Témakörök



Lezárt aukciók


Dóczy Jenő, Dr./Bakács István, Dr./Gerendás Ernő, Dr.: A magyar gazdasági irodalom könyvészete II. (1806-1830.)

Bibliographia Litterarum Hungariae Oeconomicarum Tomus II. 1806-1830.

Szerkesztő
Dr. Dóczy Jenő
Dr. Bakács István
Dr. Gerendás Ernő
M. Kir. Mezőgazdasági Múzeum Könyvtára (Budapest) ,
Kiadói ragasztott papírkötés , 371 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  Német  Latin 
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN:
Aukció vége:
2020-04-26 20:00

Aukciós tétel adatai

Budapest, 1938, M. Kir. Mezőgazdasági Múzeum Könyvtárának kiadása (K.M.E.Ny., Bp.), 371 p.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Első kiadás. Bibliographia Litterarum Hungariae Oeconomicarum II./A Magyar Gazdasági Irodalom Könyvészete II. (1806-1830.) Összeállították: Dr. Dóczy Jenő, Dr. Bakács István, Dr. Gerendás Ernő.
Előszóval, bevezetéssel, javításokkal, csillagozott lábjegyzetekkel és teljes repertóriummal kiegészített kötet.
A kötetet Királyi Magyar Egyetemi Nyomda nyomtatta Budapesten. A címfedél belső oldalán magánkönyvtári Ex-Libris látható.
Kiadói ragasztott papírkötésben lévő példány két színnel feliratozott, fekete-fehér, alakos-ábrás keretdíszítéssel ellátott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet összeállítói:
Dóczy Jenő (Nagykőrös, 1881. szeptember 16. – Budapest, 1937. március 8.) földmívelésügyi miniszteri osztálytanácsos, irodalomkritikus. A Nyugat, a Napkelet, a Magyarság számos tanulmányát, kritikáját közölte. 1921-ben sajtó alá rendezte Ady Endre válogatott verseinek gyűjteményét, 1924-ben Földessy Gyulával együtt megindította az Ady-Múzeumot.
Bakács István János (Budapest, 1908. január 31. – Budapest, 1991. február 15.) történész, levéltáros, szakíró. A bécsi Magyar Történeti Intézet ösztöndíjasa, levéltári gyakornoka, a Magyar Nemzeti Múzeum Levéltári Osztályának segédlevéltárosa, a Magyar Országos Levéltár levéltárosa, a Családi Levéltárak és Gyűjtemények Osztályának főlevéltárosa, a Magánlevéltárak és Gyűjtemények Osztályának vezetője.
Gerendás Ernő (Győr, 1908. nov. 14. – Salzburg, 1943. jún. 12.) történész, könyvtáros, középiskolai tanár, bölcsész Olasz állami ösztöndíjas, a Magyar Akadémia könyvtárosa. A vatikáni levéltárban folytatott egyháztörténeti kutatásokat. 1937-től a Fővárosi Könyvtár tisztviselője. Bécsi tanulmányai alatt tett kirándulása során nyomtalanul eltűnt. Érdeklődési témaköre: a magyar egyház- és agrártörténet.

Előszó

A tudományos munka akkor lép ki a gyermekcipőkből, amikor eléri a rendszeres kutatás előfeltételeit. Az az őserdő, amelyben nem tudunk tájékozódni, amelynek értékeit nem ismerjük, csak... Tovább

Előszó

A tudományos munka akkor lép ki a gyermekcipőkből, amikor eléri a rendszeres kutatás előfeltételeit. Az az őserdő, amelyben nem tudunk tájékozódni, amelynek értékeit nem ismerjük, csak rendszertelen felfedező utazásokra alkalmas. A rendszeres feltáráshoz már bizonyos tájékozódás szükséges, amelynek eredményeit térképezéssel szokás rögzíteni. Ami az őserdőben az első térképvázlat, az a szellemi tudományok terén a mult gondolatvilágában tájékoztató bibliográfia. Hogyan várhattuk volna gazdasági multunk eszmevilágának helytálló megvilágítását, amikor azt sem tudtuk, hogy a rávonatkozó adatokat hol kell keresnünk. Ismertünk néhány vezéregyéniséget, de nem ismertük a napszámosokat és nem ismertük a gyakorlati élet visszhangját az új eszmékre és az idegenből beszivárgó gazdasági újításokra. Néhány kiválasztott éles elme intuícióval fölvázolhatott egy sor elszigetelt pompás képet, de az, amit magyar gazdaságtörténeti kultúrának nevezünk, még lényegében hiányzik, mert nem tudtuk az érdeklődő közönségnek kezébe adni azokat a munkákat, amelyek szűkebb érdeklődése körében fölvilágosíthatták, őt magát a mult újrafelidézésének hasznos munkásává avathatták volna. Ezzel a bibliográfiával, amelyet a Mezőgazdasági Múzeum a m. kir. földmívelésügyi minisztérium áldozatkészségével közrebocsát, az eddig fennállott akadályok legnehezebbike hárul el az útból: a tájékozatlanság, a tanácstalanság, amely a komoly alkotó munkának legnagyobb kerékkötője. A magyar gazdaságtörténelem kutatói tehát hálával gondolnak mindazokra, akik ennek a bibliográfiának immár a második kötetét bocsátják közre, de főkép azokra, akik ezt a munkát elvégezték. E részben elsősorban azt a férfiút kell említenem, aki a gondolatot felvetette és megvalósítását keresztülvitte: Dóczy Jenő miniszteri osztálytanácsost, aki, sajnos, ennek a kötetnek megjelenését már nem érhette meg. Vissza

Tartalom

PRAEFATIO. - ELŐSZÓ....5
OPERA.- MÜVEK ................................................ 11
EPHEMERIDES ET COLLECTANEA. - FOLYÓIRATOK ÉS GYÜJTEMÉNYES MUNKÁK ................. 265
APPENDIX AD TOMUM PRIMUM. - FÜGGELÉK AZ I. KÖTETHEZ 283
CORRIGENDA IN TOMO I. - JAVÍTÁSOK AZ I. KÖTETBEN.... 323
REPERTÓRIUM :
a) Auctores. - Szerzők .................................... 327
b) Opera sine auctoribus edita. - Szerző nélkül megjelent munkák 345
c) Index operum secundum dispositionem rerum. - A munkák
szakok szerinti csoportosítása.......................... 365 Vissza
Tétel sorszám:
076

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
8.000 Ft Licitek száma: 1



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!