Budapest, 1936, A Turul-Szövetség kiadása (Városi Nyomda, Debrecen), 42 p.
A Turul-Szövetség Népkutatási Füzetei. No.: 1. sz. Szerkeszti: Bakó Elemér.
A népnyelvi búvárlat módszere. Írta: Csűry Bálint a debreceni egyetem tanára, a M. T. Akadémia levelező tagja.
A Turul-Szövetség kiadása. Nyomtatta a Városi Nyomda Debrecenben.
Kiadói ragasztott papírkötésben lévő példány kissé sérült, javított feliratozott címfedéllel, új könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel, hiánytalan állapotban.
A tanulmány szerzője, Csűry Bálint (Egri, 1886. február 13. – Debrecen, 1941. február 13.) nyelvkutató, nyelvész, nyelvjáráskutató, az M.T.A. levelező tagja, a magyar nyelvjáráskutatás máig legjelentősebb alakja. Módszertani reformjaival és alapos tudományszervezői tevékenységével sokat tett a hazai dialektológia tudományáért. A debreceni Magyar Népnyelvkutató Intézet alapító igazgatója, a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem magántanára.
A szerző úttörő munkájában "összefoglalja a népnyelvi kutatás elveit, folyamatát az adatközlők kiválasztásától kezdve a gyűjtött anyag feldolgozásáig és értékeléséig." (Hegedűs Attila: Csűry Bálint, a dialektológus, „MAGYAR NYELVJÁRÁSOK” XLIX, 35–40, Debrecen, 2011.)