Témakörök



Lezárt aukciók


Szabolcska László: Gárdonyi Géza élete és költészete (Szabolcska Mihály által dedikált példány)

Tanulmány

Szerző
Szabolcska László
Róla szól
Gárdonyi Géza
Helicon (Temesvár) ,
Könyvkötői félvászon kötés , 133 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 24 cm x 16 cm
ISBN:
Aukció vége:
2021-09-26 20:00

Aukciós tétel adatai

Timisoara (Temesvár), 1925, Helicon (Bánáti Nyomda Részv.-Társ., Temesvár), 133 p.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Szabolcska Mihály költő, Szabolcska László édesapja által dedikált példány. Első kiadás. Gárdonyi Géza élete és költészete. Tanulmány. Írta: Szabolcska László.
Az előlapon Szabolcska Mihály költőnek, a szerző édesapjának tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Dr. H. L.-nak, László fia nevében, Bpest, 1928. IX. 12. Szabolcska Mihály".
Iniciálékkal díszített, valamint szerzői ajánlással, Császár Elemér előszavával, bevezetéssel, számozott lábjegyzetekkel, függelékkel (Gárdonyi Gézának Szabolcska Mihályhoz írt leveleivel) kiegészített kötet. Nyomtatta a Bánáti Nyomda Részv.-Társ. Temesváron.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás, enyhén kopott címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, a színes, feliratos, illusztrált, eredeti címfedél megtartásával, körbevágatlan belívekkel, hiánytalan állapotban.
A szerző, Szabolcska László (Marosfelfalu, 1897. november 12. – Budapest, 1957. november 11.) erdélyi magyar irodalomtörténész, református lelkész, egyházi író. Kolozsváron, Debrecenben és Budapesten folytatott református teológiai tanulmányokat, majd Budapesten szerzett bölcsészdoktori diplomát. Angliában tett hosszabb tanulmányút után 1923-tól Temesváron előbb másodlelkész, majd apja nyugdíjba vonulása után, 1928-tól parókus lelkész, 1931-től esperes. 1935-ben költözött Magyarországra, ahol haláláig a Budahegyvidéki Református Egyházközség lelkipásztora volt. 1929-től a temesvári Arany János Társaság elnöke, az Országos Magyar Párt (OMP) bánsági tagozata elnöki tanácsának tagja. Versei, cikkei, tanulmányai jelentek meg különböző bánsági és erdélyi folyóiratokban.
A kötetet dedikálta, Szabolcska Mihály (Tiszakürt, 1861. szeptember 30. – Temesvár, 1930. október 31.) magyar református lelkész, költő. A teológiát Debrecenben tanult. Debreceni esküdt-felügyelő, később Genfben és Párizsban tanult tovább. Első verseit a "Fővárosi Lapok" közölte. Temesvári református lelkész. Szentkláray Jenő történésszel együtt a temesvári Arany János Társaság társalapítója. A Temesvári Magyar Dalárda alapítója. Raffay Sándorral közösen szerkesztette a "Protestáns Árvaházi Képes Naptár"-at. A Tiszántúli Egyházkerület tanácsbírája, a Bánáti Református Egyházmegye esperese, a Királyhágómelléki Egyházkerület püspökjelöltje. Tevékenyen részt vett a Király­hágómelléki Református Egyházkerület létrehozásában is. Verseit a "Képes Futár", a temesvári "Jövendő", a kolozsvári "Kis Tükör" közölte. A nép-nemzeti költészet kései képviselője, konzervatív, vidékies, lírikus. Versei tudatosan egyszerű, dallamos formában idillként eszményítik a falu csendes, igénytelen és - szerinte - ezért gondtalan világát.

Előszó

Kedves kötelességet teljesitek: egy fiatal magyar iró első kisérletét ajánlom az olvasók figyelmébe. Szivesen teszem, annál inkább, mert a szerző egy nagy magyar költőnek a fia s könyve egy nagy... Tovább

Előszó

Kedves kötelességet teljesitek: egy fiatal magyar iró első kisérletét ajánlom az olvasók figyelmébe. Szivesen teszem, annál inkább, mert a szerző egy nagy magyar költőnek a fia s könyve egy nagy magyar költőről szól - Szabolcska Mihály és Gárdonyi Géza neve fonódik benne egybe. Ez a kapcsolat nem a véletlen műve. A két költőt, amig Gárdonyi Géza az Ur rendeletére egri magánosságát elhagyva, meg nem jelent szine előtt, nemes, tiszta barátság füzte egymáshoz. Szerették, keresték egymást és meg is találták. Harminc éves barátságuk alatt személy szerint ritkán találkoztak, annál többet irásban. Gárdonyi őszinte, bizalmas vallomásait hüségesen megőrizta a jóbarát, de megőrizte elevenen és frissen azokat az emlékeket is, amelyek lelkébe költőtársáról belerajzolódtak. Ezt a gazdag, értékes anyagot az apa átadta fiának: formálja képpé a töredékes vonásokat, mintázza meg belőlük Gárdonyinak, az embernek, képmását. Kegyeletben fogant tehát ez a kis munka és szeretettől termékenyült meg. Az is szól belőle s teszi közvetlenné, meleggé. Ez érdeme. Jelentősége pedig az, hogy Gárdonyi emberi arcképe, amint kiformálódik elénk, sok eddig ismeretlen vonással gazdagszik és mélyül. Nem lesz általuk a kép nagyobbszabású - maga Gárdonyi is csak mint iró volt nagyszabású, s nem mint ember - de igy élesebbek a költő arcvonásai, szebb és harmonikusabb emberi valója. Fény derül olyan vonásaira, amelyeket mi, tőle távol állók, nem láthattunk meg, csak azok, akiket közel engedett szivéhez - kevesen voltak, s olyan hosszu időn át, mint Szabolcska Mihályt, senkit sem méltatott barátságára. S ami még fontosabb: a kegyelet fénye keresztül tör azokon az árnyékfoszlányokon, amelyeket - még jóakarói is - rávetettek Gárdonyinak az átlagos emberitől elütő s ezért sokaktól különösnek tartott egyéniségére. A kis könyv legnagyobb vonzó ereje természetesen a benne lenyomatott tizenhét Gárdonyi-levél. Gárdonyit olvasni, amikor magáról ír - ritka élvezet. Ez az egyszerü megállapitás minden ajánlásomnál többet ér. Gárdonyinál hatalmasabb pártfogót keresve sem találhatott volna a fiatal szerző. Szívből kivánom, hogy a hőse kedvéért az iródeákját is szeressék meg az olvasók. Pannonhalmán, az 1925-ik esztendő pünkösdvasárnapján. Császár Elemér Vissza
Tétel sorszám:
395

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
21.000 Ft Licitek száma: 5



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!