Csathó Kálmán: A házasságok az égben köttetnek (dedikált példány)
Vigjáték 3 felvonásban
Csathó Kálmán
Singer és Wolfner Irodalmi Intézet Rt.(Budapest)
Könyvkötői egész vászonkötés
, 132 oldal
21 cm x 14 cm
2021-02-28 20:00
Budapest, 1925, Singer és Wolfner Irodalmi Intézet Rt. (Budapesti Hírlap Nyomdája), 132 p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. A házasságok az égben köttetnek. Vígjáték 3 felvonásban. Írta: Csathó Kálmán. Az előlapon a szerző, Csathó Kálmán tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "B. I. dr.-nak barátsággal, szeretettel Csathó Kálmán". A szereplők listájával kiegészített kötet. Nyomtatta a Budapesti Hírlap Nyomdája Budapesten. Könyvkötői egész vászonkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, mintázott előzéklapokkal, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője, Csathó Kálmán Jenő (Budapest, 1881. október 13. – Budapest, 1964. február 14.) magyar író, színházi rendező, jogász, MTA-tag. Jogi egyetemet Budapesten, színházi tanulmányokat Berlinben folytatott. 1909-től a budapesti Nemzeti Színház rendezője, később főrendezője. A Kisfaludy Társaság másodelnöke. A Magyar Színház és az Andrássy úti Színház igazgatója.
"Első felvonás
"Első felvonás
A szinpad a kastély kerti oldalát mutatja a verandával, amely háromnegyedrészben fedett és beékelődik két szoba közé, egynegyedrészben viszont előre ugrik a homlokzatból és három oldalról három lépcső vezet hozzá. A verandára nyíló szobának kettős ajtaja van, a külső vas és ki van tárva, a belső üveges és csukva van; az ajtó mellett kétfelől egy-egy ablak. A verandától kétfelé ablakok; az épület a szinfalon kivül folytatódik jobbra és balra. Az ablakokon fehér zsalu és vasrács. A verandán fonott angol hall-bútor bőrpárnázással. A kertben, lenn a ház előtt, a verandától balra, kerti butor: asztal székekkel; jobbra kerti vaslóca. Minden jókarban, tisztán tartva, gazdagságot és uraságot mutat. Sok virág, élénk szinek, derült kép, napos, nyári idő.
Mikor a függöny szétválik, négy női fej hajlik össze a verandaasztal fölött, amelyen egy csomó himzésminta van. A nők jól vannak öltözve, könnyű, nyári ruhákban, de nagyon egyszerüen, mert uri hölgyek, akik tisztában vannak vele, hogy falun nem szokás úgy öltözni, mint Monte-Carlóban, vagy a pesti Gerbeaudnál. A baloldalon, a kerti asztalnál, a nézőtérrel szemben egy idősebb hölgy ül és passziánszozik. Ez Tamásyné. A négy nő pedig: Irma, Tamásyné unokaöccsének az özvegye; Jolánka, az Irma mostoha leánya; Pepi, az Irma sógornője és ennek leánya: Malvin."
Leütési ár:
12.500 Ft