételli épület üzeme 47
a) Utasforgalmi helyiségek: 49
Előcsarnok 49
Pénztárak 52
Poggyászkezelési helyiségek 55
Utaselosztó termek 59
Várótermek 60
Különleges várótermek 62
Éttermek 66
Lépcsők, rampák, felvonók 67
Aluljárók és felüljárók 69
Perronzár 71
Peremvárosi utasok helyiségei 80
Vonatfogadó csarnokok 81
Öltözők, mosdók, utaskényelmi helyiségek, W.C.-ék 84
Kijáratok és kijárati csarnokok 85
b) Pihenőszobák, szállodák, vendégszobák 86
c) Lakások 86
d) Szolgálati és irodahelyiségek 87
e) Nem vasúti intézmények helyiségei 93
4. A felvételi épületek berendezése és felszerelése 94
5. A felvételi épület méretezése 101
6. Felvételi épületek alaprajzi megoldásai 106
7. Felvételi épületek építőművészeti kialakítása 115
IV. Áruforgalmi épületek
1. Az áruforgalmi létesítmények és felosztásuk 132
2. Rakodó utak és rakterületek 134
3. Iparvágányok 135
4. Áruraktárak 136
5. Nyíltrakodók 141
6. Homlok- és oldalrakodók 141
7. Élőrakodók 144
8. Átrakók 145
9. Hídmérlegek 147
10. Rakminták 149
11. Átrakó berendezések 150
12. Raktárhivatalok 152
13. Árupénztárak 152
14. Szociális építmények 155
15. Áruraktárak méretezése 156
Irodalom 160