Babits Mihály: Az európai irodalom története (aláírt példány)

XIX. és XX. század/1760-1925

Babits Mihály
Nyugat Kiadás (Budapest)
Kiadói egészvászon kötés , 352 oldal
Méret: 19 cm x 14 cm
2020-01-26 20:00

[Budapest], [1935], Nyugat kiadása (Elek Nyomda, Bp.), 352 p.; ill.

Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Az európai irodalom története. XIX. és XX. század. 1760-1925. Írta: Babits Mihály.
Az előlapon a szerző, Babits Mihály tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
Szövegközti, fekete-fehér, feliratos illusztrációkkal, betűrendes névmutatóval, csillagozott lábjegyzetekkel, beragasztott, színes hibaigazító-lappal kiegészített kiadás. Nyomtatta az Elek Nyomda Budapesten.
Kiadói kopott egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, a Nyugat emblémával ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos, javított könyvgerinccel, modern előzéklapokkal, hiánytalan, átlagos állapotban.
A kötet szerzője, Babits Mihály (Szekszárd, 1883. november 26. – Budapest, 1941. augusztus 4.) költő, író, irodalomtörténész, műfordító, a 20. század eleji magyar irodalom jelentős, irányadó és meghatározó alakja. A Nyugat első nemzedékének neves képviselője. A szerző irodalomtörténetében plasztikus, jól szerkesztett formában kapunk képet a XIX. és XX. század irodalmi világáról elfogulatlanul és őszintén az irodalom iránti tisztelet jegyében.

IRODALOM ÉS HAMISÍTÁS. Nincs-e valami szimbolikus abban hogy az új irodalom egy nagy hamisítással kezdődik? Romney, a híres piktor, lefestette az ifjú Macphersont. Mondják, hogy e portré arcán... Tovább

IRODALOM ÉS HAMISÍTÁS. Nincs-e valami szimbolikus abban hogy az új irodalom egy nagy hamisítással kezdődik? Romney, a híres piktor, lefestette az ifjú Macphersont. Mondják, hogy e portré arcán valami ironikus mosoly bujkál, valami csúfondáros kifejezés. Ez a mosoly az egész új irodalomtörténetet csúfolja. Macpherson nem értette jól az ős gaél nyelvet, amelyből állítólag fordított. Mindvégig kitért az elől a követelés elől, hogy az ossiani költemények eredetijét fölmutassa. Egy utazásán „elvesztette" a kéziratokat. Majd megpróbált egyes részleteket rekonstruálni. Halála után előkerültek ezek a kísérletek: rossz gaél átírásai a saját poémáinak. Az egykori falusi tanító gazdagon és világhírben halt meg. Később napfényre jött az ossiani mondáknak némely régi balladás földolgozása. Ezek nem hasonlítanak a Macpherson Ossianjához. Ezek vad, barbár relikviák, kemény harcidalok. Macpherson viszont csupa ködös mélabú, elomló szentimentálizmus. Macpherson azt adta korának, amit az kívánt, amire szomjazott. Az érzelmekben való kéjelgés alkalmát! És szinte hivatalos irodalmi szentesítését, egy századok által megszentelt alkotás presztízsével. Őst és tradíciót adott az új érzelmességnek, mintegy Iliast és Odysseiát. Ezt csak hamisítással adhatta. Vissza

Irodalom és hamisítás5
Észak balladái9
Uj elmélet, uj ideálok14
Sturm und drang20
Weimar26
Az érzelem diadala32
Iphigeniától Christináig37
Líra, őrület, forradalom42
Tovább a hajóval51
Az olimpusi virágkertészet55
A természet és az álmok61
Kék virág...70
Irodalom és világtörténet77
A blazirtság atyja82
Schiller haláláig86
Távlatkép a romantikáról90
Az olimpusi és az ámokfutók96
Kezdetek és emlékek103
A lobogó köpönyeg árnyában110
Az Isten balján118
Szépség és szomorúság126
A világ mint akarat és képzet133
A sátán kacaja s az arkangyal röpte138
A halál Itáliában146
Byroni nemzedék...154
Esszé, vers, kosztüm, ezeregyéj159
Utolsó felvonás165
A nagy csata körül174
Intermezzo Goethéről183
Valóság és helyi szín190
A reálizmus bölcsejénél197
Krónika207
Hősökről és világjárókról215
Victorian age223
A harmoniába kényszerített valóság231
Reálizmus és fantázia239
A haladás hullámhegyén245
Gyászénekek és eposzok254
Egy háborún keresztül...261
Baudelaire és Flaubert271
Regény, mese és vers279
Küzdelem a semmivel286
A mult feligézése291
Világkép és zene298
Itélőszék és illuziók303
Egy évtized, könyvről könyvre309
A szálak szétfolynak319
Fin de siécle és huszadik század327
001

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
156.300 Ft Licitek száma: 0