Thiering Oszkár, Dr.: Magyar-német és német-magyar textilipari szótár
Ungarische-deutsch und deutsch-ungarisches textilwörterbuch
Dr. Thiering Oszkár
Magyar Textilipar Folyóirat Kiadóhivatala(Ujvidék)
Kiadói tűzött papírkötés
, 90 oldal
MagyarNémet
16 cm x 11 cm
2019-06-09 20:00
Budapest, 1909, Magyar Textilipar Folyóirat Kiadóhivatalának kiadása (Ivankovics György Könyvnyomdája, Újvidék), 90 p. + [14] p.
Magyar-német és német-magyar textilipari szótár/Ungarische-deutsch und deutsch-ungarisches textilwörterbuch. Összeállította: Dr. Thiering Oszkár, a Késmárki Magy. Kir. Állami Szövőiskola igazgatója. A szerző előszavával, rövidítések magyarázatával, 12 színes, egész oldalas, fekete-fehér, keretes, korabeli reklámoldalakkal ellátott szakmai szótár. Nyomtatta Ivankovics György Könyvnyomdája Újvidéken. Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratos, keretes címfedéllel, új, feliratozatlan, könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel, tiszta, osztott oldalas belívekkel, hiánytalan, átlagos állapotban. Az utolsó színes (üres!) oldal sérült, kissé hiányos. A szótár szerzője, Thiering Oszkár szövőipari szakember, szakíró, szakoktató. A Késmárki Állami Szövőipari Szakiskola igazgatója. Az európai és magyar szövéstechnika múltjának és jelenének kutatója. Írásai, tanulmányai a Magyar Mérnök- és Építész-Egylet Heti Értesítőjében, a Polytechnikai Szemlében, az Uránia folyóiratban és az Iparosok Olvasótárában jelentek meg.
Midőn e szótár megirására vállalkoztam, kettős cél lebegett szemem előtt. Egyrészt segédkezet akartam nyújtani a textilipari pályára lépő magyar ifjaknak, hogy idegen szakkifejezéseket és idegennyelvű szakkönyveket könnyebben megértsenek. Másrészt meg akartam könnyiteni azoknak munkáját, kik hivatásuknál fogva kénytelenek a textiliparnál előforduló idegen szavak számára megfelelő magyar szavakat keresni.
Teljes tudatban vagyok annak, hogy szerény művem nem fogja az összes igényeket kielégiteni. Mivel ez az első ilynemű szótár a textilipar egész terére, bizonyára lesznek szavak, melyeket az nem tartalmaz. Azonkivül sok idegen kifejezés számára nem is létezik megfelelő magyar kifejezés, különösen szövetfajok elnevezéseinél; ilyenkor jobbnak láttam, az idegen kifejezést átvenni, semmint mesterkélt szavakat gyártani.
Leütési ár:
8.000 Ft
Licitek száma: 4