Dékány András: Náderdőben vadmadár (Mátray József színművésznek dedikált példány)

Dékány András
Pátkai Imre
Szécsi Árpádné
Magvető Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói félvászon kötés , 232 oldal
Méret: 19 cm x 13 cm
2021-02-28 20:00

Budapest, 1955, Magvető Könyvkiadó (Budapesti Szikra Nyomda), [1] t. + 232 p. + [1] p., ill.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Náderdőben vadmadár. Írta: Dékány András.
A címlapon a szerző, Dékány András tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Mátray Jóskának jó barátsággal: Dékány András 955.".
A dedikáció címzettje, Mátray József /szül. Maczonkay Károly/ (Zenta, 1897. február 25. – ?) magyar színművész, színházi rendező. Az első világháború alatt katonaként szolgált, majd hazatérve elvégezte Rózsahegyi Kálmán híres színiiskoláját. Ezt követően Alapi Nándor Országos Kamara Színházához szerződött, majd tagja lett a Vígszínháznak és a Madách Színháznak is. A második világháború után (1949–50) a Pesti Színházban, majd később (1952-1955) az Állami Déryné Színházban játszott és rendezett. 1962-es nyugdíjazásáig ismét a Madách Színház tagja lett. Főként karakter- és epizódszerepeket alakított bravúros átéléssel és jellemábrázolással.
Szövegközti, fekete-fehér rajzokkal és egy színes képtáblával illusztrált, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. A fedéltervet és a belső rajzokat Szécsi Árpádné készítette. Nyomtatta a Budapesti Szikra Nyomda.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány színes, feliratos, alakos-ábrás illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, tiszta előzéklapokkal és belívekkel, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet szerzője, Dékány András (Kecskemét, 1903. január 11. – Budapest, 1967. május 30.) magyar író, újságíró, kritikus. Kecskeméten érettségizett, majd Angliában volt a korabeli pesti lapok ottani tudósítója. Hazatérve (1927) a "Magyarság", majd az "Új Magyarság" belső munkatársa, a "Tükör" és az "Új Idők" publicistája, a Magyar Cserkészszövetség hivatalos sajtóelőadója, gyakorlott vitorlásversenyző. 1945 után Budapesten volt kerületi elöljáró. Írt regényeket, színműveket, rádiójátékokat, filmforgatókönyvet, rádióoperettet (Zeng az erdő). A legkedveltebb ifjúsági szerzők közé tartozik. Regényeire a természetszeretet, a humanizmus és a kifinomult lélekábrázolások a jellemzőek.

Madarakról, nádasokról szól ez a könyv, meg mindarról, ami a nádasok körül található: a tóság életéről, halakról, bogarakról, csigákról és furcsa, különös növényekről. Sok esztendő megfigyeléseit... Tovább

Madarakról, nádasokról szól ez a könyv, meg mindarról, ami a nádasok körül található: a tóság életéről, halakról, bogarakról, csigákról és furcsa, különös növényekről. Sok esztendő megfigyeléseit foglaljuk itt össze - a természetszerető ember szemszögén keresztül, s adjuk tovább az élményeket a mi "vadvíz-országunkról", erről az érdekes, sok természeti kincset rejtő vízi birodalmunkról. Kalandozásunk tárgya a Velencei-tó, vagyis inkább tóvidék, ahol már a kőkorszakban is élt ember, hogy vadászva-halászva az ősnádasban megkeresse élelmét... A tó partjain az emberi kultúra győzelmes tempóban halad előre. Traktorok zúgnak a földeken, üdülőtelepek épülnek, új utakat dögönyöz a hengerlő mozdony. De maga a tó világa érintetlen: úgy élnek itt az évről évre visszatérő fészkelők, mint évszázaddal ezelőtt, csak a számuk és a fajtájuk fogy rohamosan. Az ok egyszerű: a vízi madárság - a madárvilág legősibb rendje, legtöbbje nehezen idomul az emberi kultúra formálódásaihoz. Vissza

Meghívó5
Tavaszi verőfény
A sarkvidéki küldött10
Megjöttek, itt vannak!16
Nád, fűz, nyír24
Nádi tanyák, nádi rejtelmek30
Egy kis "tudomány"37
Pajzsos lovagok46
Gémváros élete53
A daru nyomában64
Nyári nap fényében
Kalózkapitányék80
A láp virágai és más falatok88
Kék égen fehér felhő97
Megjöttek a gyerekek!107
Nádi fuvolások123
Vlieland zátonyain133
Fűről, fáról140
Amíg a fiókából felnőtt lesz148
A magam Brehmje163
A jégmadár163
Zsuzsanna165
Jakabék168
A vizek rablólovagja170
A barátságos fejedelem171
Vízi rejtelmek179
Őszi szelek járnak
Az okos madár194
Madárnevek - nádi nevek205
Megy a fecske - jön a vadlúd215
Kendőlobogtató230
031

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
13.101 Ft Licitek száma: 0