Losontzi István: Hármas kis tükör

Melly I. A' szent históriat, II. Magyar országot, III. Erdély országot, annak földével, polgári-állapotjával és históriájával, gyenge elmékhez alkalmaztatott módon A' nemes Tanúlóknak, summásan, de világossan elő-adja, és ki-mutatja

Losonczi István
(Komárom) , , Korabeli félbőr kötés , 216 oldal
Méret: 18 cm x 11 cm

Komárom, 1814, Özvegy Weinmüllerné betűivel, 216 p.

Hármas Kis Tükör, Melly I. A' szent históriát, II. Magyar országot, III. Erdély országot, annak földével, polgári-állapatjával és históriájával, gyenge elmékhez alkalmaztatott módon A' nemes Tanúlóknak, summásan, de világossan elő-adja, és ki-mutatja. Írta: Mányoki Losontzi István.
Néhány fekete-fehér könyvdísszel illusztrált, valamint a "Kegyes olvasóhoz" írt szerzői bevezetéssel, a Szent História szakaszainak listájával és részletes mutató táblával kiegészített kiadás. A címfedél belső oldalán sérült, fekete-fehér, nagy alakú Ex-Libris címke látható. Nyomatott Özvegy Weinmüllerné betűivel Komáromban.
Korabeli félbőr kötésben lévő példány feliratozatlan, foltos, kopott címfedéllel és hátlappal, erősen megkopott feliratozású, sérült könyvgerinccel, kissé foltos, néhol ceruzával és tollal készített aláhúzásokkal és bejegyzésekkel ellátott előzéklapokkal és belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Mányoki Losontzi István (Szilasbalhás, 1709. - Nagykőrös, 1780) tankönyvíró, gimnáziumi tanár, igazgató. Neve 1727-ben mint nagykőrösi diák tűnik fel az iskola anyakönyvében, majd két év múlva debreceni diák lett, egészen 1738-ig. Ezután a ceglédi iskola rektorának választották, majd 1739 őszén az Utrechti Egyetem szerzett doktori diplomát. Később a Hallei Egyetemen tanult. 1741-1769 között Nagykőrösön igazgató. A tanárhiány következtében sok tárgyat tanított: görögöt, hébert, logikát, filozófiát, földrajzot, történelmet és hittant. Kiss Áron kutatásai szerint 10 tankönyvet írt, vezette az iskola anyakönyvét, teológiai vizsgálatokat végzett a püspök megbízásából, de annak halálát követően az istentiszteletek, a temetések énekanyagának az összeállításában, és a búcsúztatók megírásában is közreműködött. 1771-ben született meg a Kis Tükör, mely 1773-ban nyerte el hármas felosztású formáját. A Hármas Kis Tükör c. műve eredetileg a falusi református iskolák számára készült, azonban viszonylag gyorsan bekerült a grammatikai iskolák tananyagába, és még az evangélikus oktatási intézményekbe is. A Tiszáninneni Református Superintendentia már 1776-ban előírta a használatát, majd a 19. század első felében több egyházkerület is megtette ugyanezt, és a különböző tervezetekben rendszeresen megjelölték tankönyvként.

Tapasztaltam nem kis örömmel, hogy az Oskolákban már bévétetett Szent Históriának Summájából szép előmenetellel gyakoroltatnak a' tanúló Gyermekek. Hogy azért többre is mehessenek, Magyar és Erdély... Tovább

Tapasztaltam nem kis örömmel, hogy az Oskolákban már bévétetett Szent Históriának Summájából szép előmenetellel gyakoroltatnak a' tanúló Gyermekek. Hogy azért többre is mehessenek, Magyar és Erdély Országnak ezen Kis-zükörét, melly három Részekben, annak mostani Földét, Polgári állapotját és Históriáját summásan kimutatja, nem tartottam illetlennek hozzá ragasztanom. Ha ki kételkedik e' Magyar Históriátskának valósága felöl, olvassa meg Tisztelendő Timon Sámuelnek, T. Práy Györgynek, és Tiszt. Katona Istvánnak tudós Munkájit, mind azt azokban hiteles bizonyságokkal, de sokkal bővebben feltalálja. Vissza

A' Világ' teremtésétől fogva az Özönvízig el-tőltt idő, úgymint 1656
Az Özön víztől fogva, az Ábrahám' hívataláig el-tőlt idő, úgymint 427
Az Ábrahám' hívatalától fogva, az Égyiptomból lett ki-jövetelig 430
Az Égyiptomból való ki-jöveteltől fogva, Salamon' Templomáig 480
A' Salamon' Templomától fogva, a' Babilóniai fogságig 420
A' Babilóniai fogságtól fogva, Krisztus Urunk' születéséig 580
A' Jézus Kristus' születésétől fogva, annak Mennybe lett meneteléig 34
A' Jésus Kristus' Mennybe lett fel-menetelétől fogva, Jérusálem' romlásáig 40
I. rész. Magyar Országnak Földéről
I. Duna-mellyéki Kerületről
II. Dunán túl való Kerületről
III. Tisza-mellyéki Kerületről
IV. Tiszán túl való Kerületről
II. rész. M. Ország' Polgári állapotjáról
I. szakasz A' Királyról
II. szak. Az Országnak Tagjairól
III. szak. Az Országank Fő Tisztjeiről
IV. szak. Az Országnak Igazgatásáról
V. szak. A' Helységekről
III. rész. A' Magyar Nemzetről
I. szak. A' Hunnusokról
II. szak. Az Avaresekről
III. szak. A' Hungarusokról
IV. szak. A' Magy. Keresztyén Királyokról
XI-dik Századbeli Magyar Királyokról
XII-dik " " "
XIII-dik " " "
XIV-dik " " "
XV-dik " " "
XVI-dik " " "
XVII-dik " " "
XVIII-dik " " "
XIX-dik " " "
Erdély Ország Kis-Tűköre Vissza
283

Kikiáltási ár:
40.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
50.100 Ft Licitek száma: 16