Babits Mihály: Az európai irodalom története (aláírt példány)
XIX. és XX. század/1760-1925
Babits Mihály
Nyugat Kiadás
Kiadói egészvászon kötés
, 352 oldal
19 cm x 14 cm
2020-01-26 20:00
[Budapest], [1935], Nyugat kiadása (Elek Nyomda, Bp.), 352 p.; ill.
Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Az európai irodalom története. XIX. és XX. század. 1760-1925. Írta: Babits Mihály.
Az előlapon a szerző, Babits Mihály tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
Szövegközti, fekete-fehér, feliratos illusztrációkkal, betűrendes névmutatóval, csillagozott lábjegyzetekkel, beragasztott, színes hibaigazító-lappal kiegészített kiadás. Nyomtatta az Elek Nyomda Budapesten.
Kiadói kopott egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, a Nyugat emblémával ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos, javított könyvgerinccel, modern előzéklapokkal, hiánytalan, átlagos állapotban.
A kötet szerzője, Babits Mihály (Szekszárd, 1883. november 26. – Budapest, 1941. augusztus 4.) költő, író, irodalomtörténész, műfordító, a 20. század eleji magyar irodalom jelentős, irányadó és meghatározó alakja. A Nyugat első nemzedékének neves képviselője. A szerző irodalomtörténetében plasztikus, jól szerkesztett formában kapunk képet a XIX. és XX. század irodalmi világáról elfogulatlanul és őszintén az irodalom iránti tisztelet jegyében.
IRODALOM ÉS HAMISÍTÁS.
IRODALOM ÉS HAMISÍTÁS.
Nincs-e valami szimbolikus abban hogy az új irodalom egy nagy hamisítással kezdődik? Romney, a híres piktor, lefestette az ifjú Macphersont. Mondják, hogy e portré arcán valami ironikus mosoly bujkál, valami csúfondáros kifejezés. Ez a mosoly az egész új irodalomtörténetet csúfolja.
Macpherson nem értette jól az ős gaél nyelvet, amelyből állítólag fordított. Mindvégig kitért az elől a követelés elől, hogy az ossiani költemények eredetijét fölmutassa. Egy utazásán „elvesztette" a kéziratokat. Majd megpróbált egyes részleteket rekonstruálni. Halála után előkerültek ezek a kísérletek: rossz gaél átírásai a saját poémáinak.
Az egykori falusi tanító gazdagon és világhírben halt meg. Később napfényre jött az ossiani mondáknak némely régi balladás földolgozása. Ezek nem hasonlítanak a Macpherson Ossianjához. Ezek vad, barbár relikviák, kemény harcidalok. Macpherson viszont csupa ködös mélabú, elomló szentimentálizmus. Macpherson azt adta korának, amit az kívánt, amire szomjazott. Az érzelmekben való kéjelgés alkalmát! És szinte hivatalos irodalmi szentesítését, egy századok által megszentelt alkotás presztízsével. Őst és tradíciót adott az új érzelmességnek, mintegy Iliast és Odysseiát.
Ezt csak hamisítással adhatta.
| Irodalom és hamisítás | 5 |
| Észak balladái | 9 |
| Uj elmélet, uj ideálok | 14 |
| Sturm und drang | 20 |
| Weimar | 26 |
| Az érzelem diadala | 32 |
| Iphigeniától Christináig | 37 |
| Líra, őrület, forradalom | 42 |
| Tovább a hajóval | 51 |
| Az olimpusi virágkertészet | 55 |
| A természet és az álmok | 61 |
| Kék virág... | 70 |
| Irodalom és világtörténet | 77 |
| A blazirtság atyja | 82 |
| Schiller haláláig | 86 |
| Távlatkép a romantikáról | 90 |
| Az olimpusi és az ámokfutók | 96 |
| Kezdetek és emlékek | 103 |
| A lobogó köpönyeg árnyában | 110 |
| Az Isten balján | 118 |
| Szépség és szomorúság | 126 |
| A világ mint akarat és képzet | 133 |
| A sátán kacaja s az arkangyal röpte | 138 |
| A halál Itáliában | 146 |
| Byroni nemzedék... | 154 |
| Esszé, vers, kosztüm, ezeregyéj | 159 |
| Utolsó felvonás | 165 |
| A nagy csata körül | 174 |
| Intermezzo Goethéről | 183 |
| Valóság és helyi szín | 190 |
| A reálizmus bölcsejénél | 197 |
| Krónika | 207 |
| Hősökről és világjárókról | 215 |
| Victorian age | 223 |
| A harmoniába kényszerített valóság | 231 |
| Reálizmus és fantázia | 239 |
| A haladás hullámhegyén | 245 |
| Gyászénekek és eposzok | 254 |
| Egy háborún keresztül... | 261 |
| Baudelaire és Flaubert | 271 |
| Regény, mese és vers | 279 |
| Küzdelem a semmivel | 286 |
| A mult feligézése | 291 |
| Világkép és zene | 298 |
| Itélőszék és illuziók | 303 |
| Egy évtized, könyvről könyvre | 309 |
| A szálak szétfolynak | 319 |
| Fin de siécle és huszadik század | 327 |