Magvető Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 513 oldal
Illés Endre művei
19 cm x 13 cm
2021-06-06 20:00
Budapest, 1969, Magvető Könyvkiadó (Kossuth Nyomda, Bp.), 513 p. + [1] p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Illés Endre Művei c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű. Szigorlat. Írta: Illés Endre. Az előlapon a szerző, Illés Endre tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "B. P.-nek régi barátsággal, köszönettel. Illés Endre 1969 ápr. 30", valamint a Szépirodalmi Könyvkiadó levélpapírjára írt különálló mellékleten a szerző köszönőlevele látható: "Kedves P.! Nagyon szép a Szigorlat! Had köszönjem meg - szabadságomról visszatérve - az első percek örömével. Szeretettel üdvözöl híved Illés Endre. Köszönöm neked, s minden munkatársadnak! Budapest, 1969. ápr. 30.". A védőborítót és a kötést Kass János tervezte. Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomtatta a Kossuth Nyomda Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, mintás címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, tiszta, szép előzéklapokkal és belívekkel, selyemszalag könyvjelzővel, hiánytalan, jó állapotban, feliratos, színes, mintás, fülszöveges, jó állapotú kiadói borítófedélben. A kötet szerzője, Illés Endre (Csütörtökhely, 1902. június 4. – Budapest, 1986. július 22.) magyar író, elbeszélő, drámaíró, könyvkiadó igazgató, műfordító, műkritikus. Gimnáziumi tanulmányait Lőcsén végezte. Írói tehetségére Mikes Lajos figyelt fel. Első elbeszéléseit a "Pesti Napló" és "Az Est" örömmel közli. Első novelláskötetében az érett elbeszélő biztonságával elemzi a bonyolult emberi sorsokat. A "Nyugat" megbecsült kritikusa és esszéírója lett. 1938-tól a Révai Könyvkiadó irodalmi vezetője. 1950-ben a Révai Könyvkiadó államosítása után eltávolították a szerkesztőségből. Évekig a könyvkiadó műszaki osztályán dolgozott. 1957-től igényes és hozzáértő igazgatója lett a Szépirodalmi Könyvkiadónak. Írói kifejezésmódjára hatott Stendhal és Maupassant, akiknek nem egy művét az ő pontos, magas színvonalú fordításában ismerhette meg a magyar olvasóközönség. 1965-ben nagy munkával kidolgozta a "Magyar Remekírók" kiadási tervét. A magyar irodalom klasszikusainak ez a kiadássorozata az 1973-as Könyvhéten indult el és a második világháború utáni magyar könyvkiadás történetének egyik legnagyobb vállalkozásának bizonyult.
Illés Endre életmű-sorozatának első kötetét, elbeszéléseit nyújtjuk át az olvasónak. Talán nem a legszerencsésebben jellemzi ezeket a köteteket a műfaji meghatározás, talán valami másról, valami többről van itt szó, hiszen önvallomásában így vezeti be az olvasót műveinek világába: "Nem hiszek a műfajokban... Drámáimban, komédiáimban mindig a kritikus szólt leghangosabban. Kritikáimban nem tudtam elhallgattatni az elbeszélőt. És elbeszéléseim közül azokat szeretem igazán, melyekben örvények rántják mélybe vagy dobják vissza a beléjük vetett embereket. Ebben a kötetben is különböző írások váltogatják egymást, portrék, pillanatképek, meztelen dialógusok, emlékek, városképek, hazai tájak, idegen tájak, rajzok, diagnózisok és prognózisok - mégis a kötet egyneműségére hívom fel az olvasó figyelmét. Mindegyiket novellának hiszem. Mindegyikben egy vagy több embert szerettem volna megidézni. A sorsát - vagy legalább egyetlen pillanatát...
Ez a kötet töredékes vallomás is. Vallomás ifjúságomról, egy elsüllyedt földrészről. Töredékes bírálat egy elmúlt korról, melynek léte visszatekintve - már csak néhány pillanat. De ez a kor, ezek az emberek egy-egy pillanatra még mindig visszatérnek. Olyan évtizedeken éltem akkor, amikor elég gyakran és elég sokféle hazugsággal találkozhattam. Meg kellett gyűlölnöm a hazugságot. Kissé romantikus az ige? Mondhatom tárgyilagosabban is: émelyedtem, borzolódtam minden hazugságtól. Ellenállásra ingerelt, leleplezésre kényszerített... Engem mindig a forrásvidéke érdekelt. A hazugság forrásvidéke. Hogyan, milyen álarcok mögött jelentkezik. Mert a nagy történelmi tablókban a hazugság már meztelen. De én jóval előbb szerettem volna ezt az álarcot letépni, akkor, amikor látszólag még csak néhány ember ügyéről van szó...
Magam is megírtam, kritikusaim is többször elmondták rólam: orvos akartam lenni. Megtanultam minden megtanulhatót. Szenvedélyesen érdekelt az emberi test, egészségesen is, sérülten is. Nem a gyakorlat, nem a gyógyítás szépsége vonzott, hanem a diagnózis. Az izgalmas erőfeszítés, hogy egy felborult rendben tájékozódni tudjunk, s megkeressük egy új rendezés lehetőségeit. Mint író: diagnózisok megírására vállalkoztam.
Tulajdonképpen két címet szeretnék írni erre a könyvre. Történetek az emberi testről - ez az első cím. És a második: Szigorlat. A magam és a kor vizsgája.
Leütési ár:
3.400 Ft
Licitek száma: 28