Ráth Mór(Budapest)
Kiadói egészvászon díszkötés
, 479 oldal
18 cm x 13 cm
2020-04-26 20:00
Budapest, 1891, Ráth Mór kiadása (Hornyánszky Viktor Könyvnyomdája), 475 p. + [1] p. + IV p.
Gondolatok. Írta: B. Eötvös József. A hátrahagyott kéziratokból bővített ötödik kiadás. Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített példány. A könyvet Hornyánszky Viktor Könyvnyomdája nyomtatta Budapesten. A címfedél belső oldalán fekete-fehér, illusztrált, normál méretű, tollal beírt, névre szóló, jelzet nélküli Ex-Libris címke látható. A címlapon tollal beírt, dátumozott tulajdonosi névbeírás olvasható. Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példány aranyozott feliratos, festett, virágmintás, dombornyomott címfedéllel és könyvgerinccel, aranyozott, virágmintás, színezett, kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, aranymetszésű lapélekkel, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban. A kötet szerzője, Báró Eötvös József (Buda, 1813. szeptember 3. – Pest, 1871. február 2.) magyar jogász, író, a Batthyány-kormány, majd az Andrássy-kormány vallás- és közoktatásügyi minisztere, a Magyar Tudományos Akadémia és a Kisfaludy Társaság első elnöke. Az 1840-es években már írt a zsidók emancipációjáról, s amikor a törvényhozás 1867-ben ismét lehetővé vált, az egyik legelső törvény a zsidók egyenjogúsítása volt (1867. 17. tc.). Létrehozta az izraelita kongresszust, hogy a zsidók saját kezükbe vehessék egyházi és iskolai ügyeik vezetését. Az ortodox egyházat is teljes önkormányzathoz juttatta a szerb és a román kongresszussal. Végül a legnagyobb horderejű kérdést, a katolikus autonómia ügyét is ő mozdította el a holtpontról.
Részlet a kötetből:
Részlet a kötetből:
"Az istenség eszméje olyan, mint a nap, melynek reflektált világát mindenütt megtaláljuk, de a melybe gyönge szemünkkel egyenesen néznünk nem lehet; s ha valaki az istenség eszméjét, tiszta észlelés útján keresve, midőn a világosság kútfejéhez közelíteni akart, a fénytől elvakítva sötétben érzi magát, s végre ezen eszme valóságán kétkedni kezd, épen nem csodálkozom rajta. Természetesnek tartom azt is, ha sokan elfoglalva a mindennapi élet gondjaitól s örömeitől, épen nem törődnek ez eszmével; hisz istennek léte - hogy anyagi hasonlattal éljek - olyan, mint a lég köre, mely mindenfelől egyaránt hat, s melyet ép ezért észre nem veszünk. Sem azon tudományos atheizmusban, mely a metafizikai spekuláczió eredménye, sem azon közönyösségben, mely nemcsak napjainkban, de mindig létezett, semmi meglepőt nem látok. De hogy valakinek hitét a természettudományokban tett haladás ingathatja meg, ezt érteni teljességgel nem tudom. Vagy e világ kevésbbé nagy-e, mióta az egyes ködfoltokban, melyeket e csillagok között észre veszünk, egész világrendszereket ismerünk fel; avagy életünk vált-e kevésbbé bámulatossá, mióta a mikroskóp megmutatja, hogy azon lényeken kívül, melyeket eddig ismertünk, az élő s érező teremtményeknek egy véghetetlen sora létezik; vagy talán a nagy mindenség csodálatos rendje s emberi szívünk még csodálatosabb ellentétei megfoghatóbbak-e, mióta a természet egyes törvényeit valamivel jobban ismerjük, s a világ nagy s kicsiny dolgainak kapcsolata valamivel világosabb lett előttünk? Több és több okot találunk, mely bámulatra ragad, és semmit, mi e dolgok keletkezését megmagyarázhatná."
Leütési ár:
21.300 Ft
Licitek száma: 72