Ab-Hymnus/Ibhár-Zsuzsánna/Segédkönyv a Biblia tanulmányozásához
Hamar István
Czeglédy Sándor
D. Dr. Kállay Kálmán
Sylvester Irodalmi és Nyomdai Intézet(Budapest)
Kiadói bőrkötés
, 1.032 oldal
25 cm x 18 cm
Budapest, 1931, Sylvester Irodalmi és Nyomdai Intézet (Sylvester Irodalmi és Nyomdai Intézet Rt., Bp.), [2] p. + 544 p. + [7] t., 545-1032 p. + [6] t., ill.
Első, bibliofil kiadás. Bibliai Lexikon I-II. (egységes külön kötetekben). Segédkönyv a Biblia tanulmányozásához. Szerkesztette: Czeglédy Sándor ceglédi ref. lelkész, volt theol. akad. tanár, Hamar István a Budapesti Ref. Theol. Akadémia tanára, D. Dr. Kállay Kálmán a Debreceni M. Kir. Tisza István-Tudomány-Egyetem ny. r. tanára. A kötet 160 szövegközti, fekete-fehér, feliratos képpel illusztrált, mely képek egy része 13 képtáblán található (I. kötet: 7 tábla, II. kötet: 6 tábla). A szerkesztők előszavával kiegészített bibliai lexikon. Az előzéklapokon és az I. kötet címlapján tollal beírt tulajdonosi bejegyzés látható. A lexikont a Sylvester Irodalmi és Nyomdai Intézet Rt. nyomtatta Budapesten. Kiadói bőrkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, könyvdíszes, álbordás, enyhén sérült könyvgerinccel, színes előzéklapokkal, a címlapokon ceruzás számjelzéssel, hiánytalan állapotban. A kötet egyik szerkesztője, Hamar István (Kisszentmárton, 1867. december 18. – Budapest, 1933. augusztus 11.) református lelkész, egyházi író, akadémiai tanár. A Budapesti Teológiai Akadémián folytatott tanulmányokat. A skóciai edinburghi egyetemen szerzett lelkészképesítést. Majd hitoktató, a Teológiai Akadémia tanára az ószövetségi tanszéken. 1905-1912 között a Protestáns Egyházi és Iskolai Lap kiadó tulajdonosa és szerkesztőjeként tevékenykedett. Hosszú időn keresztül a Ráday Könyvtár és a Reformtus Egyházkerületi Levéltár őre, valamint az egyházkerületi tanácsbíróság tagja volt. 34 éven keresztül dolgozott tanárként a Budapesti Református Teológiai Akadémián. "...Ez a kitűnően sikerült, s igazán mindenki által nagy haszonnal forgatható könyv a Protestáns Szemle harminchárom évvel ezelőtti prospektusában kifejtett elveknek megfelelően „enciklopédikus tömörségével és tárgyilagossággal, tiszta evangéliumi alapon" öleli föl és szabatosan magyarázza „a Szentírásban előforduló összes ... kérdéseket, ... alapfogalmakat" s pontosan ismerteti a Bibliában előforduló személyeket, anélkül azonban - s ez nagy előnye a műnek, - hogy kritikai fejtegetésekbe bocsátkoznék, s még el nem döntött kérdéseket feszegetne. Helyes felfogással szerkesztett lexikális, műben nem is lehet másképpen. Vannak részletek a műben, amik nem csupán terjedelmük szerint, hanem gondos kidolgozásukkal, tudományos alapra helyezett s mégis közérthető tárgyalásuknál fogva mint önálló tanulmányok is magasra értékelhetők..." - írta a műről Szász Károly (Budapesti Hírlap, 1931. március 22./51. évfolyam/67. szám).
Több, mint másfél esztendővel ezelőtt, kitartó munkára készen, Isten segedelmében való jó reménységgel léptünk az általunk megírandó Bibliai Lexikon tervezetével a nagy közönség elé. Voltaképen nem akartunk semmi újat, csak valóra óhajtottunk váltani egy évtizedekre visszanyúló törekvést, a magyar protestántizmus legjobbjainak a Bibliai Lexikonra irányuló régi vágyát, amely a kilencvenes évek végén a Magyar Prot. Irodalmi Társaság vezetőségét már igen élénken foglalkoztatta s amelynek eredménye gyanánt a Protestáns Szemle - akkori szerkesztőjének, néhai áldott emlékezetű dr. Kenessey Bélának kidolgozásában - 8 lapnyi terjedelemben közzé is tette a kiadandó lexikon jól átgondolt tervezetét: azét a lexikonét, amelynek Bod Péter Szentírás értelmére vezető magyar lexikona (Kolozsvár, 1746, 4. kiadás Debrecen 1847) nyomába kellett volna lépnie.
Leütési ár:
24.200 Ft
Licitek száma: 2