Témakörök



Lezárt aukciók


Lopussny Gyula Ágost: Tordai Szaniszló Ferencz Váradi Püspök

Szerző
Lopussny Gyula Ágost
Róla szól
Tordai Szaniszló Ferencz
, Kiadói egészvászon díszkötés , 233 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 25 cm x 18 cm
ISBN:
Aukció vége:
2021-09-26 20:00

Aukciós tétel adatai

[Nagyvárad], 1896, k. n. (Szent László-Nyomda Részvénytársaság), 224 p. + [1] p. + [8] t., ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Első kiadás. Tordai Szaniszló Ferencz váradi püspök. Írta: Lopussny Gyula Ágost.
A címlap előtt Tordai Szaniszló Ferencz váradi püspök fekete-fehér, egész oldalas portréjával, 6 fekete-fehér, feliratos képtáblával, 1 kihajtható geneológiai táblával, néhány szövegközti, fekete-fehér rajzzal és fotóval, illetve fekete-fehér iniciálékkal és könyvdíszekkel illusztrált, valamint szerzői előszóval, bevezetéssel és a szembeötlőbb sajtóhibák jegyzékével kiegészített kiadás. Nyomtatta a Szent László-Nyomda Részvénytársaság, valamint a kötést készítette a Schmidt Gyula Kötészeti Műintézete Nagyváradon.
Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példány aranyozott feliratos, alakos-ábrás, fekete, díszes keretezéssel ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos, aranyozott díszítéssel ellátott könyvgerinccel, színes, mintás kiadói előzéklapokkal, színes keretezéssel ellátott belívekkel, mintázott lapélekkel, hátlapon a kötészet feltüntetésével, hiánytalan, megőrzött, jó állapotban.
A kötet szerzője, Lopussny Gyula Ágost (1855. december 31. - Nagyvárad, 1921. november 8.) magyar római katolikus plébános, író, kanonok. 1878. június 23-án szentelték fel, majd vaskói segédlelkészként, ezt követően 1883-tól egyházi adminisztrátorként, valamint ugyan ott plébánosként dolgozott. 1885-től már Bikácson plébános, később szentszéki jegyző és püspöki ceremoniarius, illetve 1887-től szentszéki ülnök volt. 1889-től, mint a nagyváradi Szent József Intézet aligazgatója tevékenykedett, majd a "Magyar Állam" munkatársa, szerzője lett.
A következő cikk jelent meg a Katolikus Szemlében a műről: "Szaniszló Ferencznek, ki 1851-től 1868-ig volt a váradi egyházmegye főpásztora, a mult évben emeltek szobrot hálás tisztelői Nagyváradon, e könyvben pedig vonzó életrajzát írta meg Lopussny e kiváló férfiúnak. Szaniszló azokhoz a nagyjellemű, egyházias szellemű férfiakhoz tartozott, kik látva a magyar kath. egyház szomorú hely-zetét, lángoló buzgalommal s erős lélekkel igyekeztek a bajokat orvosolni. A papi lelkigyakorlatok fölélesztése, mint a papi szellem megóvásának leghathatósabb tényezője, egyenesen Szaniszló érdeme, aki 1850-ben 185 papnak tartotta az első ilyen lelkigyakorlatokat Nagyszombatban. Munkát is írt e kérdésről s hajlandó volt elfogadni az ország fő-penitencziárusa hivatalát, mely a papi lelki-gyakorlatok országos szervezésével foglalkozott volna. Azonban még 1850-ben nagyváradi püspökké neveztetett ki, 1851-ben foglalta el székét, - új működési körében apostoli buzgalmával s jótékony lelkületével egyházmegyéjének mintegy újjá-teremtője volt. De lelke mind jobban vágyódott a nyugodt, eszmélődő, kolostori élet után s ismételt kísérletek után 1868-ban elfogadták a pápa és a király lemondását, - Bécs mellett kolostorba vonult, ahol 1869-ben adta át nemes lelkét Teremtőjének. Lopussny számos eddig kiadatlan kézirat nyomán írta meg a nagy püspök életrajzát, melyet okulással és sok buzdulással olvashat minden katholikus pap. A munka oly szép kiállításban jelent meg, mely díszére válnék a legelső fővárosi nyomdáknak is." - (Katolikus Szemle, 1897/11. kötet/ II. füzet)

Előszó

Mindig épülök, valahányszor olyan férfiak életrajzát olvashatom, kik akár az egyház és haza; akár a tudomány és művészet; akár a jótékonyság és emberszeretet tág mezején gyüjtöttek érdemet arra,... Tovább

Előszó

Mindig épülök, valahányszor olyan férfiak életrajzát olvashatom, kik akár az egyház és haza; akár a tudomány és művészet; akár a jótékonyság és emberszeretet tág mezején gyüjtöttek érdemet arra, hogy nevüket megörökítve adjuk át az utókornak. Egy alkalommal meg, midőn ilyen méltatást olvastam, az épülésen kivül még más hang is megszólalt belsőmben: a - lokálpatriotizmus. A 'Katholikus Szemle" 1895. évi folyamában egy nagyváradi egyházmegyei fiatal - és miként ott beigazolá - szép tehetség, Telegdi Miklós esztergomi nagyprépostnak, vikáriusnak és később pécsi püspöknek életleirását közlé. Szép és tanulságos dolgozat. De - gondolám magamban - a saját egyházmegyénk nultjában is találhatott volna az iró nem egy olyan történeti alakot, melyet tartózkodás nélkül, sőt nemes büszkeséggel állithatunk oda akár példaképül is. Vissza
Tétel sorszám:
282

Kikiáltási ár:
7.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
- Ft Licitek száma: 0



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!