Páskándi Géza: Éljen a színház! (dedikált példány)

Gyászbohózat két részben/Ősbemutató 1988. október 8-án, szombaton este 7 órakor

Páskándi Géza
Pete György
Csutkai Csaba
Móricz Zsigmond Színház-Életünk (Budapest)
Kiadói ragasztott papírkötés , 48 oldal
Sorozatcím: Életünk könyvek
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-02-6035-2

[Szombathely], [1988], Móricz Zsigmond Színház-Életünk Szerkesztősége, [48] p.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Az Életünk könyvek c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent kötet.
Éljen a színház! Gyászbohózat két részben. Írta: Páskándi Géza.
Ősbemutató 1988. október 8-án, szombaton este 7 órakor.
A kiadvány címfedelén a gyászbohózat szerzőjének, Páskándi Gézának névre szóló dedikációja olvasható: "M. I.-nak a legjobb kívánságokkal Páskándi Géza, Bpest, '88. nov. 24.".
Kiadói ragasztott papírkötésben lévő példány feliratozott címfedéllel, a szerzőről készült portré fotóval ellátott hátlappal, hiánytalan, megkímélt állapotban.
1988. október 8-án, szombaton este 7 órakor megtartott ősbemutatóra vonatkozó főbb adatokat a kiadvány címfedelének belső oldalán olvashatjuk. A főbb szerepekben: Gaál Erzsébetet, Szigeti Andrást, Bárány Frigyest, Zubor Ágnest, Mátrai Tamást, Szalai Krisztát, Safranek Károlyt, Stettner Ottót, Kocsis Antalt, és Kováts Istvánt láthatta a nézőközönség. Díszlet: Csányi Árpád. Jelmez: Mialkovszky Erzsébet. Zenei szerkesztő: Palásti Pál. Dramaturg: Osztovits Levente. A rendező munkatársa: Gönzy Ágnes. Rendező: Léner Péter érdemes művész.

E fekete és részben kitalált komédia csupán az élet körvonalait mutatja meg - bárhol a világon. Egyféle kompromisszum körvonalait, viszonylag pontosan. Legalábbis a kérdés pontos benne: meddig mehetnek a kompromisszumban önmaguk teljes feladása nélkül? Bűnrészesek-e?
Első utóirat: Az első változat meséje: egy élő szerző bemutatójának kálváriája. A másodikban - később - kötöttünk ki a Hamlet mellett.
Második utóirat: Ami e társalgási "gyászbohózat" meséjét illet: Európa innenső tájain is történtek hasonlók. Például a román fasiszta diktátor, Antonescu 1940-ben drákói rendeletet adott ki: meg kell szüntetni a magyar színjátszást. Ez a sötét komédia persze nem 1940-ben játszódik, hanem mintegy félévszázaddal később, ha nem is árulhatjuk el pontosan, hol.
Harmadik utóirat: E darabban bármiféle személy - és helyzet - hasonlósága más valóságos személyekkel és helyzetekkel csakis az akasztófa-humorú véletlen szülötte lehet.
Ha azonban mégis lennének, akik magukra vélnek ismerni - mi mást tehetnénk? Hagynunk kell őket, és megkérdezni: ha nem így történt - hát hogy történt? Vissza
148

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
3.400 Ft Licitek száma: 0