Aszalay József: Eszmék az életnap fogyatkozásai- s leáldoztáról
Aszalay József
Ráth Mór Bizománya(Pest)
Kiadói egészvászon kötés
, 147 oldal
22 cm x 16 cm
Pest, 1858, Beimel J. és Kozma Vazulnál, [4] p. + 139 p., ill.
Első kiadás. Eszmék az életnap fogyatkozásai- s leáldoztáról. Írta: Aszalay József, a portugal Kriztusrend vitéze, a luccai sz. Lajos-érdem-kereszt tulajdonosa, a párisi Statistikai Tudós Társaság tagja. Fekete-fehér, feliratos növényeket ábrázoló fametszetekkel, illetve fekete-fehér iniciálékkal és könyvdíszekkel illusztrált, valamint szerzői előszóval, számozott lábjegyzetekkel és tartalomjegyzékkel kiegészített kiadvány. A címlapon tollal beírt tulajdonosi bejegyzés és ceruzával beírt számjelzés, illetve a címlapon és néhány oldalon tulajdonosi bélyegzés látható. Nyomatott Beinel J. és Kozma Vazulnál Pesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, dombornyomott keretezéssel ellátott címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, enyhén sérült előzéklapokkal, néhol kissé foltos, ceruzás jelölésekkel és aláhúzásokkal ellátott belívekkel, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője, Szendrői Aszalay József (Paks, 1798. február 14. – Eger, 1874. október 6.) író, heraldikus, királyi helytartósági titkár. 1817-ben a magyar udvari kancellária fogalmazó gyakornoka, majd 1819-ben udvari fogalmazója, ezt követően 1826-ban a magyar királyi helytartótanács titkára volt. Később 1849-ben a szabadságharcot leverő orosz hadak kormánybiztosa lett. Anyjához írt magánlevelét (Debrecen, 1849. augusztus 6.) a Pesti Napló (1888/225) leközölte. Anekdotagyűjteményeket és könyveket írt. Cikkeit a Hölgyfutár, a Vasárnapi Újság, a Napkelet publikálta.
A művet jegyzi A Szüry-gyűjtemény katalógusa(Budapest, 1987) 225. tétel, 27. old.
E német szójáték szerint: "Eine gute Vorrede wird häufig ganz und gar überschlagen, aber einer üblen Nachrede geht selten auch nur ein Wörtchen verloren", magam is kissé tartván a megszólástól, e csekély művemhez azért kell csatolnom "Előszó"t, hogy abban nyiltan megmondjam: korántsem várjon ám tisztelt olvasóm valami hallatlan új eszméket; mert e tárgyakról - mivel velök az emberi elme minden időben foglalkozék - szerintem mondani olyat tán nem is lehet, mit azelőtt bármikor, másvalaki, több vagy kevesb ügyesség-, tapintat- vagy bölcseséggel már el nem mondott volna.
E divatos mondat vagy fölirat: "Noch nie dagewesen!!" legfölebb is divatáru-czikkek kecsegtető hirdetésére, sőt még arra is csak ritkán alkalmazható.
Leütési ár:
13.000 Ft
Licitek száma: 23