Maderspach Viktor: Menekülésem Erdélyből (Tiltólistás kötet)

Védőborítós példány

Maderspach Viktor
Maderspach Viola
Ruszkabányai Könyvkiadó (Budapest)
Kiadói félvászon kötés , 142 oldal
Méret: 19 cm x 14 cm
2020-04-26 20:00

Budapest, [1943], Ruszkabányai Könyvkiadó (Kapucinus Nyomda, Bp.), 142 p., ill.

Menekülésem Erdélyből. Írta: Maderspach Viktor.
Fekete-fehér, feliratos, egész oldalas illusztrációkkal kiegészített kiadás. A könyvet díszítő fametszeteket: Maderspach Viola, - a borítólapot: Janovits István készítette. A könyvet a Kapucinus Nyomda nyomtatta Budapesten.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, színes kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, két színű feliratozással ellátott, illusztrált, enyhén sérült kiadói borítófedélben. Az egyik előzéklap sarka hiányos.
A kötet szerzője, Maderspach Viktor (Iszkrony, 1875. február 11. – Budapest, 1941. október 4.) erdélyi német származású magyar mérnök, sportoló, vadászati szakíró. Az államfordulat után Romániában maradt, de 1921-ben egy magyar tiszti összeesküvésben való részvétele miatt menekülnie kellett. Ennek a menekülésnek a történetét írta meg a "Menekülésem Erdélyből" című könyvében, amit először a Magyarság, majd a Soproni Szemle közölt. A nyugat-magyarországi felkelés nagy jelentőségű második ágfalvi összecsapásának egyik parancsnoka volt. Legitimistaként részt vett a budaörsi csatában is, ahol megsebesült, majd fogságba került. Közreműködött az 1940-es erdélyi bevonulásban is. Teherautója felborulásakor szerzett sérüléseibe belehalt.
A kötet szerepel a Magyar Ideiglenes Nemzetgyűlés által 1945/1946-ban összeállított „Fasiszta szellemű, antidemokratikus és szovjetellenes sajtótermékek I-II.” címmel megnevezett zárolt könyvek tételes és hivatalos listáján.

Részlet a kötetből: "Az oláhok által megszállt területen élő magyar nyugtalan, mint a ragadozó állat közelségét sejtő, védtelen vad. Minden ismeretlen emberben ellenséget lát. Idegen... Tovább

Részlet a kötetből: "Az oláhok által megszállt területen élő magyar nyugtalan, mint a ragadozó állat közelségét sejtő, védtelen vad. Minden ismeretlen emberben ellenséget lát. Idegen megérkezésének puszta híre rossz sejtelmeket ébreszt benne. Az uniformisos oláh rendesen csendőr vagy katona, aki vagy rabol és foglal, vagy pedig elhurcolja az embert a börtönbe. A polgári ruha sziguranca-ügynököt takar. Az egyik sátán, a másik belzebub. Egy szép májusi nap délelőtti óráiban (1921- ben) a havasokról jövet érkeztem haza Iszkronyba. A medve megevett egy tehenet, s a parasztok izentek, hogy szabadítsam meg őket ettől a veszedelmes húsevőtől. Az erdőben elrejtett fegyveremmel két éjjel lestem a hatalmas ragadozóra, de ez alkalommal eredmény nélkül. A fegyvert újra elrejtettem és üres kézzel tértem vissza." Vissza

A szerző könyveit ma már milliók olvassák szerte az országban. Ez a regény mély emberi dokumentum a megszállás alá került Erdély első, ájult heteinek idejéből. Minden sora személyes élmény. Az... Tovább

A szerző könyveit ma már milliók olvassák szerte az országban. Ez a regény mély emberi dokumentum a megszállás alá került Erdély első, ájult heteinek idejéből. Minden sora személyes élmény. Az olvasó szinte nem tudja a lélekzetelállitóan izgalmas fejezetek olvasása közben, mit csodáljon jobban: Maderspach rettenthetetlen férfiasságát, ezer veszedelem közepette is mindent legyőző vadászszenvedélyét vagy pedig azt az irói bravurt, ahogyan kikerüli a témából önkénytelenül kinálkozó önmagasztalás csábitó lehetőségét.
Ez a könyv regény és történelem egyszerre: ünnepet jelentő magyar könyv, melynek elolvasása után büszkébb, öntudatosabb magyarok leszünk. Elszántabbak és erősebbek a jövő megpróbáltatásaival szemben, s tisztánlátóbbak a múlt hibáit illetően.
Maderspach Viktor olyan könyvet ajándékozott ezzel a regénnyel olvasóinak, amely örökre megbecsült olvasmánya marad minden magyarnak. Vissza
228

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
22.500 Ft Licitek száma: 24